Автор Тема: Квалитетот на VW.  (Прочитано 226874 пати)

Отсутен Molec

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3923
 • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2355 на: Февруари 18, 2021, 21:03:46 pm »


Отсутен changetheoil savethecar

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 739
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2356 на: Февруари 23, 2021, 10:52:24 am »
Јас обично не давам совет кој што да земе, затоа што најчесто сите сакаат потврда на сопствениот избор, а не туѓо мислење. Штом си мераклија на бмв, земи си 330и после 2019та година.
@Luki Junior

jas nema sansa od bmw da menjam brend pa kakva srekjata dal ke se pogodi ili ne  ;D dosega site se pogodoli eve treto po red e, nego muabetov mi bese dal na benzinec, hibrid, diesel, elektro..itn... inace 100 konja ne me nosat u drug salon, jas taa lekcija si ja nauciv :-)  neznam ovie novive biturbo modeli dali se ekonomicni ili smukaat 15l u grad?

Се купува ли BMW 330i v6 бензин и да се мисли на потрошувачка ? Тоа кога купуваш 316 / 318 па му мислиш. :D
@BraneMKD
realno za moite potrebi 330i e predimenzioniran motor, spored performansite duri i 2.0i e dovolen duri i predovolen od 0 na 100 7,2sec., toa e dosta solidna vrednost.Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 49191
 • Махер
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2357 на: Март 05, 2021, 08:54:39 am »
Одлична разработка на ревидираниот 1.6 TDI кој се произведува по 2016та година.


Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5098
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2358 на: Март 08, 2021, 12:11:19 pm »
Само ТДИ бајо мој:


Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5564
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2359 на: Март 15, 2021, 15:16:41 pm »
И во А3-ка новиот тди вади ненормално ниска потрошувачка, 4 литра при 120км/ч


Отсутен R2D2

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 141
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2360 на: Март 15, 2021, 15:48:06 pm »
И во А3-ка новиот тди вади ненормално ниска потрошувачка, 4 литра при 120км/ч

Новите бензинци со 150 коњи, при 120км/ч покажуваат потрошувачка околу 4 (под 4, над 5.... во зависностот од патот)

Шкода Октавиа 1.5 ТСИ, (А8 2020) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,24484.0.html
Mercedes A160 (W168) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,2269.0.html

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 49191
 • Махер
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2361 на: Март 15, 2021, 18:29:40 pm »
TSI ACT

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5564
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2362 на: Март 16, 2021, 07:41:36 am »
И во А3-ка новиот тди вади ненормално ниска потрошувачка, 4 литра при 120км/ч

Новите бензинци со 150 коњи, при 120км/ч покажуваат потрошувачка околу 4 (под 4, над 5.... во зависностот од патот)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Абе види и јас мојот тси можам на некоја делница да сликнам моментална потрошувачка испод 5 исто така. Реалноста е сосема друга.
Просекот е 5.5 при 120км/ч што секако е одлично да се разбереме


Отсутен R2D2

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 141
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2363 на: Март 16, 2021, 09:23:16 am »
Точни споредби само на иста делница, ама имам впечаток дека при константна брзина од 120, кај шкодата тој мотор е почесто потрошувачката под 5. Мислам дека големо влијание има тука и аеродинамичноста. Кај шкода е 0,24, кај голф е 0.274, а кај Ауди-то А3 е 0,25.
Во секој случај ТСИ моторите од VW се толку моќни, а економични, што нема апсолутна никаква потреба да се размислува за заштеди на гориво со дизел мотор до околу 20,000км годишно.
Шкода Октавиа 1.5 ТСИ, (А8 2020) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,24484.0.html
Mercedes A160 (W168) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,2269.0.html

