Автор Тема: Polnac za HP Pavilion lap-top?  (Прочитано 7325 пати)

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17675
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Polnac za HP Pavilion lap-top?
« Одговори #15 на: 08 Јуни 2012, 23:35:29 pm »
Ti si znaesh....
Jas prasuvam dali nekoj ima iskustvo loga bi zemal univerzalen kakov da zemam,, a ne deka ja si znam.

Ја ќе ти кажам само дека ако купиш квалитетен универзален пуњач ќе си немаш проблем, бренд нема да спомнам за да некој не си помисли дека јас овде профитирам и се рекламирам, а вероватно и бенчмарк ќе извадат.  ;D

Отсутен Ѕивана

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 229
 • Honk If Parts Fall Off
Одг: Polnac za HP Pavilion lap-top?
« Одговори #16 на: 09 Јуни 2012, 00:14:55 am »
Ако не најде пуњач, пристига еден пациент за расклапање другата недела кај мене, на другарка и срока матичната па ако сакаш бујрум.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6381
Одг: Polnac za HP Pavilion lap-top?
« Одговори #17 на: 09 Јуни 2012, 10:35:44 am »
Mi rikna polnacot od notebook-ot, najverojatno denovive koga imase nevreme i mozebi imalo promena na naponot na struja, a go ostaviv uklucen. Se poprava ili da kupam univerzalen i kade ima soodveten da kupam, onaka informativno znam deka e okolu 1000 den.
Јас имам pavilion и немој да помислиш да купиш универзален. Мене оригиналниот ми се заеба затоа што згазнав на него несекајќи. После тоа имам користено 4 ЧЕТИРИ универзални кои што се расипуваат на секои 6 месеци. Буквално!! А пуначите сите со исти карактеристики како оригиналот, и напонот ист. И преку к*р ми дојде и најдов оригинален во Скопје, баш кај студентскиот Гоце Делчев има hp продавница. 65W ти е 2000 денари а 90W 2500. Еве сега нема гајле

Отсутен Mikroos

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 923
Одг: Re: Одг: Polnac za HP Pavilion lap-top?
« Одговори #18 на: 09 Јуни 2012, 12:39:10 pm »
Mi rikna polnacot od notebook-ot, najverojatno denovive koga imase nevreme i mozebi imalo promena na naponot na struja, a go ostaviv uklucen. Se poprava ili da kupam univerzalen i kade ima soodveten da kupam, onaka informativno znam deka e okolu 1000 den.
Јас имам pavilion и немој да помислиш да купиш универзален. Мене оригиналниот ми се заеба затоа што згазнав на него несекајќи. После тоа имам користено 4 ЧЕТИРИ универзални кои што се расипуваат на секои 6 месеци. Буквално!! А пуначите сите со исти карактеристики како оригиналот, и напонот ист. И преку к*р ми дојде и најдов оригинален во Скопје, баш кај студентскиот Гоце Делчев има hp продавница. 65W ти е 2000 денари а 90W 2500. Еве сега нема гајле
Kade potocno se naoga ovaa prodavnica???

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6381
Одг: Polnac za HP Pavilion lap-top?
« Одговори #19 на: 09 Јуни 2012, 13:21:15 pm »
Mi rikna polnacot od notebook-ot, najverojatno denovive koga imase nevreme i mozebi imalo promena na naponot na struja, a go ostaviv uklucen. Se poprava ili da kupam univerzalen i kade ima soodveten da kupam, onaka informativno znam deka e okolu 1000 den.
Јас имам pavilion и немој да помислиш да купиш универзален. Мене оригиналниот ми се заеба затоа што згазнав на него несекајќи. После тоа имам користено 4 ЧЕТИРИ универзални кои што се расипуваат на секои 6 месеци. Буквално!! А пуначите сите со исти карактеристики како оригиналот, и напонот ист. И преку к*р ми дојде и најдов оригинален во Скопје, баш кај студентскиот Гоце Делчев има hp продавница. 65W ти е 2000 денари а 90W 2500. Еве сега нема гајле
Kade potocno se naoga ovaa prodavnica???
Извини кај студентскиот "Кузман Јосифовски-Питу". Значи нема да го утнеш. Карши бенетон кафичот што беше.

