Автор Тема: Автомобилски Новитети  (Прочитано 2044588 пати)

Отсутен AND_031

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 387
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #17715 на: 13 Мај 2021, 04:13:47 am »
@Deni kade-kade se samo so cenite,

Има јасна разлика во финална изработка на Поло, Ибица и Фабиа. Седни во сите три едно по друго и ќе приметиш. Проблемот е што се позиционирани Поло > Фабиа > Ибица

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #17716 на: 13 Мај 2021, 07:38:41 am »
Најголем проблем на претходната фабика беше одвратниот изглед. Сега се фокусирале да го поправат тој дел, секако без да задирнат во Поло/Ибица.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8808
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #17717 на: 13 Мај 2021, 07:59:17 am »
@Deni kade-kade se samo so cenite,

Има јасна разлика во финална изработка на Поло, Ибица и Фабиа. Седни во сите три едно по друго и ќе приметиш. Проблемот е што се позиционирани Поло > Фабиа > Ибица

Ima razlika ama zanemarliva koja im e bitna da se napomene vo sekoe review na kolava ili da se opravda nekoja si poskapa cena na polo, posebno nebitna vo sekojdnevno korostenje.

Ova e posebno vo poslednive godini naglaseno najmnogu. Imav ibiza 2007ma model, i go vozev i poloto togash. Absolutno nikakva razlika nemashe a poloto so ista oprema beshe 2k evra poskapo

Od deneshna gledna tocka site 3 se ultraskapi

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #17718 на: 13 Мај 2021, 08:36:48 am »
@Deni kade-kade se samo so cenite,

Има јасна разлика во финална изработка на Поло, Ибица и Фабиа. Седни во сите три едно по друго и ќе приметиш. Проблемот е што се позиционирани Поло > Фабиа > Ибица

Ima razlika ama zanemarliva koja im e bitna da se napomene vo sekoe review na kolava ili da se opravda nekoja si poskapa cena na polo, posebno nebitna vo sekojdnevno korostenje.

Ova e posebno vo poslednive godini naglaseno najmnogu. Imav ibiza 2007ma model, i go vozev i poloto togash. Absolutno nikakva razlika nemashe a poloto so ista oprema beshe 2k evra poskapo

Od deneshna gledna tocka site 3 se ultraskapi
И сега нема од Ибица до Поло. Порано имаше повеќе. Највеќе во ужасните централни конзоли на сеат кои ги имаше и во Леонот и Ибицата.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8808
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #17719 на: 13 Мај 2021, 11:27:48 am »
Ibizata nikogash nemashe na sredina takva grozna plastika natrteno :)

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29156
    • CARclub.mk
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #17720 на: 13 Мај 2021, 12:27:42 pm »
Затоа сегашната Ibiza во FR издание имаше piano black плоча.


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #17721 на: 13 Мај 2021, 12:32:50 pm »
Сепак милијарди пати поубава е плочата од претходните 5 генерации централни конзоли.

Отсутен AND_031

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 387
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #17722 на: 13 Мај 2021, 15:05:20 pm »
\
И сега нема од Ибица до Поло. Порано имаше повеќе. Највеќе во ужасните централни конзоли на сеат кои ги имаше и во Леонот и Ибицата.

Како нема разлика, 2019 година кога јас купував (сеуште актуелни модели) имаше видлива разлика меѓу ентериерот на Ибицата и Полото, тоа е и главната причина што ме одврати од купување Ибица.

Првата ствар која ќе ја приметиш уште првите 5 секунди штом влезеш е воланот/менувачот/рачната. Кај Полото се изработени од напа кожа која е мека и пријатна на допир. Кај Ибицата дури и конецот со кој е прошиен воланот е апла некоја синтетика која те гребе додека го држиш воланот. Истото е и со менувачот и рачната.

Втора ствар таблата. Кај Ибицата е од тврда пластика кај Полото е гумирана. По мене може доста битна ставка затоа што табла од мека пластика не прави рефлексија на шофершајбната при сончев ден. Веројатно има и ефект на намалување на буката од моторниот простор во споредба со пластична табла. Естетскиот момент е само плус.

