Автор Тема: Како правилно се проверува нивото на масло во моторот ?  (Прочитано 8267 пати)

Отсутен Charlie

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 158
Оставам во туба од 4 л 100 мл, останатото ср става во мотор. И од менување до менување си стои на макс, не се дотура.
Проверувам еднаш на два три месеци.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1944
Да не пишувам во друга тема, веќе кога сме кај масло. До лани пеглав годишно по околу 15.000 км. По направен мал сервис и промена на масло, после изминати некои 5-7.000 км почнуваше да се гледа на шипка дека фали масло (пр: на пола или малку под пола) и се дотураше по потреба (мислам дека на 10.000 км дотурав по литар, а последен пат и литар и пол, за да биде на макс).

Оваа година менував масло во јануари и до сега имам едвај 2.000 км поминато (а може и помалце) а маслото е на пола шипка.

Нема плавкаст дим, нема уопште дим, нема мирис на прегорено масло, па затоа би ја исклучил можноста да согорува, во смисла карики и сл?

Под колата нема флека, гледам само испод акумулаторот како влажно и од страна замастено, како и на два споја (обележани со црвено), не знам дали ќе видите на оваа слика на што мислам:

И плус тука:


Некој идеа од што би можело, на што да обратам внимание или да посочам на некој мајстор?


Претпоставката е мајката на сите заебувања