Автор Тема: Дешаванки со кола ( тумбања, судари, несреќни моменти, одвратни искуства... )  (Прочитано 2885295 пати)

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6171
 • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Вториот си го заслуже   ;D

Отсутен Van

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5241
 • VW Golf MK3 1.9 TDI
Па јас би рекол и првиот.
Тој со колата навреме имаше дадено жмигавец и сосема полека менуваше лента. Моторот е 100% крив тука. Иде пребрзо и во моментот тој во аутото не го ни гледа ниту го очекува пошто и нема логика било кој да иде толку брзо кога лентата не е слободна и на 10 метри пред него во средната колона има возила. Проблемот е баш во тоа што моторот идеше пребрзо со умисла да продолжи брзо меѓу колоните аута. Буквално истата глупост ја направи и тој вториот мотор, со тоа што неговата е глупост на квадрат.
Целата пракса на летање меѓу колони автомобили е самоубиствена, глупо е што воопшто идат меѓу аута затоа што нема прегледност и некогаш сите подзавртуваме малку за да избегнеме поголема дупка.

Крајно време да почнат сериозно да казнуваат ваква пракса.
Ова се дешава и овде кај нас, со страв менувам ленти кога се гужвите - не страв од аута туку од вакви дилајли со мотори. Повеќето секако се копиљаци со издишани мозоци. Интересно би било џандарите да дадат некои статистики за вакви налетувања на мотори врз аута - се обложувам дека повеќето се копиљаци.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33979
 • Таков е животот... јебига
Глупациве на мотори мора да сфатат веќе еднаш како се вози мотор.
Ама изгледа додека не се истребат, ќе има вакви идиотски сцени.

Отсутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5447
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Niz cel grad se postaveni kameri (na bulevari i na raskrsnici)
Kaznuvaat za brzo vozenje. I za pominuvanje na crveno i zolto.
So slika na domasna adresa stignuva kaznata. Za kola na firma se plakja duplo kazna.

Ova od denes oficijalno funkcionira.
Smee maximium 5 da se vozi poveke od dozvolenoto.


Znaete nesto za ova?
Kruzi kako info.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен Silvester

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1745
Немам слушнато за вакво нешто, а и не верувам да постои. 3 Радари ќе добијат донација од некоја држава, па трубат на сите портали, а за ова никаде никој да не пиши не ми е верно.

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6949
 • хаУс мајстор
Во најава е, снима ама сеуште не се казнува. Ќе искочат официјално да потврдат.

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1997
 • If you can dream it, you can do it.
Дека че казнуваат, не верувам.


Ама, денес, во Автокоманда, ставаа камери на раскрсницата кај алкалоид. Могуче да се спрема за некој систем од јануари.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4116
Дечки, еве како изгледаат камерите кои се користат во UK, а еве и во Германија.
Немам сретнато камери какви што има во Скопје на семафорите и на други места да се користат за сликање при брзо возење или поминување на црвено. Тие се за мониторинг и регулација на сообраќај.

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4841
Дечки, еве како изгледаат камерите кои се користат во UK, а еве и во Германија.
Немам сретнато камери какви што има во Скопје на семафорите и на други места да се користат за сликање при брзо возење или поминување на црвено. Тие се за мониторинг и регулација на сообраќај.
Ima edni gomca mali kako topka malecka se, za na crveno ako pomines na semaforite se montirani direkt na nego

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6109
 • 69
Niz cel grad se postaveni kameri (na bulevari i na raskrsnici)
Kaznuvaat za brzo vozenje. I za pominuvanje na crveno i zolto.
So slika na domasna adresa stignuva kaznata. Za kola na firma se plakja duplo kazna.

Ova od denes oficijalno funkcionira.
Smee maximium 5 da se vozi poveke od dozvolenoto.


Znaete nesto za ova?
Kruzi kako info.

На пола град и препорачани пратки им стигнале. Сите ги сликаат пликовите од надвор, ниеден од внатре...
Сите се уплашени, застрашени, а ако застанеш кај Сити Мол, пола жители од западно Скопје на црвен семафор поминуваат.
Тоа блицот само штрака...До вечер мислам дека ке му изгори лампата...
И од утре нема да работи..
:D :D :D :D
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10128
birno site vozat 50 :D

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6632
 • French diamond
Дај боже да проработат, доста гинеа луѓе од неписмена стока зад волан што седнала.

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6460
 • Бенве сие бенве
Вистина е, и мобилниот ако е на седиште, на нога, у скут, на волан и на било кое место што укажува на можност за користење следи казна како да сте телефонирале. Дури и на семафори на црвено не смее да се чепка тел, и тоа се регистрира како прекршок.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Dodo

 • Бемвекријачко Пе*ерче
 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2773
Ја чув дека ке казнувале и за летна течност за шофершајбна во зима.

Отсутен Sase_91

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3688
Niz cel grad se postaveni kameri (na bulevari i na raskrsnici)
Kaznuvaat za brzo vozenje. I za pominuvanje na crveno i zolto.
So slika na domasna adresa stignuva kaznata. Za kola na firma se plakja duplo kazna.

Ova od denes oficijalno funkcionira.
Smee maximium 5 da se vozi poveke od dozvolenoto.


Znaete nesto za ova?
Kruzi kako info.

И јас така наслушнав. Црвено светло, брза вожња, престројувања среде раскрсница и сл ќе де казнувало.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA