Автор Тема: Велосипед  (Прочитано 854905 пати)

Отсутен dreamson

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 613
Одг: Велосипед
« Одговори #7215 на: 25 Февруари 2024, 20:38:11 pm »
Фул суспензија е мерак за возење, ни дупка сеќаваш, ни камен ни бутур.

И не дека Hardtail не ме бендисува, повеќето години сум бил со таков, ама фул си е фул.

И она видеото од @Deni со дебелиот бајк е со катастрофа опрема, и тотално промаршено.


(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Me interesira od cube-ot kako si zadovolen. koja baterija i koj motor go nosi?

Sent from my Pixel 7 Pro using TapatalkПрезадоволен, мотор Bosch Drive Unit Performance CX Generation 4 (85Nm) Cruise (250Watt), батерија Bosch PowerTube 625.

Издржливоста на батеријата е предобро, моторот има јачина за совладување на секаква угорница без никаков проблем, и без никаков замор ако го користиш во турбо мод.

Еве и линк од оглас кај што го продавам https://forum.carclub.mk/index.php/topic,26431.0.html

И ова што ти го кажав не е поради тоа што јас го продавам, туку таа е реалноста за овој модел на е-бајк.

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4845
Одг: Велосипед
« Одговори #7216 на: 25 Февруари 2024, 20:46:32 pm »


Фул суспензија е мерак за возење, ни дупка сеќаваш, ни камен ни бутур.

И не дека Hardtail не ме бендисува, повеќето години сум бил со таков, ама фул си е фул.

И она видеото од @Deni со дебелиот бајк е со катастрофа опрема, и тотално промаршено.


(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Me interesira od cube-ot kako si zadovolen. koja baterija i koj motor go nosi?

Sent from my Pixel 7 Pro using TapatalkПрезадоволен, мотор Bosch Drive Unit Performance CX Generation 4 (85Nm) Cruise (250Watt), батерија Bosch PowerTube 625.

Издржливоста на батеријата е предобро, моторот има јачина за совладување на секаква угорница без никаков проблем, и без никаков замор ако го користиш во турбо мод.

Еве и линк од оглас кај што го продавам https://forum.carclub.mk/index.php/topic,26431.0.html

И ова што ти го кажав не е поради тоа што јас го продавам, туку таа е реалноста за овој модел на е-бајк.

Sum go videl oglasot, megjutoa jas sum vo Germanija i tuka bi zemal.
Citav nesto ama ne mi teknuva sega dali za cx ili drug model na motor komentari deka bez baterija ts koga e prazen mn potesko se vrtel.

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен dreamson

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 613
Одг: Велосипед
« Одговори #7217 на: 25 Февруари 2024, 20:56:21 pm »
Не се врти тешко кога се вози со исклучен мотор.

Самата тежина на целиот точак, кој на конкретниов модел е 23,5кг, а и на секој електричен во глобала е над 20кг.

Тоа придонесува да е потешко возењето без мотор.

На прав пат не е толку приметно и лесно се однесува, но на угорница без пуштен мотор се приметува малку повеќе.

Како и да е, ко би го имал ти, никогаш нема да го возиш без мотор и без празна батерија, бидејќи секогаш имаш инфо уште колку км имаш за возење.

 

Отсутен t0m1cA

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3292
Одг: Велосипед
« Одговори #7218 на: 25 Февруари 2024, 21:07:50 pm »
Na kraj ispadna deka ke se odi so 26ka S ram ili 27.5 S ram.
Sega go probavme ovoj velosiped na linkot podolu i maliot go vozese lesno.

Mi go ostava 21k denari.
Dali e spored vas dobra cenata?
Kolku sto vidov nemase grebka, se funkcionirase bezprekorno i menuvaci i kocnicite koi se hidraulicni.
Ve molam za vase mislenje.

https://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=4937635

Одамна не го пратам пазарот за да кажам дали е океј ценава, само ќе ти речам во никој никој никој случај не земај 26“ тркала. Одамна се “мртви“ како актуелна големина, освен по некоја гума тек-тук друго за нив немаш ништо од делови, ни жици ни бандажи ни ништо. Барај 27.5“ или 29“.

