Автор Тема: Вработување  (Прочитано 503483 пати)

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Одг: Вработување
« Одговори #30 на: 29 Септември 2012, 13:44:48 pm »
Дава еден пријател 2.000 E, да му пренесеш неколку пакетчиња преку граница ... :)
А жена и ќерка му даваат?
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Вработување
« Одговори #31 на: 29 Септември 2012, 14:14:35 pm »
Ако има некој да нуди работа во Битола, тука сум :)

Слушнав нешто дека почнале со примања за Жабени, некои дури биле испратени на обука во странство, колку е вистина не знам...

во жабени одамна примаат луге... а во кавадарци не е точно дека се е по партиска линија аман.. не е администрација државна тоа, јас знам луге шо се таму

Е сега ти ќе ми кажуваш,се што е примено на работа е по список правен од наредниот кандидат за градоначалник на Кавадарци,госпоѓата ........кој има врски,кој има вујко,чичко,владика во владеачката партија е викнат на разговор и примен.А и не е само таму,исто е и со Фени Индустри,преку сегашниот градоначалик оди секое вработување.Не си свесен до каде се оди.

Јас сум сигурно поквалификуван за работа таму,со машински факултет и стекнато големо искуство при ремонтирање на една од печките(Лепол печка или Леполка) во фени индустри,прво ремонтирање,никогаш такво нешто се нема направено,учество при ремонтирање на неколку компресори во Пелистерка Битола ,отколку две мои комшифки и неколку познаници со завршено 3 годишно средно шумарско образование.

Џабе факултет кога денес 90% од потребата од работна снага е фокусирана на комерцијалисти...

Присутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17268
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Вработување
« Одговори #32 на: 29 Септември 2012, 14:20:16 pm »
Ако некому е потребен преведувач од англиски/шпански на македонски и обратно, пишите, за ефтино ќе завршиме.

Судски?

Може да се преведат документите ама после на нотар да се заведат.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8783
Одг: Вработување
« Одговори #33 на: 29 Септември 2012, 14:27:05 pm »
Ако има некој да нуди работа во Битола, тука сум :)

Слушнав нешто дека почнале со примања за Жабени, некои дури биле испратени на обука во странство, колку е вистина не знам...

во жабени одамна примаат луге... а во кавадарци не е точно дека се е по партиска линија аман.. не е администрација државна тоа, јас знам луге шо се таму

Е сега ти ќе ми кажуваш,се што е примено на работа е по список правен од наредниот кандидат за градоначалник на Кавадарци,госпоѓата ........кој има врски,кој има вујко,чичко,владика во владеачката партија е викнат на разговор и примен.А и не е само таму,исто е и со Фени Индустри,преку сегашниот градоначалик оди секое вработување.Не си свесен до каде се оди.

Јас сум сигурно поквалификуван за работа таму,со машински факултет и стекнато големо искуство при ремонтирање на една од печките(Лепол печка или Леполка) во фени индустри,прво ремонтирање,никогаш такво нешто се нема направено,учество при ремонтирање на неколку компресори во Пелистерка Битола ,отколку две мои комшифки и неколку познаници со завршено 3 годишно средно шумарско образование.

Tocno si pokfalifikuvan ama za remontiranje pecki, Drexelmeier znaes sto tocno raboti i kakvo proizvodstvo ima? Si probal da ispratis CV, mislis deka nekoj si kurle od Kavafarci ke mu kaze na Drexel kogo da go zeme?

A tamu znaes li germanski vlagas kako na sala


Отсутен Tommy

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6946
Одг: Вработување
« Одговори #34 на: 29 Септември 2012, 14:42:30 pm »
Дава еден пријател 2.000 E, да му пренесеш неколку пакетчиња преку граница ... :)
А жена и ќерка му даваат?

Даваат




                             

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2148
Одг: Вработување
« Одговори #35 на: 29 Септември 2012, 18:06:54 pm »
Ако има некој да нуди работа во Битола, тука сум :)

Слушнав нешто дека почнале со примања за Жабени, некои дури биле испратени на обука во странство, колку е вистина не знам...

во жабени одамна примаат луге... а во кавадарци не е точно дека се е по партиска линија аман.. не е администрација државна тоа, јас знам луге шо се таму

Е сега ти ќе ми кажуваш,се што е примено на работа е по список правен од наредниот кандидат за градоначалник на Кавадарци,госпоѓата ........кој има врски,кој има вујко,чичко,владика во владеачката партија е викнат на разговор и примен.А и не е само таму,исто е и со Фени Индустри,преку сегашниот градоначалик оди секое вработување.Не си свесен до каде се оди.

Јас сум сигурно поквалификуван за работа таму,со машински факултет и стекнато големо искуство при ремонтирање на една од печките(Лепол печка или Леполка) во фени индустри,прво ремонтирање,никогаш такво нешто се нема направено,учество при ремонтирање на неколку компресори во Пелистерка Битола ,отколку две мои комшифки и неколку познаници со завршено 3 годишно средно шумарско образование.

Tocno si pokfalifikuvan ama za remontiranje pecki, Drexelmeier znaes sto tocno raboti i kakvo proizvodstvo ima? Si probal da ispratis CV, mislis deka nekoj si kurle od Kavafarci ke mu kaze na Drexel kogo da go zeme?

A tamu znaes li germanski vlagas kako na sala




Па не е курле ама е една пи*ка,внука на горе споменатата госпоѓа,која е доверена да прави селекција,да повикува на разговори и воедно и е доверен маилот на дрекслер маер за конкурирање.А инаку сум со машински факултет,отсек моторни возила и имам пратено ЦВ и мотивациони за неколку работни позиции,последниот е за обичен работник,за плата од 9 000 ден.и на ниту тоа имам одговор.


И да многу добро знам што како и за кого произведува дрекслер маер,поточно му ја имам научено целата историја,односни сум добро припремен за ако ме повикаат на разговор точно да знам да се одговорам,односно спремен сум.Но ја немам потребната партиска книшка........
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8783
Одг: Вработување
« Одговори #36 на: 29 Септември 2012, 18:39:31 pm »
Sakas da kazes deka vo selekcijata na luge u estvuvaat samo makedonci. Impossible. Ako e taka kasno ke bide koga ke se zaebat. Jas kolku so znam vo Kavadarci ima mnogu shvabi dojdeno.
Kako i da e jas stvarno neveruvam deka za vrabotuvanje treba partiska knishka. Mozebi ednostavno ne vleguvas vo profilot sto go baraat.
I jas isto mislev se dodeka ne pocnaa sami da se javuvaat

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6947
Одг: Вработување
« Одговори #37 на: 29 Септември 2012, 18:56:23 pm »
И јас го имам чуено истиот муабет за други фирми.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8783
Одг: Вработување
« Одговори #38 на: 29 Септември 2012, 19:34:48 pm »
Jas ova so go kazuvam e od licno iskustvo. Koj so cul i rekol neznam

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Вработување
« Одговори #39 на: 29 Септември 2012, 19:55:38 pm »
Ако има некој да нуди работа во Битола, тука сум :)

Слушнав нешто дека почнале со примања за Жабени, некои дури биле испратени на обука во странство, колку е вистина не знам...

Генералниот директор даде отказ поради мешањето на некои непожелни надворешни личности кои сакаат да упикаат списоци за следните вработени.... како една од прилините. П асега ти види...

Шо дека примаат луѓе(во жабени) кога платата едвај 200 евра ке биди...не фала

Како за кого. За квалификуваните 10.000 денари, за неквалификуваните но со конекции 15.000 денари.

I use neso, site so doavaat da investiraat ne idat deka sme mnogu dobri, ego deka rabotime za bespari ;)
Точно. Ама за нив беспари се 500 евра, а за нас 500 евра е премногу.

