Автор Тема: Добар бренд за акумулатори во МК  (Прочитано 21873 пати)

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7199
Одг: Добар бренд за акумулатори во МК
« Одговори #45 на: 04 Јуни 2012, 18:46:04 pm »
ai, прв пат да се сложам со тебе Бугар ...

Точно, Вартата имаше датум од 25.11.2007-ма, кога Голфот е излезен од фабрика, и ете го, скоро 4,5 години немаше гајле, а Голфот ЦЕЛ е електроника ...

Го сменив со Exide Premium, 72 ампери, 5 000 денари со повикај пријател опција, иначе скоро 6 000 беше ...

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Добар бренд за акумулатори во МК
« Одговори #46 на: 04 Јуни 2012, 18:51:28 pm »
A be Tommy i jas da imam pari znam sto da kupam. Ke si zemam Optima i posle ne se mislam 5-6 godini. Vrv na site akumulatori. No.... Poradi krizata mislam da odam na vtora upotreba od 15-20 EUR maksimum so 6 meseca garancija. Gi ima kolku sakas i duri i prva ugradnja mozes da najdes po morgite.

Baska i nema da me boli ako rikne. Ako istera 1 godina premija. Prvo ide desulfatizator, pa posle eden sistem na puni prazni nekolku pati so razlicni strui i tek posle vgraduvanje vo kola. Barem 1 godina bi isteral. Sum oziveal star Zletovo so promena na elektrolit i so puni prazni i desulfatizator i terase 4 meseca. Posle zamina so kolata.

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3460
Одг: Добар бренд за акумулатори во МК
« Одговори #47 на: 05 Јуни 2012, 02:03:47 am »
Парано акумулаторите беа поквалитетни него сега. На Рено 4 му мењавме фабрички акумулатор после 11 години :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Добар бренд за акумулатори во МК
« Одговори #48 на: 05 Јуни 2012, 02:31:22 am »
Сирот акумулатор, единствено што требал да напојува е 2 пара свеќици и 4 сијалици со вкупно 100w ;D Сега види колку потрошувачи треба да напојува (речиси) истата направа, непроменета со години ;) Поише струја ти троши меганот кога е угаснат, од ренолчето 4 кога работело ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Z128

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 377
  • ? ? ?
Одг: Добар бренд за акумулатори во МК
« Одговори #49 на: 05 Јуни 2012, 12:30:58 pm »
Има ли некој искуство со C-Tek  полначи за акумулатори? Многу извикана направа, има ли вистина во тоа, вреди ли за парите?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Добар бренд за акумулатори во МК
« Одговори #51 на: 05 Јуни 2012, 15:18:52 pm »
Гледам никој не ги спомнал Black Horse, пред 4 години земав 55 ампера од затворен тип и до сега нема промашај, зиме лето. Претходно имав Топла 66 амперски мислам дека беше но послабо ја возев и за 2 години се поеба.

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3460
Одг: Добар бренд за акумулатори во МК
« Одговори #52 на: 05 Јуни 2012, 15:40:08 pm »
Сирот акумулатор, единствено што требал да напојува е 2 пара свеќици и 4 сијалици со вкупно 100w ;D Сега види колку потрошувачи треба да напојува (речиси) истата направа, непроменета со години ;) Поише струја ти троши меганот кога е угаснат, од ренолчето 4 кога работело ;D
Потполно се согласувам со тебе колега :)

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1286
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Добар бренд за акумулатори во МК
« Одговори #53 на: 05 Јуни 2012, 18:59:14 pm »
Има ли некој искуство со C-Tek  полначи за акумулатори? Многу извикана направа, има ли вистина во тоа, вреди ли за парите?

Ете Симо ти даде линк, јас само ќе додадам, све сам си праи, досеа 3 аликуматора се поминати на него, едниот саглам стар и малтретиран, и резултатите се повеќе од позитивни.
Вториот беше полу празен со течност и отпишан. Еве го дополнет среден наполнет, тера. Третиот беше на скутер, превентивно истеран.

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Одг: Добар бренд за акумулатори во МК
« Одговори #54 на: 05 Јуни 2012, 20:43:55 pm »
Јаре би го дал и ја на мојот за скутер еден циклус превентивно да му опнам нешто почнува да подзакашлува по малце.
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Добар бренд за акумулатори во МК
« Одговори #55 на: 24 Август 2012, 11:16:21 am »
Денес конечно умре акумулаторот во 166-ката. Улета нов ваков:



Од хемпро, 10% попуст, ако го оставиш стариот. Кул!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Добар бренд за акумулатори во МК
« Одговори #56 на: 24 Август 2012, 12:17:21 pm »
Ако не е тајна која е цената? И зошто 95Аh или таква ја најде сликата? :)

Отсутен cuoresportivo159

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4194
Одг: Добар бренд за акумулатори во МК
« Одговори #57 на: 24 Август 2012, 12:36:52 pm »
Mojot lani crkna,i toa zaradi olabaven kontakt,mnogu mi beshe maka epten ubavo izgledase so Alfa Romeo izgravirano na nego....

@ Ogi88--100A bara fabrichki,jas go plativ 6000  :D
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Добар бренд за акумулатори во МК
« Одговори #58 на: 24 Август 2012, 12:38:50 pm »
Зашто 100А у пм? Многу е тоа, кај мене е 65А мислам...

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Добар бренд за акумулатори во МК
« Одговори #59 на: 24 Август 2012, 12:42:52 pm »
Ама твојата е дизел ако не се лажам за дизел треба малце појак акумулатор.