Трекчево е интересно, пристојна entry level комбинација на делови. Состојбата ако е океј, цената не е страшна, иако пак ќе речам излезен сум од колосек со пазаров. Гледам дека нов, со малку послаба опрема (механички дискови, пример), е 27 илјади со 20% попуст.
27.5 e konkretniov velosiped.
Sostojbata kako sto mozev da vidam bese dobra, bukvalno grepka nemase.
Brzinite si gi saltase dobro, kocnicite gledam kocea dobro, nemase tecenje, likot mi kaza deka e servisiran i nevozen dolgo vreme bidejki zena mu go vozela, za nejze bil kupen, on si ima drug 29ka.

Cenite k9lku sto mozev da najdam vakvi slicni iako kako dimenzija nema mnogu vakvi najdov eden samo slicen.

https://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=4364707

Еве ти 27.5 :D
https://forum.carclub.mk/index.php/topic,26499.0.html

Присутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5447
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Велосипед
« Одговори #7219 на: 25 Февруари 2024, 21:27:45 pm »
S e ramot taka?
Spored linkot sto go imas postirano taka mi izgleda.
Ke mora so maliot da pominam na lice mesto da go proba.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен t0m1cA

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3292
Одг: Велосипед
« Одговори #7220 на: 25 Февруари 2024, 22:05:24 pm »
M е рамот, висински е околу 40мм разликата меѓу М и Ѕ.

Присутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5447
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Велосипед
« Одговори #7221 на: 25 Февруари 2024, 22:43:23 pm »
Ufff, probuvavme M ramovi  na 26ka i da ti kazam pravo ne mu legnaa.
Tie 4 cm navidum ne izgledaat mnogu ama nekako pravat razlika, edvaj gi dofakase rackite a pa za kocnicite da ne pravam muabet, ne e samo vo visina tuku i vo dolzina izgleda.

Prvo mislev deka ne ni ima S ramovi i zatoa se otkazav i cekav da stigne pratkata na Dook i da mu zemam 24ka, se dodeka ne vidov vo salon Specialised XS ram 27.5 kako izgleda.
Mi objasni prodavacot koja e razlikata i deka e vsusnost retkost da se najde takov ram pa duri i S golemina kaj nas.

Potoa pocnav da baram po oglasi i edinstvenite ok primeroci se tie sto gi postirav pogore a odgovaraat na specifikaciite koi gi  baram.

3 - 4 kruga zavrti so Trekot denes maliot i epten mu legna i eve mi dosaga toj da mu go kupam.
Samo ne mozam da utvrdam dali e ok cenata.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1997
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Велосипед
« Одговори #7222 на: 25 Февруари 2024, 22:47:09 pm »
Колку години има? Да не го надрасне бргу, па да му биде мал.

Цената е ок. Мини сервис, и вози мишко.
Никогаш не вели никогаш.

Присутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5447
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Велосипед
« Одговори #7223 на: 25 Февруари 2024, 22:51:44 pm »
Maliot e 8.5 godini i e 130cm visok.

Po pravilo treba 24ka da mu zemam, ama toj za 2 godini ke mu bide mal i zatoa sakam nesto pogolemo i posaglam da zemam pa da go vozi izvesno vreme bar do 13-14 god mislam ke moze da go tera Trekov.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен dreamson

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 613
Одг: Велосипед
« Одговори #7224 на: 25 Февруари 2024, 23:15:46 pm »
Maliot e 8.5 godini i e 130cm visok.

Po pravilo treba 24ka da mu zemam, ama toj za 2 godini ke mu bide mal i zatoa sakam nesto pogolemo i posaglam da zemam pa da go vozi izvesno vreme bar do 13-14 god mislam ke moze da go tera Trekov.

Трекот ќе му биде доволен на тие години во поглед на опрема, само види ако можеш барем малку да му намалиш на цена бидејќи ја има најслабата опрема.

