Автор Тема: Дешаванки со кола ( тумбања, судари, несреќни моменти, одвратни искуства... )  (Прочитано 2963050 пати)

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Ако било на пешачки еден од нив поминал на црвено.
segasnoto mesto na mercedesot I teleoto ako bilo 10 m podolu veli @Fic (valjda od mercedesot) ne e mozno da e na pesacki...
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16697
  • Keep it 100
Можно е, ако Мерцедесот успеал да застане дури на таа оддалеченост од пешачкиот, телото не можело да одлета уште 10-тина метри?

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Dokolku udarot se slucil na pesacki, se raboti za golema brzina bidejki posle 20tina metri azstanal mercedesot a zrtvata izletala 30tina metri... Dokolku e posle pesackiot negde se raboti zabrzina okolu 80km cas...  :-\
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен Vlatzki

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2071
Луѓе, бев таму и го видов покриеното тело, ужасна глетка... Нека и е лесна земјата на девојчето.... :(

А еден мој другар одел по тротоарот од карши, не го видел сударот нити видел што како се случило. Само ми кажуваше дека дечкото после сударот искочил од кола и почнал да се удира со двете раце по глава, да вика, да лелека... Луѓето не можеле да го смират...
Според неговата бурна реакција претпоставувам дека тој е крив за случкава, и тоа целосно. Али не се знае како точно дошло до сударот.

Моја претпоставка е дека девојката поминувала на пешачки а овој поминал на црвено и ја собрал...  А другаров претпоставува дека типот со мерцедесот вртел десно, и тоа пребрзо. И пошто кривина, а и темница, немало добра прегледност.

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5469
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Greota za dvete familii, poveke za taa od devojceto, ali nekogas se slucuvaat ovie raboti nesvesno i sekako nenamerno, sigurno koga vlegol vo kola ne planiral ova da mu se sluci.

Jas sepak bi kazal deka i nasite najgolemi soobrakajnici ne se osvetleni dovolno, a plus navecer i koga vrne e najloso za vozenje nisto ne se gleda, jas skoro sekogas barem edno 30% posporo vozam togas, osobeno posle edna situacija koga tatko mi so mene vo kola za malce ke udrese pesak, ednostavno covekot izleze pred kola od nikade, sreka sto mozevme da naucime od taa lekcija bez da ja platime cenata.

Zalno vo sekoj slucaj!
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Ако поминал на црвено, нека го јаде со тапија.

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Nemalo tuka "nesakajki", poglednete ja gore fotografijata kolku bilo (ne)osvetleno... Eee dokolku ne se dvizel spored pravilata vo soobrakajot se znae; isto ko da izlegol od doma so umisla da ubie covek.

Soobrakajnite pravila vo soobrakajot ne se sozdadeni z's vo vremeto Romantizmot i Renesansata im bilo dosadno , tuku za da NE ubijat so kolite covek!!
Ama nasiva seLJacana (gratska se razbira) ke kupi mercedes mi se oseka kato gospod u kozno sedista, pa po ubivanje na covek ne znael deka treba da zastane a ne da go udri i ubie covekot. Nemozel da zastane , epa normalno deka nemozel zosto brzo vozel i ne gledal kade vozi... Isto e sto i da butnes nekoj od balkon i da kazes deka nesi znael deka koga pagal nemoze da zastane covekot tuku plednal nazemja... :-\
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Не тресете глупости. Со 50 на партизанска ти блендираат и ти свират.

Што ако некој си таму ми блендира на партизанска на 50? Што би можело тоа да значи?

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Девојката која почина вчера по несреќата на скопскиот булевар Партизанска е 25-годишната Оливера П. од Радовиш

http://novatv.mk/index.php?navig=8&cat=2&vest=10533

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Ако поминал на црвено, нека го јаде со тапија.
Наликува дека мислел дека жолто ќе фати. И не го фатил.

Отсутен Maks

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 253
    • RACE CHIP
Znaci ne se stalno krivi Vozacite, sum imal prilika da vidam kako pesak (spie i odi ) gleda deka kola odi vo nego i nesvesno pominuva,ne na pesacki.

Znaci ja gleda kolata deka odi 50-60 i pominuva na 5 m pred kolata.

KOGA ke kocis , pa kakvi sakas imaj kocnici , gumi ......

ne vikam deka devojcevo e krivo ili ne,lesna i zemja i zal mi e sto ova se slucilo,samo kazuvam deka pesacite ic,ama ic ne pazat i se ponasaat kako da postojat samo oni.
Штета што не сум се родил 30 години порано.
Сакам коли од железо не од пластика,пластични имав пред пубертет.  

FrontWD Sucks!!!

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Пешаците мислат дека предноста ќе ги спаси од сигурна смрт.


Никогаш не го сфатив моментот на пристапување кон улицата кога доаѓа кола. Секогаш се учат децата да гледаат лево-десно а потоа да поминат. Во случајов јасно е дека прегледност на пешакот била многу мала, но сепак.

Кога стапнуваш на пешачки а гледаш дека доаѓа кола, ти си потпишал согласност дека ќе умреш. Значи целата доверба на својот живот ја ставаш во рацете на возачот дека ќе намали. Во рацете на возилото негово дека е исправно. Во рацете на асфалтот дека не е лизгав. Во рацете на механичарот кој ја сервисирал колата дека се затегнал. Во рацете на производителот дека се склопил како што треба. Во рацете на докторите кои ќе те собираат. Во рацете на комбето на брзата помош кое ќе те носи. Во рацете на хирургот што ќе то склопува ако стигнеш до него.

Затоа се гледа лево-десно и ако нема кола се поминува. Зошто не е битно кој е крив ако те закопаат во бутел. Тоа многу тешко се сфаќа од луѓето кои незнаат физика и што значи маса од 1 тон која се движи со брзина од 30кмч.

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8093
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Ако поминал на црвено, нека го јаде со тапија.
Наликува дека мислел дека жолто ќе фати. И не го фатил.
Најлошо сценарио за пешачки - шалт на жолто!

Отсутен smole

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3024
Наликува дека мислел дека жолто ќе фати. И не го фатил.

This

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16697
  • Keep it 100
Зеленото светло за пешаци се пали неколку секунди откако ќе светне црвено за возилата. Така да според овие претпоставки и двајцата поминале на црвено.