Ако не се замешаат нашиве корумпирани кулкици тоа е баш така.

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2148
Одг: Вработување
« Одговори #40 на: 29 Септември 2012, 20:45:09 pm »
За другите места не знам,за Кавадарци сум доволно информиран,знам што и како се случува,мало градче сме(25 000 народ) и се се дознава,се се знае ништо не може да се скрие.За моменталните вработувања,се што е вработено е вработено за глас,како во државна така и во овие странски инвестиции.За дрекслер маер задолжена е една госпоѓа со виша педагошка,која котира многу високо (подржана е од еден господин ''Ми-а-ко'').Она одлучува кој ке се повика на интервју,од овие 60-80 кои се вработени сега за сега 98% сите се со книшка партиска.Некни стариот правел со еден војник,море не војник,генерал и му рекол дека ова е срамота,луѓе со школо се кријат од Германците и се форсираат оние со средно шумарско и средно техничко,овој само кренал раменици и останал без зборови.

И толку сум изреволтиран,што правам напори,другар имам кој работи во Германија во Мерцедес,додуша сега е на постдипломски,чичко кој е исто така таму за да избегам од ова парче земја полна со продадени души.
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8783
Одг: Вработување
« Одговори #41 на: 30 Септември 2012, 00:42:28 am »
Ако има некој да нуди работа во Битола, тука сум :)

Слушнав нешто дека почнале со примања за Жабени, некои дури биле испратени на обука во странство, колку е вистина не знам...

Генералниот директор даде отказ поради мешањето на некои непожелни надворешни личности кои сакаат да упикаат списоци за следните вработени.... како една од прилините. П асега ти види...

Шо дека примаат луѓе(во жабени) кога платата едвај 200 евра ке биди...не фала

Како за кого. За квалификуваните 10.000 денари, за неквалификуваните но со конекции 15.000 денари.

I use neso, site so doavaat da investiraat ne idat deka sme mnogu dobri, ego deka rabotime za bespari ;)
Точно. Ама за нив беспари се 500 евра, а за нас 500 евра е премногу.

Ако не се замешаат нашиве корумпирани кулкици тоа е баш така.

генералната даде отказ поради сосема други причини, аман со муабетиве еј.

а дека сакаат да набутаат сакаат

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13472
Одг: Вработување
« Одговори #42 на: 30 Септември 2012, 01:45:26 am »
Може да се преведат документите ама после на нотар да се заведат.

Мора нотарот да најде судски преведувач на шпански да ти го провери преводот, да стави печат дека одговара тој судски преведувач за виститоста и точноста и на тоа нотарот заведува.

Навлезен сум во областа знам како стојат работите.

Секој поинаков начин на заверување документ е кршење на закон. Ти гарантирам за ова.

Присутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17268
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Вработување
« Одговори #43 на: 30 Септември 2012, 01:59:40 am »
Добро де, и онака судски превод не е активност со која се бави и за која е обучена сестра ми.
За научни трудови, материјали за дипломски/семинарски, книги и такви „џубрина“ преводот е екстра квалитетен и ефтин.

Отсутен mickeymkd

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 59
Одг: Вработување
« Одговори #44 на: 30 Септември 2012, 13:17:49 pm »
Што се чудите што се вработуваат во странските фабрики партиски кадри? Нив им е потребна само работна сила, која ке работи на производствена лента, и ке извршува поедноставни функции, на пример конектор А ке го поврзе со конектор Б. Тука нив не им требаат инжињери кои ке работат на некој нов производ, тие си ги имаат во седиштето на фабриката.
Иста е и приказната и со Apple и Foxconn. Apple  го дизајнира производот во Калифорнија со својот тим на инжињери, а вработените во Foxconn во Кина само го склопуваат тој производ. На Apple во Foxconn не му треба инжињер кој ке треба во текот на работнот ден да намести 100 чипа во своето лежиште.