Исто така вентилационите отвори кај Полото се изработени да можат и да се насочуваат во правец и да се отворат затворат (со оние 0-1 тркалца под секој отвор). Кај Ибицата истите ги нема, се затвораат на друг принцип кој оневозможува странично подесување на струење на воздухот.

Полото исто така доаѓа со амбиентално осветлување во таблата, Ибицата не.

Прекинувачите кај Полото се изработени со "хромирани" елементи кај Ибицата без.

Небото кај Ибицата е изработено од друг материјал, не дека ќе го допираш ама изгледа доста ефтино и потсетува на ефтини или доставни модели, кај Полото е истиот материјал како кај Голф/A3.

Кај Полото освеетлувањето во кабината со ЛЕД, Ибицата сеуште користи халогени сијалички.

Полото има УСБ приклучоци позади, Ибицата не.

Е сега бидејќи јас претходно возев Голф 6 и купував нова кола, не можев да се помирам да дадам пари токлу пари за нова кола а да е приметно полошо изработена од Голф 6. (во Ибицата тоа го осетив, кај Полото го немав тој момент).

Сето ова можеби се ситници и ако некому тоа не му е битно може слободно да гледа и Дачиа, уште повеќе ќе заштеди отколку на Ибица.

Верувам и дека грото од овие ситници не дека не се можело да се избегнат туку намерно се така направени за да Полото е Поло а Ибицата Ибица. Сеат како марка е насочена кон млада популација на која не и се битни вакви детали ниту пак ќе ги приметат туку повеќе ценат агресивен дизајн, екрани, поврзување и слично.

Но дека нема разлика во изработката/материјали е далеку од вистина.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #17723 на: 13 Мај 2021, 15:17:22 pm »
Супер што си приметил. Мене Ибицата ми е прекрасна. Забелешките ми се само во делот на управување и тврдост на возењето. Исто и во Поло и Шкодата. Знам и зошто морале така, иако е претврдо за мене.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6363
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #17724 на: 13 Мај 2021, 15:58:07 pm »
Муабетов исто ама не е исто :) добро е што имаме реални искуства од луѓе што уствари купиле кола и делат искуства. Едно е слика и возење 1 ден а сосема друго е кога идеш со цел да купиш ауто и забележуваш работи каде е штедено,каде е разликата во квалитет итн.

Истава работа ја приметив кога го зимав голфот, октавијата беше едно скалило подолу во секој поглед внатре, а на слики ќе си речеш абе исто е ова.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20053
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #17725 на: 13 Мај 2021, 17:05:18 pm »
Јас сум доста разочаран од претходниот модел Октавија. Искрено не знам како ја купувале луѓе наместо Голф. Актуелниов модел не знам го немам возено сеуште.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #17726 на: 13 Мај 2021, 17:21:28 pm »
Јас зошто сега свежо купував па ги знам подетално Ибицата, Леонот, Полото, 308, Фиеста, Фокус па сум навлегол малку повеќе во нив па ги знам повеќе во детали. Згора од тестови и слично. Затоа и ми се бендиса Ибицата поприлично од тие аутца. Фабија не ни сум помислил да погледнам, таман работа.

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3539
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #17727 на: 13 Мај 2021, 17:38:25 pm »
И што зеде, Ибица?
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #17728 на: 13 Мај 2021, 17:54:48 pm »
Јас сум доста разочаран од претходниот модел Октавија. Искрено не знам како ја купувале луѓе наместо Голф. Актуелниов модел не знам го немам возено сеуште.
Поради 2-3.000 евра разлика во цена.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8808
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #17729 на: 13 Мај 2021, 20:55:03 pm »
Deka pod prozorot na vozacot na golfot e meko a na oktavia tvrdo. Tragedija. Zamiski so glava da se ucukash vo taa plastika.

A toa pa deka na ibizata bilo plasticno a na polo ne neznam za koja generacija go zborite ama pak misla drka vrska nema ama aj.

Sekoj ocigledno saka da si go opravda izborot bez potreba. So si sakash i za shto imash pari toa si kupuvash. Thats it.