Автор Тема: Потрошувачка на масло кај моторите  (Прочитано 70415 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #300 на: 04 Јуни 2013, 14:33:33 pm »
Што да кажат овие, купиле бемвејци 5-ки, а тие горат уље... и тоа по литро на 3000 километри! Еееј, замисли, мора да дотура! Тој вториот литро на 1500 км!

http://f10.5post.com/forums/showthread.php?t=610446

(не е само за петкиве, ова како драстичен пример го дадов, прочачкај по BMW форумите, да видиш нови бенџовци како горат уље)

Или па овие:

http://www.germanautoforums.com/forum/showthread.php?t=5637

1l на 1500 км! А платил за порше!

Недај боже да спомнам ауди, некој ќе помисли тенденциозно зборувам,

http://www.audiforums.com/forum/audi-a5-68/excessive-oil-consumption-2-0-tfsi-165662/

(btw, ова се само рандом примери, а има стотици илјади тредови на гугл за секој бренд посебно)

Али нема везе, постојат луѓе на светов кои не разбираат, па уште и седат мирни, пошто се излажани од производителот за да се заштити себеси наведувајќи некои луди податооци.

И на крај, можам и јас мојот мотор да го возам на некое 20w-50 и да не троши уље, ама не сакам да си го скратам векот на моторот, глупо е, нелогично. Моторот работи одлично на тоа што е препорачано од фабрика и се` е во границите на толеранција пропишани од фабриката. Не постои разлог зошто да не бидам мирен, и еднаш месечно да го проверам нивото на течности (антифриз, глицерин за кочници, уље за серво, уље во мотор) во колата.  

На кој не му троши, уље, баш фино, се радувам за нив, ама погрешно е да мислите дека 200-300 грама (250-400ml) на 1000км е голема потошувачка. Единствено нешто што треба да се прави, е да се внимава да не остане колата без масло (под пропишаниот минимум), и да не троши над пропишаните фабрички норми.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #301 на: 04 Јуни 2013, 14:39:38 pm »
Јас не сум проверил масло од кога ја купив колава? Требало ли да се проверува тоа? ;D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #302 на: 04 Јуни 2013, 14:40:39 pm »
Ти имаш на инструмент табла дигитален мерач ;) Признај дека ѕиркаш во него кога ќе ја запалиш машината :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #303 на: 04 Јуни 2013, 15:02:45 pm »
pak ke kazam ne kupuvam masina (znaci ne e bitno sto e) sto pri rabota trosi maslo.....
bez razlika dali e bmw audi ili vw ili porsche, kolku saka nema e napredna taa tehnologija i tie klipovi da bidat so takva tolerancija da pri zagrevanje se sirat i sl sranja... se slagam deka masloto isparuva i moze da se istrosi nekoja minimalna kolicina no taa da bide na redoven servis na 10 ili 20 ili 30 000 km vo zavisnost od kvalitetot na masloto zanemarliva, kako sto vikas 100-200 grama , primer od sredina da padnala nekoj milimetar podole, sekoja kola sto sum ja imal dolzel i poseduval ne trosela maslo, trosenjeto na maslo, antifriz, premnogu gorivo, grebenje i ckripenje  e prv znak deka nesto ne cini

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #304 на: 04 Јуни 2013, 15:06:02 pm »
Ти имаш на инструмент табла дигитален мерач ;) Признај дека ѕиркаш во него кога ќе ја запалиш машината :D
Meрач за?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #305 на: 04 Јуни 2013, 15:08:47 pm »
@NUME, Е па тоа де, премногу е клучниот збор. Што е премногу? За мене е премногу штом го надмине моментот кога фабриката вика дека е премногу! Се` друго е нормално.

@Deni, за количество на масло во моторот. Најчесто турбо(дизел) моторите имаат покажувач на нивото на масло во моторот.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3845
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #306 на: 04 Јуни 2013, 15:32:08 pm »
Јас не сум проверил масло од кога ја купив колава? Требало ли да се проверува тоа? ;D

А си го проверил упатстовото?

Ниеден производител нема да ти каже - „ОК, ти останало моторчето без уље и ќе го смениме сега под гаранција“ Секое упатство на колата ти вели ПРОВЕРИ - уље, сијалички, притисок во гуми, течност заладње, бензин пред да одишна пат, тоалетна хартија имали пред да седнеш во кенеф...“


Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #307 на: 04 Јуни 2013, 16:02:07 pm »
Ти имаш на инструмент табла дигитален мерач ;) Признај дека ѕиркаш во него кога ќе ја запалиш машината :D

Nemam, jebi ga ne predvidele !

