Автор Тема: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?  (Прочитано 13620 пати)

Отсутен Ѕивана

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 229
 • Honk If Parts Fall Off
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #30 на: Јуни 08, 2012, 22:32:07 pm »
Оф леле, на кој јазик зборите :) Глеам Симо ми пишал кај мене на тема, исто и Влатко за некоја модификација, таман мислев дека сватив нешто ама сеа пак се збунив, тешко мене со вас :(

Отсутен FilipM

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3999
 • Turbo
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #31 на: Јуни 08, 2012, 22:54:18 pm »
http://www.fiatforum.com/panda/171930-1-4-hp-engine-what-other-fiats.html#post1846815

http://www.fiatforum.com/cinquecento-seicento/166019-cinq-abarth-project-1-4-16v-11.html#post2508198

Цитат
Forgot to add, we tried both variations of our cam phaser removal plates we made, which channelled the oil through one of the two option there is, one the car felt very eager to pull, the other very flat, so we known which way to make a plate now if anyone finds themselves with a Punto engine and the huge cam phaser thing on the cam cover, it's only there for emissions retarding the cams back. in fact in the 'on cam' position the engine even not fully mapped feels stronger than our sei engine, though maybe the correct longer inlet tract 1.4 inlet manifold instead of using the 1.2 16V manifold makes a differance, but until we can run them back to back who knows.


Еве нешто повеќе околу мојата верзија на VVT...и сеа како да ги направам/пробам тие phaser removal plates ?@Sивана - не се секирај, ако не/ги слушаш, количето ќе ти биде ракета  ;D
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен Ѕивана

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 229
 • Honk If Parts Fall Off
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #32 на: Јуни 08, 2012, 23:23:38 pm »
Да знаев дека вакви мозочни манипулатори ќе сретнам, ќе си земев ХГТ in the first place :D

Отсутен FilipM

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3999
 • Turbo
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #33 на: Јуни 08, 2012, 23:29:00 pm »
И тогаш ќе го имаше истото :D
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен Ѕивана

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 229
 • Honk If Parts Fall Off
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #34 на: Јуни 09, 2012, 00:06:45 am »
и тоа што викаш, негоо  место 7-8 ќе ми 17-18 :D

Абе малце ги активирав мозочните келии, ако е тоа возможно, и ќе видиме колку сум ги активирал, со тоа што мозгав... да не мислеа овие будаливе (кај мене на тема и тука) полирање на усисна грана :D :D :D

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42318
 • Il Moderatore
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #35 на: Јуни 09, 2012, 00:15:59 am »
@filipm, Еве слика од старџетот:Делот што е над запчаникот на брегастата е контролата на варијаторот. Има три вода за уље. Едниот е довод, и над него нема ништо, над другите два има цилиндри со дупчиња. Тие се контролираат со помош на електричниот соленоид. Во зависност од работата на соленоидот  (отворен/затворен) брегастата/ите ја менуваат својата фаза. Е сега, они си инаправиле сопствени такви цилиндерчиња без дупки за пропуштање уље надолу по каналите. така да кога ќе уклучи соленоидот - ништо не се дешава :D
« Последно менување: Јуни 09, 2012, 09:07:48 am Simo - Carrier166 »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен VLATKO Џентлменот

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6214
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #36 на: Јуни 09, 2012, 00:38:57 am »
зивана ништо не пипкај доста ти се овие модификции,ако сакаш нешто појако земи си хгт,пошто моеш да го средиш и овој мотор ама ке немаш више кола што ке можеш секој ден да ја возиш

Отсутен FilipM

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3999
 • Turbo
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #37 на: Јуни 09, 2012, 14:23:22 pm »
Дечки, не можам да најдам контакт од CatCams .. има некој?

catcams.be или
catcams.co.uk ??


@Simo - сега ми е јасно, ќе видам што е како е со ова, ако се нафаќа некој да го работиме тогаш воред...инаку, варијаторот може да се исклучи, да се блокираат тие сите каналчињата и да се стават нормални брегасти  :)
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42318
 • Il Moderatore
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #38 на: Јуни 09, 2012, 16:54:50 pm »
Our Contact details:
Catcams N.V.
Autolei 145-151 Wommelgem Belgium B-2160
Phone: 0845 51 95 720
Fax:
Email: webenquiry [at] catcams [dot] co [dot] uk

Битно при блокирање на водовите, да не ги блокираш двата, туку само едниот. Да не остане сув варијаторот па да рокне :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен FilipM

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3999
 • Turbo
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #39 на: Јуни 09, 2012, 16:59:47 pm »
Веќе им пишав од UK страната, па ќе видиме. А за тоа со варијаторот, ќе пробам некако ако најдам соодветен човек кој ќе ме разбери што да прави :)
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен FilipM

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3999
 • Turbo
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #40 на: Јуни 11, 2012, 12:16:18 pm »
Од CATCAMS ми побараа engine code - што да им дадам?

199А6000? или нешто друго?
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20342
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #41 на: Јуни 11, 2012, 12:21:05 pm »
Имаш во сообраќајна „број на шасија“ и „број на мотор“. Нив (претпоставувам дека) им треба второто :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16578
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #42 на: Јуни 11, 2012, 12:22:51 pm »
Кај мене и тоа грешно го имаат пишано, идиотска држава. Треба нова сообраќајна сеа...

Него ФилипМ, под хауба сигурно има плочка со број на шасија и број на мотор, провери си убаво.

Отсутен FilipM

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3999
 • Turbo
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #43 на: Јуни 11, 2012, 12:24:56 pm »
Тоа е број на мотор или Engine Number...а Engine Code или код на мотор треба да е друго...или не?
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42318
 • Il Moderatore
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #44 на: Јуни 11, 2012, 12:28:11 pm »
Од CATCAMS ми побараа engine code - што да им дадам?

199А6000? или нешто друго?

Тоа е engine code.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.