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 49191
 • Махер
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2364 на: Март 16, 2021, 09:29:47 am »
Точни споредби само на иста делница, ама имам впечаток дека при константна брзина од 120, кај шкодата тој мотор е почесто потрошувачката под 5. Мислам дека големо влијание има тука и аеродинамичноста. Кај шкода е 0,24, кај голф е 0.274, а кај Ауди-то А3 е 0,25.
Во секој случај ТСИ моторите од VW се толку моќни, а економични, што нема апсолутна никаква потреба да се размислува за заштеди на гориво со дизел мотор до околу 20,000км годишно.
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,21941.0.html
Еве го нашиот стандардизиран тест. Многу тешко веројатно дека може да отиде под 5 бензинец. Обично тоа го остваруваат дизели. Затоа не ми е веродостојно видоево, не дека лаже или нешто, туку се сомневам дека е многу благо удолничаво и ја прави таа разлика. Затоа мора да имаш потрошња во двата правци, а не во еден. Имено Тетово-Гостивар е таков пример каде накај гостивар бензинците на 120 трошат 7л, а Гостивар-Тетово трошат 5л. Неприметно е, ама разликата во потрошувачка е голема.

Веќе имаме од новиве ТСИ на форумов и би можело да се изведе стандардизираниот тест за да видиме реално колку трошат на отворено споредено со други возила.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5564
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2365 на: Март 16, 2021, 12:43:59 pm »
Точни споредби само на иста делница, ама имам впечаток дека при константна брзина од 120, кај шкодата тој мотор е почесто потрошувачката под 5. Мислам дека големо влијание има тука и аеродинамичноста. Кај шкода е 0,24, кај голф е 0.274, а кај Ауди-то А3 е 0,25.
Во секој случај ТСИ моторите од VW се толку моќни, а економични, што нема апсолутна никаква потреба да се размислува за заштеди на гориво со дизел мотор до околу 20,000км годишно.
Се согласувам за коментарот со дизел не треба, се додека не излегоа новиве ТДИ-ево или како и да ги викаат. Разликата не е мала во потрошувачка дури и во споредба со претходните тди иако имаат идентична моќност. Потрошувачката е смешки, дури и се поставува прашањето дали би зел на пример голф8 2.0тди или тојота корола 2.0 хибрид 180кс. По wtlp дизелот во град троши испод 6. Најстроги стандарди за потрошувачка а пак е штедлив.

Јас на 1.4 тси при 120км/ч вадам констатно испод 6 ама се движи тука негде 5.7-5.8 додека новиве ќе речеме спуштиле пола литро. Али да биде константно односно реално испод 5 мислам дека сеуште не е возможно освен ако делницата што ја возиш во голем дел е со блага удолница.

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12280
 • Пудингот на шоферството
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2366 на: Мај 01, 2021, 17:46:25 pm »
Ај дечки мискење,искуство и сл.
Некако во последно ми се в'ти низ глава Пасат ЦЦ 2.0 тди 170кс ДСГ.
Значи планирам од 2009/10 - 2012 пред фл моделот.
Е сега тие како беа пумпа дизна,комон реил,по код на мотор,проблематични,непроблематични...
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5564
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2367 на: Мај 01, 2021, 19:08:36 pm »
Ваков имаме во фамилија од 2014 го земавме, иначе комон реил 2011 годиште 170кс дсг со адаптивна суспензија. Колата денеска има некаде околу 270.000км

Од дефекти, до сега е сменет егр на 100.000км, задни стабилизатори некаде пред 10к, држач за ауспух и двомасен замаец на дсг.
Се друго е редовно менување уље/филтри, кочници, еднаш на 210.000 сменет ребраст со водна пумпа.

Се друго е топ. Код на моторот појма неам ако најдам ќе пишам додатно.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 32194
 • Таков е животот... јебига
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2368 на: Мај 01, 2021, 19:20:00 pm »
Ај дечки мискење,искуство и сл.
Некако во последно ми се в'ти низ глава Пасат ЦЦ 2.0 тди 170кс ДСГ.
Значи планирам од 2009/10 - 2012 пред фл моделот.
Е сега тие како беа пумпа дизна,комон реил,по код на мотор,проблематични,непроблематични...

Старо е тоа, барај поново нешто.

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12280
 • Пудингот на шоферството
Одг: Квалитетот на VW.
« Одговори #2369 на: Мај 01, 2021, 19:25:18 pm »
Скап живот терам Милентије,не останва доволно за тоа што го сакам.Ова се некои разумни/неразумни компромиси.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D