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #308 на: 04 Јуни 2013, 16:05:10 pm »
Јас не сум проверил масло од кога ја купив колава? Требало ли да се проверува тоа? ;D

А си го проверил упатстовото?

Ниеден производител нема да ти каже - „ОК, ти останало моторчето без уље и ќе го смениме сега под гаранција“ Секое упатство на колата ти вели ПРОВЕРИ - уље, сијалички, притисок во гуми, течност заладње, бензин пред да одишна пат, тоалетна хартија имали пред да седнеш во кенеф...“

Nema potreba, na servis provervaat ! Jas kolata ja pravam servis na 10 iljadi iako e fabricki predvideno na 15 ! Ednas izvadiv sipka za da vidam kakva boja e masloto pred servis za da sporedam kakva ke bide potoa i si bese do gornata crta koja e maksimalno kolicestvo na maslo vo motorot.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #309 на: 04 Јуни 2013, 16:07:43 pm »
Дизелашите треба да се плашат ако им се ЗГОЛЕМИ нивото на масло ;)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #310 на: 04 Јуни 2013, 16:09:27 pm »
Sportex for секретарица !

Нема толкави штикли за мене а и мини не пара ми стои !

Патем, разбирам и мерак и се! Јас за мерак фрлам пари и колку што не треба ! Ама тоа никако не значи дека ако е мерак треба да купам нешто за кое треба нон стоп да водам сметка дали е исправно, да не се расипало, да не се трошело нешто и сл.

Напротив, секогаш го купувам најквалитетното бидејќи знам дека ќе ме служи долго и ќе трае а при тоа нема да ми задава главоболки!

Пример, има Тубертини трски и машинки кои навистина изгледаат Италијански и на фаца се ептен шминкерски и кул изгледаат но по квалитет се лајно не видено! Затоа си купувам, Shimano, Daiwa, Sportex, Free Spirit,  и не му ја мислам со години!

Со цени се тука некаде, едните нудат само дизајн, другите нудат прифатлив дизајн со врвен квалитет !

Бујрум, ко воли нек изволи ! Ја не би ! Секоја чест на тие што се доволно богати да купуваат такви работи !

Контрадикторен си, ти беше тестно глувче кога станува збор за дизел моторите произведени од Муцибуши.

Тезата за проверени работи не ти држи вода.

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3845
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #311 на: 04 Јуни 2013, 16:15:11 pm »
Јас не сум проверил масло од кога ја купив колава? Требало ли да се проверува тоа? ;D

А си го проверил упатстовото?

Ниеден производител нема да ти каже - „ОК, ти останало моторчето без уље и ќе го смениме сега под гаранција“ Секое упатство на колата ти вели ПРОВЕРИ - уље, сијалички, притисок во гуми, течност заладње, бензин пред да одишна пат, тоалетна хартија имали пред да седнеш во кенеф...“

Nema potreba, na servis provervaat ! Jas kolata ja pravam servis na 10 iljadi iako e fabricki predvideno na 15 ! Ednas izvadiv sipka za da vidam kakva boja e masloto pred servis za da sporedam kakva ke bide potoa i si bese do gornata crta koja e maksimalno kolicestvo na maslo vo motorot.

Имало, немало упатството вели ПРОВЕРИ! Ти бирај си. Јас на турбо дизел повеќе би проверувал отколку на атмо бнензин.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #313 на: 04 Јуни 2013, 16:17:40 pm »
Јас не сум проверил масло од кога ја купив колава? Требало ли да се проверува тоа? ;D

А си го проверил упатстовото?

Ниеден производител нема да ти каже - „ОК, ти останало моторчето без уље и ќе го смениме сега под гаранција“ Секое упатство на колата ти вели ПРОВЕРИ - уље, сијалички, притисок во гуми, течност заладње, бензин пред да одишна пат, тоалетна хартија имали пред да седнеш во кенеф...“

Ne koristat toaletna site. Nekoi si nosat sise vodicka so sebe POIGIENSKI E

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #314 на: 04 Јуни 2013, 16:24:14 pm »
Simce, problemot so alfinite benzinci e sto ne mozat da go postignat ona sto mozat benzincite na drugite proizvoditeli. Primer, Opel 2.0XE e 2.0 16V 150ks, proizveden 1988 godina. Nitu zagreva, nitru trosi maslo, nitu se rasipuva varijatorot (sto go nema), nitu zaribuva ako ja vozis so maslo na minimum, i minuva po 500.000km.

Alfinite benzinci imaat premnogu negativni karakteristiki, a za vozrvat davaat nesto podobar zvuk od ostanatite.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need