Автор Тема: Дешаванки со кола ( тумбања, судари, несреќни моменти, одвратни искуства... )  (Прочитано 2802024 пати)

Отсутен S16-HGT

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4442
 • НУКЛЕАРЕН КОМАРЕЦ
За почеток...едно лето на одмор ми се извади лево предно тркало у сред вожња, среќа не возев брзо, среќа дискот не акна на земја него се задржа на внатрешниот дел од бандажот, штравофите испаднаа скроз, ги најдов и беa потполно "кељави", а у околина штраф ни на сон, блокирав цел сообраќај на остров у 8-9 навечер...во моментот ми беше пекол, но добро и среќно заврши.

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Јас живеам на раскрсницата со рекорден број на сообраќајки во Македонија и пошироко. Тоа е раскрсницата Ленинова и Димитрије Туцовиќ. Се случувале и по 3 сообраќајки во еден ден. Во последниве години се намалеени поради тоа што исекоа неколку дрва и сите џбунови наоколу. Но изгледа и луѓево малку по малку ја научија. Јас секогаш застанувам и гледам убаво на сите страни пред да поминам без разлика дали имам предност или не.

Конкретно, прееска имаше сообраќајка. Па морав да кружам за да се приклучам лево од Ленинова кон Димитрије Туцовиќ.

Порано кога се преселив на оваа локација, пред 5-6 годни, сударите буквално ме вадеа од памет. Онака прво си помислував дека ми ја фукнале мојата кола, па потоа почнав да ја ставам повнатре и меѓу дрва. Но сепак онака кога ќе чуеш ииии...шпабам.... те вади од памет.

Не ретко ќе се погоди некое говедо ќе почне да се дере или да се тепа, па тензија, народ, полицја и тн. Дорбо е што имам добри прозорци со добра звучна изолација.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Морам да ви го кажам ова затоа што не верувам дека на некој друг му се има случено.
Поточно му се лсучи на мојот кум - тогаш бевме само другари.

Тој и уште двајца мои другари, се враќаат од кафич САМА, на времето (пред 20 и кусур години) работеше до ниедно време кај касарната во Велес и беше многу популарен.
Tој што вози другарот трезен како риба, го нашле таму во кафичот да ги вози оти они се напраиле камења..
Е арно ама на 101-от на еден од другариве (канта не видена) му откажуваат кочници на удолницата на главна улица и на раскрсницата кај Гимназијата Кочо Рацин, удираат во тротоарот со брзина над 80 км на час.
Кумот излетува од кола и си поминува само со скршеница на рамото а другариве едниот со скршена рака и нога и клучната коска (тимбата модриње цела) а другиот што возел имаше само поситни посекотини и набиеници ама беше многу набиен па лежеше во шок соба 10 дена.
Што беше несекојдневно во сета приказна...???
Сабајлината одам во град и гледам кај гимназијата бел 101 качен на едно дрво, заглавен меѓу крошните на некои 2 метра од земја.
Си помислив....  Леле кој бил вој идиот што се качил со колата на дрво..?!
Кога си дојдов дома ми звони телефонот (фиксен / тогаш немаше мобилни) и ми се јавува мајкаму на кумот и ми вика,.... Ти кажаа ли дека Ане со другарите направија сообраќајка синоќа, се качија кај гимназија со колата на дрво...!!!!!!
Среќа сите се живи и здрави до ден денес..... :)
« Последно менување: 22 Март 2011, 15:54:37 pm Sportex »

Отсутен RikiRulz

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10650
 • *** UNDERCOVER ***
За почеток...едно лето на одмор ми се извади лево предно тркало у сред вожња, среќа не возев брзо, среќа дискот не акна на земја него се задржа на внатрешниот дел од бандажот, штравофите испаднаа скроз, ги најдов и беa потполно "кељави", а у околина штраф ни на сон, блокирав цел сообраќај на остров у 8-9 навечер...во моментот ми беше пекол, но добро и среќно заврши.

Како не ти текнало, од сите тркала по еден штрав да извадиш и ке имаше на сите 4 тркала по 3 штрафа и ке можеше да продолжиш по патот :) :) :)

Отсутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5428
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
За почеток...едно лето на одмор ми се извади лево предно тркало у сред вожња, среќа не возев брзо, среќа дискот не акна на земја него се задржа на внатрешниот дел од бандажот, штравофите испаднаа скроз, ги најдов и беa потполно "кељави", а у околина штраф ни на сон, блокирав цел сообраќај на остров у 8-9 навечер...во моментот ми беше пекол, но добро и среќно заврши.

Како не ти текнало, од сите тркала по еден штрав да извадиш и ке имаше на сите 4 тркала по 3 штрафа и ке можеше да продолжиш по патот :) :) :)
Sigurno ti rabotis u policija?
Mi deluvas prekvalifikuvan za taa pozicija.
No hard feelings though!