Отсутен Mikroos

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 923
Одг: Re: Polnac za HP Pavilion lap-top?
« Одговори #20 на: 09 Јуни 2012, 14:32:40 pm »
Ok,  fala za informacijata.

Отсутен Bugar

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5711
 • Почесен кинез.
Одг: Polnac za HP Pavilion lap-top?
« Одговори #21 на: 09 Јуни 2012, 15:03:36 pm »
Prosetaj na buvljak se naogja po nesto cca -100 denari maksimum !!!

Idi na elektronicar da ti go popravi originalniot (majstor Trajce vo Kozle gi rabotese)

Отсутен Mikroos

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 923
Одг: Re: Одг: Polnac za HP Pavilion lap-top?
« Одговори #22 на: 10 Јуни 2012, 00:01:51 am »
Prosetaj na buvljak se naogja po nesto cca -100 denari maksimum !!!

Idi na elektronicar da ti go popravi originalniot (majstor Trajce vo Kozle gi rabotese)
bugar ti gi citas site postovi ili samo posledniot,, pa sum napisal detalno deka na majstor sum bil i deka mi e prijatel istiot i probal se i sesto sto moze da se proba, ima milion popravano,, cel zivot toa raboti i kaza deka e riknat mnooogu..

Отсутен Untak

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 305
 • sLowRider
Одг: Polnac za HP Pavilion lap-top?
« Одговори #23 на: 24 Јули 2012, 04:10:58 am »
Логин ти се кај нас увозници за HP, еве ти 90-ка http://www.loginsys.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=249&categoryID=100&productID=1031 , треба да заврши работа ама можеш да си ги прашаш и за 120-ка, ако одиш на универзален нека биде иста волтажа, а амперажата поволно е да е иста или уште подобро повисока, значи компјутерот ќе си влече колку што му треба, ако полначот може да обезбеди повеќе од тоа значи дека нема да работи на максимумот и нема да се оптеретува и прегрева, што значи во добивка си. Значи проблемот е повисока волтажа, ампеража не, пак ќе повторам компјутерот ќе си влече колку што треба, исто како што дома ставаш сијалица од 60 W, што значи дека троши околу 250 mA (1/4 А), a мрежата може да ти дозволи 30 A без проблем да речеме и многу повеќе ако имаш кабли со дебелина на одводна цевка за вода и соодветни осигурувачи.. ;D Прва дестинација за HP за мене е Login!

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54815
 • Махер
Одг: Polnac za HP Pavilion lap-top?
« Одговори #24 на: 24 Јули 2012, 10:27:23 am »
Логин не се за Павиљонките. Ама ако има компатибилен дел ќе помогнат. Да видиш во Купи Лаптоп за Павиљон ствари.

Отсутен Mikroos

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 923
Одг: Re: Polnac za HP Pavilion lap-top?
« Одговори #25 на: 24 Јули 2012, 18:07:31 pm »
Glavni zastapnici za HP i paviljonkite se PAKOM. Narachav punjac od kaj niv ist originalen za mojot laptop, znaci punjacot e identicen kako prviot od karakteristiki do ista nalepnica do se, znaci original. Cenata 50 evra plus ddv,  sto mislam deka cenata e ok za originalen punjac, bidejki istiot odprilika e tolku i na internet,  koga ke zemes vo predvid deka najcesto ne isporacuvaat vo mk, taka da moze i poskapo da dojde.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43412
 • Il Moderatore
Одг: Polnac za HP Pavilion lap-top?
« Одговори #26 на: 24 Јули 2012, 21:29:05 pm »
Паком никад не донеле Павилион у МК, барем откако се под MSan, пред тоа веќе и не памтам. Како и да е, има повеќе главни застапници за HP, и никој нема ексклузивитет.

http://h20158.www2.hp.com/gms/mk/mk/distributors.html

Полначите за Павилион се исти како и за други хп-ови лаптопи, па може да се обратите кај некој ритејл партнер

http://h20158.www2.hp.com/gms/mk/mk/retailers.html

или некоја фирма што работи со дистрибутерите.


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.