Автор Тема: Спортски издувни системи и модификации  (Прочитано 87815 пати)

Отсутен Darkovski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1273
Одг: Спортски издувни системи и модификации
« Одговори #375 на: Јули 12, 2015, 17:25:11 pm »

Отсутен The Ghost

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 301
Одг: Спортски издувни системи и модификации
« Одговори #376 на: Ноември 25, 2015, 20:42:03 pm »
Aјде мала помош.. На клиото му е изваден катализаторот, ама лончето кај што стоел си стои. Сакам да го извадам пошто и онака е дупнато и сакам да му стаам декат цефче..
Не сум нешто искусен околу ова.. Така да што ќе ми треба, само обична права цефка од било каков ауспух, од инкос или нешто друго? Кое "фи" треба да биде?

Отсутен nsx-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9217
Одг: Спортски издувни системи и модификации
« Одговори #377 на: Ноември 25, 2015, 20:44:55 pm »
тури среден лонец од било каква кола,само со цефка ќе ти бучи

Отсутен The Ghost

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 301
Одг: Спортски издувни системи и модификации
« Одговори #378 на: Ноември 25, 2015, 20:53:02 pm »
тури среден лонец од било каква кола,само со цефка ќе ти бучи

Во моментов има среден лонец од незнам каква кола.. ама попушта и прпори..
Според тоа што го прочитав не би требало да бучи многу пошто задниот лонец ми е фабрички, башка би имало поубав проток..

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16529
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Спортски издувни системи и модификации
« Одговори #379 на: Ноември 25, 2015, 21:36:45 pm »
И јас го имам истото мислење како и Smichka.
Прво имав decat цевка со спортски лонец. Мислев дека до лонецот е проблемот, го ставив фабричкиот и минимално се намали буката. Откако го вратив и катализаторот во системот, колата си се стиша и сега може да се вози.
Ако сакаш звук, ставај цевка ама стави и заден проточен лонец, со фабричкиот ќе звучи многу лошо.

Отсутен The Ghost

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 301
Одг: Спортски издувни системи и модификации
« Одговори #380 на: Ноември 25, 2015, 21:50:29 pm »
И јас го имам истото мислење како и Smichka.
Прво имав decat цевка со спортски лонец. Мислев дека до лонецот е проблемот, го ставив фабричкиот и минимално се намали буката. Откако го вратив и катализаторот во системот, колата си се стиша и сега може да се вози.
Ако сакаш звук, ставај цевка ама стави и заден проточен лонец, со фабричкиот ќе звучи многу лошо.

Па сакам да има некое звукче.. да не урла многу, така да во иднина сакам да стаам некој помал заден лонец.
Е сега пошто си пробал и така и така, има разлика во перформанси или тоа се само тркачки муабети? :)

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16529
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Спортски издувни системи и модификации
« Одговори #381 на: Ноември 25, 2015, 21:57:41 pm »
Тркачки муабети. Ако сакаш перформанси, чепкај ја граната (нема чепкање, изработка на нова има). Таму се загубите и пречките во проток на издувни гасови.

Мој совет е да почекаш додека најдеш заден лонец, а за тоа време завари го средниот лонец да не пушта од никаде. Кога ќе најдеш заден, нека ти направат и decat цевка, и стави се заедно.

Отсутен The Ghost

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 301
Одг: Спортски издувни системи и модификации
« Одговори #382 на: Ноември 25, 2015, 22:06:50 pm »
Тркачки муабети. Ако сакаш перформанси, чепкај ја граната (нема чепкање, изработка на нова има). Таму се загубите и пречките во проток на издувни гасови.

Мој совет е да почекаш додека најдеш заден лонец, а за тоа време завари го средниот лонец да не пушта од никаде. Кога ќе најдеш заден, нека ти направат и decat цевка, и стави се заедно.

Пa aкo сo тaa цефкa е мнoгу пoбучен, немa дa стaвaм.. Инaче нaјoбичнa цефкa oд aуспух ќе зaврши рaбoтa?

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16529
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Спортски издувни системи и модификации
« Одговори #383 на: Ноември 25, 2015, 22:16:52 pm »
Секако. Сепак мој совет е да идеш на комбинација „среден лонец + заден спортски лонец“.

Отсутен darko mk5

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3592
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Спортски издувни системи и модификации
« Одговори #384 на: Ноември 26, 2015, 17:22:20 pm »
тркачки муабети... Нема да ти урла само со заден лонец. Јас возам само заден стаднард лонец со стандард грана и ф50 цевка. Колата урла над 4000 вртежи.
Ако сакаш да ти брчи купи си фејк лонец. За цевката измери го фи-то на старата и барај таква. Инокс, железо, свеедно...

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен The Ghost

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 301
Одг: Спортски издувни системи и модификации
« Одговори #385 на: Ноември 27, 2015, 04:43:03 am »
тркачки муабети... Нема да ти урла само со заден лонец. Јас возам само заден стаднард лонец со стандард грана и ф50 цевка. Колата урла над 4000 вртежи.
Ако сакаш да ти брчи купи си фејк лонец. За цевката измери го фи-то на старата и барај таква. Инокс, железо, свеедно...

У принцип тoa сaкaм дa гo пoстигнaм, дa не брчи aмa дa не биде фен..
Ќе видaм викендoв штo ќе биде aмa најверојатно ќе иде сo цефкa..

Отсутен Dimac

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 670
Одг: Спортски издувни системи и модификации
« Одговори #386 на: Март 12, 2016, 19:47:24 pm »
Мoмци, препoрaкa зa квaлитетен сервис зa изрaбoткa и мoнтaжa нa двa укрaси-издуви нештo вo oвoј стил...
Прaшaв вo Мaнрели-Велес ми бaрa 80 еврa штo ми се чини мнoгу сaмo зa укрaси.

Отсутен darko mk5

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3592
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Спортски издувни системи и модификации
« Одговори #387 на: Март 12, 2016, 21:13:16 pm »
Prasaj si vo AS Stil. 2000 denari so montaza gi plati drugar za seat leon. ASSO bese brendot

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 52460
 • Махер
Одг:
« Одговори #388 на: Март 12, 2016, 21:36:15 pm »
Имаат културни ас стил. И браникот може да го сецнат ако треба.

Отсутен Dimac

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 670
Одг:
« Одговори #389 на: Март 12, 2016, 21:55:29 pm »
Прaшaв и вo АС Стил, зaвршните укрaси им беa пo 3200 денaри, aли тoгaш имaше мнoгу слaбo избoр, oднoснo немaше тoa штo гo бaрaв