Se kladam deka na polovina od forumov ne bi im teknalo taka da napravat.
Vele sigurno ne, zato on e prefekcionista, kako toa so 3 strafa po trkalo toa ne moze da bide, neli Vele.


Vo kontekst na temava,
neli spomnav prethodno deka se od pozadi me mavaat u soobrakajki, epa toj vtoriot pat bev so kecot na stariot sreka kuka imase, zimno vreme kaj kuka  plus pun vnatre 6 luge idevme na zurka na saem 1 sabajle, zamrznato staklo i kako priogam kaj kuka most gledam dve soobrakajki, i normalno prikociv da gi izbegnam zasto zafakaa 2 lenti pa trebase da se kacam na trevata od levo za da gi pominam ali ludi Misko od pozadi mavanje puna i samo preletavme.
Tetoecot so nov Accent ispadna so 90 na saat ne udril, kukata mi ja zalepi za zadnicata ali pred toat mu ebala mater i na hladnakot negov i se ostalo, mojata boca taa za nitro se otkaci za sreka nisto ne se desi, tie luge od drugata soobrakajka vikaat "bate abe vie letavte so nosot u vis" zasto pozadi bev pun so 4ca i kecot bese zalepen za asfalt.

Site zdravi zivi osven sedisteto predno :D :D :D, togas bev 95 kila pa go otkornav sedisteto.
I sabajleto imas vrat, grb nisto ne se mrda, a vecerta nisto nikomu, se javuvam na drugite isto sve ukoceni.
Tetoecot drvo pijan, koga se puknal u pernicata se otreznil mislam, pozadi nego Berlingo u nego udreno, plus 5 min potoa ust edna soobrakajka.

Doaga policija i neznaat od kaj da pocnat.....
...i sto mislite od kade pocnaa?
« Последно менување: 22 Март 2011, 16:49:51 pm DENDE-LANCERED »
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен RikiRulz

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10650
 • *** UNDERCOVER ***
За почеток...едно лето на одмор ми се извади лево предно тркало у сред вожња, среќа не возев брзо, среќа дискот не акна на земја него се задржа на внатрешниот дел од бандажот, штравофите испаднаа скроз, ги најдов и беa потполно "кељави", а у околина штраф ни на сон, блокирав цел сообраќај на остров у 8-9 навечер...во моментот ми беше пекол, но добро и среќно заврши.

Како не ти текнало, од сите тркала по еден штрав да извадиш и ке имаше на сите 4 тркала по 3 штрафа и ке можеше да продолжиш по патот :) :) :)
Sigurno ti rabotis u policija?
Mi deluvas prekvalifikuvan za taa pozicija.
No hard feelings though!

Se kladam deka na polovina od forumov ne bi im teknalo taka da napravat.
Vele sigurno ne, zato on e prefekcionista, kako toa so 3 strafa po trkalo toa ne moze da bide, neli Vele.
Фала за мојата пофалба , сеа ке ви кажам уште нешто... за да си имате во предвид...

Колега мој, го скршил ретревизорот на разминување но само стаклото... и сеа прашувал... комплет цел се движел помегу... 2000-2500 денари, зависи дали е во боја или црн... и сеа нашол некаде 1200 денари само стакло... го гледам се туфка и тоа му е многу :) и ја одма ми проработува мозкот, дома имав скршен ретревизор од Југо, ама од оние што се на шина, што се стегаат со едно штравче во чело :)

И ако ви се верува, со брусалица ја исеков пластиката и огледалото од ретревизорот кое е тонирано на плаво, и по пат, на стаклар, малце го скрати во ширина... го измазни, и си влезе фес, и после на стариот држач со силикон и чао џаци...

А да немав ја стар скшен ретревизор сигурно на цигански пазар, ке најдеш за 20-30-50 денари, а и нови во номинал се 150 денари :) 

Па удрете математика...

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Doaga policija i neznaat od kaj da pocnat.....
...i sto mislite od kade pocnaa?


nema da me cudi tebe kriv da te napravile :-\

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен S16-HGT

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4442
 • НУКЛЕАРЕН КОМАРЕЦ
За почеток...едно лето на одмор ми се извади лево предно тркало у сред вожња, среќа не возев брзо, среќа дискот не акна на земја него се задржа на внатрешниот дел од бандажот, штравофите испаднаа скроз, ги најдов и беa потполно "кељави", а у околина штраф ни на сон, блокирав цел сообраќај на остров у 8-9 навечер...во моментот ми беше пекол, но добро и среќно заврши.

Како не ти текнало, од сите тркала по еден штрав да извадиш и ке имаше на сите 4 тркала по 3 штрафа и ке можеше да продолжиш по патот :) :) :)


Го направив тоа и ги развртев и тие штрафови, абе ужас ви кажувам...