И од тоа што можам да приметам, предната кочница, односно цревото од предната кочница е наместено од надворешна страна, така не е правилно.

Тоа треба да се премести да биде од внатрешна страна на амортизерот.


Присутен Nandor The Relentless

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8255
 • Малерозен дрводарец
Одг: Велосипед
« Одговори #7225 на: 26 Февруари 2024, 02:12:11 am »
Maliot e 8.5 godini i e 130cm visok.

Po pravilo treba 24ka da mu zemam, ama toj za 2 godini ke mu bide mal i zatoa sakam nesto pogolemo i posaglam da zemam pa da go vozi izvesno vreme bar do 13-14 god mislam ke moze da go tera Trekov.

Роџо, чекај малку... Ако е 130цм висок, како воопшто допира земја со прсти и на 24" тркала?

Истиот проблем го имав.
За 24" некој како ли се викаше, со подебели гуми (реално и повисоко седиште од други примероци што пробавме)
Едвај достигнуваше стабилност малиов, тогаш висок веројатно 135цм или нешто плус.
Сега е 140, конечно малку подобар контакт има со површина при застанување.

Лани, буквално потскокнуваше за да стартува.

Како би се качило тоа дете на 26" тркала не ми е јасно :)))
When you turn on the radio does it return the favor?

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4116
Одг: Велосипед
« Одговори #7226 на: 26 Февруари 2024, 09:11:59 am »
Исто, син ми е околу 135 цм, се решивме за 24ка, зашто седиштето скоро е најдоле за да може да застане со двете нозе, поголеми тркала не ни пробавме. Мислам дека во наредни 2-3 години (а може и повеќе) ќе му е добар, ако не ќе иде кај сестра му :)

Присутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5447
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Велосипед
« Одговори #7227 на: 26 Февруари 2024, 09:53:35 am »
Maliot e 8.5 godini i e 130cm visok.

Po pravilo treba 24ka da mu zemam, ama toj za 2 godini ke mu bide mal i zatoa sakam nesto pogolemo i posaglam da zemam pa da go vozi izvesno vreme bar do 13-14 god mislam ke moze da go tera Trekov.

Роџо, чекај малку... Ако е 130цм висок, како воопшто допира земја со прсти и на 24" тркала?

Истиот проблем го имав.
За 24" некој како ли се викаше, со подебели гуми (реално и повисоко седиште од други примероци што пробавме)
Едвај достигнуваше стабилност малиов, тогаш висок веројатно 135цм или нешто плус.
Сега е 140, конечно малку подобар контакт има со површина при застанување.

Лани, буквално потскокнуваше за да стартува.

Како би се качило тоа дете на 26" тркала не ми е јасно :)))
Na Trekot koj e 27.5 trkala i S ram, si se kacuva si trga i zastanuva sam, nekolku kruga svrti. Normalno sedisteto najdole podeseno.
Maliov moj dodusa e agilen slab i mnogu mnogu ne mu ja misli :D , takvo e deteto.
24ka da kupam koga moze da tera i 27.5 mislam deka ne e bas najdobra odluka.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен AllMightyMe

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7012
Одг: Велосипед
« Одговори #7228 на: 26 Февруари 2024, 12:46:44 pm »
Изгледа само јас му земав 24" на дете од 7 год и висина околу 115цм  :-X

Присутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5447
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Велосипед
« Одговори #7229 на: 26 Февруари 2024, 13:07:09 pm »
Jas gi projdov i poveketo prodavnici za bajkovi i poveketo mi rekoa stom moze da go vozi a brzo raste zemi mu pogolem ic ne mu ja misli.
Ali pak ke kazam, se zavisi od deteto kolku e opusteno, agilno i plaslivo.

Moj blizok prijatel decata ni se vrsnici malce e ponizok negoviot, ne sakase deteto ni na 24ka da se kaci i mu zema 20ka.
Taka da na krajot na denot se zavisi od samoto dete.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!