Автор Тема: Велосипед  (Прочитано 819223 пати)

Отсутен Xristijan

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 174
Одг: Велосипед
« Одговори #6795 на: 16 Мај 2022, 12:36:32 pm »
500e go zemav ama tesno mi e na terasa nemozam da go cuvam, taka da najdam nesto potesko za obivanje pa moram da go simnam vo garaza

Sent from my M2101K9G using Tapatalk


Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1835
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Велосипед
« Одговори #6796 на: 16 Мај 2022, 12:50:57 pm »
Подобро дај 3/4000 (реално 1000 ке ти земат) на некој бравар, нека ти ја осигура вратата од гаражата, отколку катанци да купуваш.
Пример, Ќе скрои железо во крива П форма, и ќе го завари над катанецот, добиваш простор само за катанецот и за твојата рака. Потоа, стави брава во внатрешната страна на вратата. Имаш опција со арматура и сајла од точак, од внатре да се затвара. Па криење на шарки...
Има многу начини ефективни, само треба да го погодиш браварот. Ако решиле да ти обиваат гаража, ќе мора да игра шмишајбна и друга опрема, а тоа е бучно, и нема да се замараат.  :)
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен Xristijan

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 174
Одг: Велосипед
« Одговори #6797 на: 16 Мај 2022, 14:39:41 pm »
Подобро дај 3/4000 (реално 1000 ке ти земат) на некој бравар, нека ти ја осигура вратата од гаражата, отколку катанци да купуваш.
Пример, Ќе скрои железо во крива П форма, и ќе го завари над катанецот, добиваш простор само за катанецот и за твојата рака. Потоа, стави брава во внатрешната страна на вратата. Имаш опција со арматура и сајла од точак, од внатре да се затвара. Па криење на шарки...
Има многу начини ефективни, само треба да го погодиш браварот. Ако решиле да ти обиваат гаража, ќе мора да игра шмишајбна и друга опрема, а тоа е бучно, и нема да се замараат.  :)
Problemot e sto garazata e zaednicka, dole vo zgrada kaj sto parkirame site

Sent from my M2101K9G using Tapatalk


Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4629
  • Passat B8
Одг: Велосипед
« Одговори #6798 на: 16 Мај 2022, 16:06:48 pm »
Подобро дај 3/4000 (реално 1000 ке ти земат) на некој бравар, нека ти ја осигура вратата од гаражата, отколку катанци да купуваш.
Пример, Ќе скрои железо во крива П форма, и ќе го завари над катанецот, добиваш простор само за катанецот и за твојата рака. Потоа, стави брава во внатрешната страна на вратата. Имаш опција со арматура и сајла од точак, од внатре да се затвара. Па криење на шарки...
Има многу начини ефективни, само треба да го погодиш браварот. Ако решиле да ти обиваат гаража, ќе мора да игра шмишајбна и друга опрема, а тоа е бучно, и нема да се замараат.  :)
Problemot e sto garazata e zaednicka, dole vo zgrada kaj sto parkirame site

Sent from my M2101K9G using Tapatalk


soberetese napravete edna "zatvorska kelija" vo nekoe kose od garazata i zaklucete si gi...
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1835
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Велосипед
« Одговори #6799 на: 16 Мај 2022, 16:22:30 pm »
Ух, ќе треба да прашаш на куќен совет, дали ќе дозволат такво нешто. Да не ти дојде инспекција.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен cinderella7

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 1
Одг: Велосипед
« Одговори #6800 на: 25 Мај 2022, 12:46:37 pm »
Здраво,

сакам да купам велосипед, кој би го возел најмногу низ град, а помалку на некои повисоки места. Кој велосипед би ми го препорачале со добра опрема и прифатлива цена? Велосипед кој би го користел повеќе години...

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Велосипед
« Одговори #6801 на: 26 Мај 2022, 12:52:23 pm »
Настаро само по прифатлива цена  :)

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6866
  • хаУс мајстор
Одг: Велосипед
« Одговори #6802 на: 29 Мај 2022, 11:48:38 am »
Некој точкар што работи во недела?
Ми треба да наштелува брзини, пробав сам ама ме изнервира...некое кинеско срање е.

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 900
Одг: Велосипед
« Одговори #6803 на: 29 Мај 2022, 12:50:56 pm »
Тешко да најдеш, едино некој другар да ти среди работа. Има дефицит на сервисери во СК и да го однесеш некаде ке треба да го ставиш некој ден да го `средат`.

Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1711
Одг: Велосипед
« Одговори #6804 на: 14 Јуни 2022, 10:34:00 am »
Сабајлево ми стигна bleed kit од чика Али па се занимавав малце.













Китот 250 денари од Али, минералното 120 денари од Али исто така.

По мене операцијата успешно помина, нема никаков воздух на рачка, кочи одлично, и се средува за пола саат.
Многу лесна процедура за која некој мислам пиша платил 1400 по кочница.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11685
  • Архитект
Одг: Велосипед
« Одговори #6805 на: 14 Јуни 2022, 11:10:43 am »
Има разлика пред и после?
Кои симптоми ги имаше пред да го правиш зафатов?

Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1711
Одг: Велосипед
« Одговори #6806 на: 14 Јуни 2022, 11:15:20 am »
Има разлика пред и после?
Кои симптоми ги имаше пред да го правиш зафатов?

Разлика, по "грешка" ми испадна клипот од шепата и ми истече уљето, па морав да го сменам.
Инаку ако има воздух во системот рачката е мека, сунѓереста, тој воздушен џеп не дозволува одма да се создаде притисок врз клипот, така го разбирам јас ова, кај мене што истече малку течност одма стана мека рачката и скоро не притискаше на дискот.

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2892
Одг: Велосипед
« Одговори #6807 на: 14 Јуни 2022, 11:19:44 am »
Може и со обично црево и имбус клуч да се испушти воздух или да се промени целата течност на исти начин како што се менува глицерин на кола. Јас и така имам правено ама и јас нарачав сличен кит на овој ама сезонава уште не ми е сменето.

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6866
  • хаУс мајстор
Одг: Велосипед
« Одговори #6808 на: 14 Јуни 2022, 11:25:47 am »
Тешко да најдеш, едино некој другар да ти среди работа. Има дефицит на сервисери во СК и да го однесеш некаде ке треба да го ставиш некој ден да го `средат`.
Се наспав, земав поново да ги штелувам и ги наштелав колку-толку. Не е совршено, ама е подобро од претходно, каде на задните запчаници знаеше да испадне ланец на најмала ѕвезда.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Велосипед
« Одговори #6809 на: 14 Јуни 2022, 14:29:48 pm »
На самиот заден менувач имаш две штравчиња, граничници за горна и долна позиција, за да не ти префрли преку големата и под малата ѕвезда.