Отсутен RikiRulz

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10650
 • *** UNDERCOVER ***
После зема нова главчина, или со нарезница ја среди ?

Отсутен S16-HGT

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4442
 • НУКЛЕАРЕН КОМАРЕЦ
После зема нова главчина, или со нарезница ја среди ?


У истата главчина начукав подолги ( оригинални ) штрафови, а подоцна дознав дека тие што биле претходно ставени ( од претходниот ајван сопственик ) биле пократки за 3-4  "лози".

Отсутен RikiRulz

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10650
 • *** UNDERCOVER ***
Епа... и затоа... се оштетиле и тие лози...

Отсутен S16-HGT

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4442
 • НУКЛЕАРЕН КОМАРЕЦ
Господ ме спаси тогаш, среќа што не ми се извади тркалото додека патував натаму...инаку откако ми се случи тоа, на сите коли кои ги имав од тогаш наваму им ставам нови штрафови и редовно проверувам дали се стегнати пред тргање било каде.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33900
 • Таков е животот... јебига
Јас не сум направил сообраќајка никогаш но, сум бил сведок на повеќе особено на следнава:

Пред 4 години само што го купив Спаркот на партизанска од Центар кон Карпош застанав на семафорите кај Симпо со намера да свртам лево накај Капиштец но додека чекав семафор се предомислив и продолжив право. Бев прв во лентата а позади мене имаше полиција во Крајслер.
Се запали зелено и тргнав ама онака нормално како што се трга со нова кола. И позади мене почна полицаецов да ми свири да се тргнам, ама проблемот беше што од средната лента колите беа побрзи од мене и направија ѕид и не можев да се престројам.
Стиснав на гаста да испаднам пред некој па да се престројам десно. Во тој момент додека гледав во ретровизор и вртев десно полицаецов со гас до даска прошиша покрај мене (а пред мене имаше некое комбе црно). Комбето прикочи нагло а бидејќи му бев залепен прикочив и јас и свртив на лево да го заобиколам. Во тој момент полицаецот веќе беше можеби 20 метра пред мене и со можеби 80 км/ч удри во една жена. Јас нагло прикочив и женава летајќи 5-6 метри во вис ми слета пред тркала.
Застанав и истрчав надвор но женава веќе беше на место отидена. Брза помош дојде после 45 минути, полиција направи записник и на во вести ни во весник ништо не кажаа за таа случка. Никој не прокоментира (освен јас на форуми) за тоа како полицајците во Скопје се убијци и мува не ги лази....

Отсутен RikiRulz

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10650
 • *** UNDERCOVER ***
Господ ме спаси тогаш, среќа што не ми се извади тркалото додека патував натаму...инаку откако ми се случи тоа, на сите коли кои ги имав од тогаш наваму им ставам нови штрафови и редовно проверувам дали се стегнати пред тргање било каде.

Eднаш и ја така ги стегнав... јако, со онаков мајсторски клуч, со продолжена заварена цевка :) и ми се дупна гума на пежото и баш на палас се излизгав, и чепнав тротоар а клучето е мало од пежото е мало, и после рипав што не праев... се додека не бробуричкав у алатот и со клучот за свекици да направам лост... :)

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Јас не сум направил сообраќајка никогаш но, сум бил сведок на повеќе особено на следнава:

Пред 4 години само што го купив Спаркот на партизанска од Центар кон Карпош застанав на семафорите кај Симпо со намера да свртам лево накај Капиштец но додека чекав семафор се предомислив и продолжив право. Бев прв во лентата а позади мене имаше полиција во Крајслер.
Се запали зелено и тргнав ама онака нормално како што се трга со нова кола. И позади мене почна полицаецов да ми свири да се тргнам, ама проблемот беше што од средната лента колите беа побрзи од мене и направија ѕид и не можев да се престројам.
Стиснав на гаста да испаднам пред некој па да се престројам десно. Во тој момент додека гледав во ретровизор и вртев десно полицаецов со гас до даска прошиша покрај мене (а пред мене имаше некое комбе црно). Комбето прикочи нагло а бидејќи му бев залепен прикочив и јас и свртив на лево да го заобиколам. Во тој момент полицаецот веќе беше можеби 20 метра пред мене и со можеби 80 км/ч удри во една жена. Јас нагло прикочив и женава летајќи 5-6 метри во вис ми слета пред тркала.
Застанав и истрчав надвор но женава веќе беше на место отидена. Брза помош дојде после 45 минути, полиција направи записник и на во вести ни во весник ништо не кажаа за таа случка. Никој не прокоментира (освен јас на форуми) за тоа како полицајците во Скопје се убијци и мува не ги лази....


a novinari dojdoa?

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need