Автор Тема: Добар бренд за акумулатори во МК  (Прочитано 21877 пати)

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Добар бренд за акумулатори во МК
« Одговори #30 на: 02 Јуни 2012, 14:10:02 pm »
Bosch Silver ;)

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Добар бренд за акумулатори во МК
« Одговори #31 на: 02 Јуни 2012, 14:18:38 pm »
Со здравје да те служи, Бош не е заебанција.

Отсутен gokica

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 28
Одг: Добар бренд за акумулатори во МК
« Одговори #32 на: 02 Јуни 2012, 15:14:42 pm »
Bosch Silver ;)

Ах, да. Благодарам. Одамна излегов од светот на автомобилите и сега многу не ме бива.

Со здравје да те служи, Бош не е заебанција.

Данкешен. Со оглед на тоа дека во Тојота замената ќе ме чинеше 6000 денари мислам дека е добра зделка.
objects in the mirror are disappearing...

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Добар бренд за акумулатори во МК
« Одговори #33 на: 02 Јуни 2012, 15:19:48 pm »
A be od Bis oil ni strafce ne kupuvam. Izvini no firmata ima losa reputacija.

Razlikata Bosch kupen vo MK i vo CH e nebo-zemja. Cenata e tuka nekade CH=MK+10%. Za ist tip. Ova od iskustvo na eden poznat od ramkovnite koi iako e ista krv so cico ti Imer nikogas nisto ne kupuva od BisOil.

Najdobro e da si kupis nesto sti se proizveduva vo MK ili BG ili SR ili GR (sumnjam deka nesto se pravi kaj niv)....

Znam deka po morgite ima vtora upotreba akumulatori i so 6M garancija za ne povekje od 25-30eur ! Sto e najvazno od zapadna evropa se.

Отсутен gokica

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 28
Одг: Добар бренд за акумулатори во МК
« Одговори #34 на: 02 Јуни 2012, 15:43:36 pm »
Препораката освен од форумов ја добив и од мој многу добар другар кој има фирма за превоз со повеќе автобуси, комбиња и сл. Во бизнисот е преку 10 години.

Инаку во поглед на твојата препорака за оптима акумулатори Мицеи Интернешнел веќе не ги носи со години во МК.

Изгледа долго време си во Јужна африка. :)

Ако искуството се покаже лошо (не дај боже) ќе пишам на форумов.

Како и да е благодарност.
« Последно менување: 02 Јуни 2012, 15:54:05 pm gokica »
objects in the mirror are disappearing...

Отсутен Dimac

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 672
Одг: Добар бренд за акумулатори во МК
« Одговори #35 на: 02 Јуни 2012, 16:31:55 pm »
Купен денес нов Акумулатор MONBAT 75 Ah FORMULA по цена од 3500 ден. Не сум имал искуство со оваа марка на акумулатори па ке покаже времето како ке истера!

http://www.monbat.com.mk/mk/baterii/34-batteries/47-monbat-formula-batteries.html

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг: Добар бренд за акумулатори во МК
« Одговори #36 на: 02 Јуни 2012, 16:52:44 pm »
Имам Topla акумулатор еве го 2 години и кусур мука нема. Предходно имав Varta, го купив 20% поскап од другите бидејки нели е Varta па божем поквалитетен па црка 2 месеци после гаратниот рок. За Topla бев скептик ама еве го супер се покажува.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Добар бренд за акумулатори во МК
« Одговори #37 на: 02 Јуни 2012, 18:07:44 pm »
Najsigurno e sekako SAP. I da znaes deka 2 godini tera,

Отсутен Driver

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 371
Одг: Добар бренд за акумулатори во МК
« Одговори #38 на: 04 Јуни 2012, 04:18:09 am »
Кај мене тера веке 2 ипол години, али во последната година двапати го полнев, а и ако не ја возам колата 2-3 дена гарант давам дека нема да сака да запали.

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3460
Одг: Добар бренд за акумулатори во МК
« Одговори #39 на: 04 Јуни 2012, 14:02:46 pm »
На Меганот имаше Тудор фабрички акумулатор и цркна за 4 години без никакво предупредување, едноставно го снема еден ден. Па мораше со кабли да го палиме и тоа одвај запали. Сега моментално користи Топла 2,5 години е и гајле нема понекогаш и со саати работи радиото со изгасена кола :)

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Добар бренд за акумулатори во МК
« Одговори #40 на: 04 Јуни 2012, 14:09:45 pm »
Jas mojot ednas go polnev i sekako bidejki kolata ne se vozi i pred sekoja zima obavezno polnenje na mala struja cca - 2A 2 dena. Posle nemam maka. Saka odrzavanje. SAP - od najeftinite ! 3500 Denari go zedov - 65 Ah mislam deka e i za sega e se vo red. Ama sepak bi smenil na 2 godini - ne mi se rizikuva da me ostavi na pat i da ne saka da zapali. Vekot e 2 godini.

Отсутен Driver

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 371
Одг: Добар бренд за акумулатори во МК
« Одговори #41 на: 04 Јуни 2012, 14:50:01 pm »
Епа тера две години бидејки е губре од акумулатор. На југото од дедо ми варта немаше гајле 4-5години и со тој акумулатор се продаде колата, кај вујко ми на алтеата вартата тера исто така 5 години и уште нема гајле. Кај мене колата се вози секој ден, претходното лето се случи еднаш да не се вози два дена и несакаше да запали, па ја палев со кабли. После некој месец пак ме зафркна, па го полнев и досега тера, али се осека дека е слаб. Утре одам за Америка и колата до крајот на окомври нема да се вози воопшто, добро е што досега се спасив да не купувам нов акумулатор. Кога ке си дојдам дефинитивно нема да биде САП.

Да не отварам нова тема, ме интересира дали е лошо за колата ако не се запали и провози 5 месеца и ке треба ли да го извадам акумулаторот, да ги напумпам гумите повеке...

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Добар бренд за акумулатори во МК
« Одговори #42 на: 04 Јуни 2012, 15:56:50 pm »
A be treba da palis kola povremeno (ednas nedelno) inaku akumulatorot e patnik. Gumite pozelno e da gi kontroliras ednas nedelno i daj klucevi na nekoj da vrti po 3-4 Km nedelno kolku da ne stoi.

Отсутен Driver

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 371
Одг: Добар бренд за акумулатори во МК
« Одговори #43 на: 04 Јуни 2012, 18:37:13 pm »
мизерниот акумулатор нема да издржи 2 дена ако не се вози, а камо ли пак една недела. Неколку пати напоменав за акумулаторот.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Добар бренд за акумулатори во МК
« Одговори #44 на: 04 Јуни 2012, 18:41:03 pm »
Po princip site akumulatori osven fabrickiot se razbira se so ponizok kvalitet. Skoro site sto smenile akumulator retko koj kazal deka mu trael povekje od 2-3 godini. Za razlicni brand-ovi se raboti. Na nekoi posle 4-ta godina im otkazal ili izgubil kapacitet. Zboram za obicni (t.e. koi se kontroliraat ne za sealed).