Автор Тема: Од Bluray во DVIX/AVI формат  (Прочитано 8917 пати)

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6446
Одг: Од Bluray во DVIX/AVI формат
« Одговори #15 на: 09 Септември 2012, 19:28:50 pm »
39 440 ме кошта телевизор и компјутер ;D на 40 рати ми е, месечно ке ми одбиваат од сметка, и тоа едвај дома ги намолив да зеам компјутер, па коа отидовме у амц и коа видоа дека на рати доага исплатливо на месечно ниво, па им се заарни и ајт и телевизор таксавме.

Првин ке пробам да конвертирам во DIXV со 720p квалитет, зашто синока го конвертирав филмот во 1080p квалитет и зафакаше 4.94 GB, ваљда ако го конвертирам во 720 ке зафака под 4 GB

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Од Bluray во DVIX/AVI формат
« Одговори #16 на: 09 Септември 2012, 22:13:11 pm »
Шо ќе го конвертираш, симни си двд рип исто ти се фаќа.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43463
 • Il Moderatore
Одг: Од Bluray во DVIX/AVI формат
« Одговори #17 на: 09 Септември 2012, 22:43:46 pm »
Дури и помалку шанси да заебеш нешто попатно.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8518
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Од Bluray во DVIX/AVI формат
« Одговори #18 на: 10 Септември 2012, 01:52:22 am »
Шо ќе го конвертираш, симни си двд рип исто ти се фаќа.

Дури и помалку шанси да заебеш нешто попатно.

Ова е муабетот. Од искуство, бар 1000 филма ;D

Отсутен maci

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1339
Одг: Од Bluray во DVIX/AVI формат
« Одговори #19 на: 10 Септември 2012, 11:22:12 am »
не се обидувај на USB да ставиш фајл поголем од 4гб (4096мб) затоа што нема да ти успее без разлика во каков формат ке го направиш USB-то...

ова сигурно?
 планирав да зимам усб стик од 16 гб и да ставам фул хд филм.
мислам дека нема да има никаков проблем.
форд фиеста 1,4 тдци

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20611
Одг: Од Bluray во DVIX/AVI формат
« Одговори #20 на: 10 Септември 2012, 11:27:01 am »
Ја имам ставано фајлови > 4 GB на USB. Не биле филмови, биле имиџ фајлови, ама пак, сум ставал, без проблем.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6446
Одг: Од Bluray во DVIX/AVI формат
« Одговори #21 на: 10 Септември 2012, 11:46:39 am »
не се обидувај на USB да ставиш фајл поголем од 4гб (4096мб) затоа што нема да ти успее без разлика во каков формат ке го направиш USB-то...

ова сигурно?
 планирав да зимам усб стик од 16 гб и да ставам фул хд филм.
мислам дека нема да има никаков проблем.

Моето USB e 8 GB, а филмот беше 6.53 GB и нејкеше да се ископира.

Иначе синока го симнав тој формат фактори програмот, го исконвертирав во АВИ со 1280x720, ставив тоа битрате 16 000, ставив фрејмови 23.7 и прилично убава беше снимката, али таму негде при крајот закочи и после пак пробав од почеток и на истото место пак ми закочи.
Сеа за сеа фул хд ке глеам на компјутер додека не зеам ХДМИ кабел

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11715
 • Архитект
Одг: Од Bluray во DVIX/AVI формат
« Одговори #22 на: 10 Септември 2012, 11:49:48 am »
Јас имам дома Philips медиа плеерче, што има ист енџин како сите Philips телевизори.
Цело време му ставам усб кое е NTFS и до сега нема никаков проблем со ниту еден формат.
Не гледам причина зошто да не го чита NTFS форматот.

А гледај да си купиш кабел HDMI како не те мрзи да конвертираш фајлови па да губиш квалитет и да ги гледаш после така.

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6446
Одг: Од Bluray во DVIX/AVI формат
« Одговори #23 на: 10 Септември 2012, 13:03:19 pm »
@Osmica, Значи ако го форматирам усб-то во NTFS ке можам да копирам фајл поголем од 4 GB ? Значи така би можел да му ископирам bluray ?? И да не има проблем после усб-то да го вратам во FAT32 ?

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20611
Одг: Од Bluray во DVIX/AVI формат
« Одговори #24 на: 10 Септември 2012, 13:07:55 pm »
ТеореЦки, не би требало да имаш никаква мука.

Единствено, пред да форматираш, пребаци си ако имаш битни ствари на усб-то, оти ќе ти ги скине ѓоа ЕВН евтина струја.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11715
 • Архитект
Одг: Од Bluray во DVIX/AVI формат
« Одговори #25 на: 10 Септември 2012, 13:26:16 pm »
Незнам зошто да има проблем.
Форматираш во NTFS снимаш колку ти душа сака фајлови големи.
После тоа ако ти притреба FAT32 си го правиш пак така.
Иначе ова се прави кога одиш да го форматираш усб - то, имаш опции кој систем го сакаш. Можиш безконечно пати да си менуваш системи, што ти одговара.

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6446
Одг: Од Bluray во DVIX/AVI формат
« Одговори #26 на: 10 Септември 2012, 17:52:39 pm »
Вечер кога ке се вратам од работа, ке го форматирам усб-то и ке пробам така, ако нејке, ондак сеа за сеа ке гледам ХД на компјутер, ипак и мониторот не ми е мал, 19 инчи е.

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17309
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Од Bluray во DVIX/AVI формат
« Одговори #27 на: 10 Септември 2012, 17:54:50 pm »
Земи бре кабел да га ебу, џабе пари е...

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6446
Одг: Од Bluray во DVIX/AVI формат
« Одговори #28 на: 10 Септември 2012, 17:59:53 pm »
Неможам сеа да фрлам 800-1000 ден, првин треба да уплатам сега за факс рата, па после тоа  :D

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6446
Одг: Од Bluray во DVIX/AVI формат
« Одговори #29 на: 11 Септември 2012, 01:02:29 am »
Го форматирав УСБ-то во NTFS формат, се ископира филмот од 6.60 GB, телевизорот чита NTFS формат и Bluray, ама проблем ми покажа со аудиото, нејќеше тој формат на аудио да го прочита, а иначе го отвори филмот. Аудио форматот мислам дека беше DTS 5.1.

Како и да е, фала ви на сите што дававте предлози, сега е полесно, ако има некој проблем со аудио форматот, ке можам да го исконвертирам филмот со мп3 формат.