Автор Тема: Мислења и искуства за Laguna 1.9 dci  (Прочитано 9997 пати)

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Мислења и искуства за Laguna 1.9 dci
« Одговори #45 на: 28 Март 2012, 10:12:27 am »
Да си знаеш само, поголема кола поскапо одржување, распрашај си се и за други потрошни делови, како плочки, дискови, предница, филтри за редовен сервис ... сепак кај нас Рено и Пежо (како и други произведувачи) имаат поскапи делови од германските автомобили (од постарите генерации)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Мислења и искуства за Laguna 1.9 dci
« Одговори #46 на: 28 Март 2012, 10:30:09 am »
Не мора да значи дека поголема кола = поскапо одржување.

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Мислења и искуства за Laguna 1.9 dci
« Одговори #47 на: 28 Март 2012, 13:50:16 pm »
Да си знаеш само, поголема кола поскапо одржување, распрашај си се и за други потрошни делови, како плочки, дискови, предница, филтри за редовен сервис ... сепак кај нас Рено и Пежо (како и други произведувачи) имаат поскапи делови од германските автомобили (од постарите генерации)
Имам мој ученик што сега работи во салонот за рено во бт..така да ги имам тие информации и не станва збор за многу скапи резервни делови... а и друго едно прашање е интересно... што е поевтино ретко менување на делови или често ? Mислам ме разбра шо сакам да кажам :)
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Мислења и искуства за Laguna 1.9 dci
« Одговори #48 на: 28 Март 2012, 14:17:51 pm »
Па ... не разбрав баш ...

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Мислења и искуства за Laguna 1.9 dci
« Одговори #49 на: 28 Март 2012, 15:10:57 pm »
Poarno plati skapo del i smeni go ednas i posle teraj 100000Km bez maka otkolku da kupis eftin kineski i da go menuvas 3-4 pati na 100000Km. Taka vo najmala raka plakjas rabotna raka 3-4 pati namesto ednas.

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Мислења и искуства за Laguna 1.9 dci
« Одговори #50 на: 28 Март 2012, 17:59:43 pm »
Баш тоа сакав да му го кажам на колегата :) како и споредбата коли што помалку е расипуваат и оние што уживаат да се постојано "болни" :)
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: Мислења и искуства за Laguna 1.9 dci
« Одговори #51 на: 29 Март 2012, 13:42:19 pm »
Proff, има една Laguna 1.9dci кај докторската зграда кај болницата, со 17ки фабрички бандаши, сребрена металик, 1.9 дци и човекот ја дава:

070 395 507

BT-542-DN


I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Мислења и искуства за Laguna 1.9 dci
« Одговори #52 на: 29 Март 2012, 14:15:07 pm »
Losoto na primer na Opel 2.0 DTI/DTL/DTH dizel i istite motori vo dugi marki e sto ne mozes da predvidis koga ke umre pumpata. Taa umira bez najava i mozes da si ostanes na pati i da se vratis so slep. Za zal ne e samo Opel bolnata kola ima uste stotici vozila so istata taa leprozna pumpa koi vo najmala raka treba sopstvenicite sa si znaat i da planitaar da imaat sekogas na raspolaganje po 600-1000 Evra na strana za servis i plus malce za slep sluzba.
Duri i da kupis nova pumpa nikoj ne moze da kaze koga ke crkne elektronikata na nea. Baska dci nema pumpa. I e malce posilen.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Мислења и искуства за Laguna 1.9 dci
« Одговори #53 на: 29 Март 2012, 15:21:17 pm »
Баш тоа сакав да му го кажам на колегата :) како и споредбата коли што помалку е расипуваат и оние што уживаат да се постојано "болни" :)

а кои се тие коли што се постојано болни?

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Мислења и искуства за Laguna 1.9 dci
« Одговори #54 на: 29 Март 2012, 15:33:41 pm »
Па возила кои често јавуваат дефекти.. на нив мислев... подобро да имаш сигурна кола која ретко јавува дефети отколку да имаш некоја што често "кашла" па макар деловите за неа биле релативно евтини
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3460
Одг: Мислења и искуства за Laguna 1.9 dci
« Одговори #55 на: 29 Март 2012, 15:49:16 pm »
Сум се возел во Лагуна 1.9 дЦи на подолг пат и можам слободно да кажам дека има повеќе од фантастична вожња, одлично држење во кривини и доста економичен мотор. Едно нешто што ми остави впечаток е дека при возење 170-180 беше сосема тивко во кабината а вртежите и беа на 3000 во 6-та брзина, што покажува дека е одличен крузер и дека машината при толкава брзина нема големо оптоварување.
Од технички аспект:
Ламела на 160 000
Турбо на 180 000
Спони на 80 000 и тн. не ми текнува друго... Колата се продаде на околу 200 000км

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Мислења и искуства за Laguna 1.9 dci
« Одговори #56 на: 29 Март 2012, 16:00:55 pm »
Искуство никакво но мислење максимално позитивно. Интересен дизајн за класата ем големо ем спортски. За вожњата многумина коментираат дека е права француска. Најбитно е каков примерок ќе земеш.

http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=201115

http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=38473


Присутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1832
Одг: Мислења и искуства за Laguna 1.9 dci
« Одговори #57 на: 29 Март 2012, 16:13:10 pm »
Искуство со овој мотор во Лагуна немам, а со Лагуна имам огромно искуство, жена ми у некое минато време возеше ваква Лагуна 1,8.
Одлична кола, многу стабилна и комфорна.
Проблеми со моторот никакви (60 000 км имаше поминато), ама затоа со електроника еден куп проблеми имаше, нон стоп трепкаше тоа бордот на средина што е, количка што има исцртано, само трепкаше некое тркало и кога ќе му текне ќе престанеше, за климатроникот колата беше преку 10 пати во сервис и никогаш не ја оправија како што треба, на крај работеше ама не светеше, па често кога патувавме навечер требаше да светнеш со нешто или да упалиш светла за да видиш што е пуштено или на што сакаш да ја пуштиш.Нервираше.
Колата заврши многу несреќно, кај студнтскиот Гоце, со брзина од ~100 км/ч ја мавнаа директно со Ауди А4, многу многу безбедна кола, моторот беше лизнат доле под кола, а на возачот ништо, ниту гребаница, а сите мислеа дека има жртви.Безбедносните системи функционираа перфектно на колава.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Мислења и искуства за Laguna 1.9 dci
« Одговори #58 на: 29 Март 2012, 16:16:34 pm »
Па возила кои често јавуваат дефекти.. на нив мислев... подобро да имаш сигурна кола која ретко јавува дефети отколку да имаш некоја што често "кашла" па макар деловите за неа биле релативно евтини

Bolni koli nema ima kalpava konstrukcija. Loso e kaj elektronikata e sto ne znaes koga ke otkaze. Pogotovo na takvite pumpi. Poarno na primer zemi si Mercedes E290TD ili E250D ili nekoj posleden mohikanec sto nema elektronska pumpa i em ke mu se iznavozis em nema da se mislis koga i sto ke otkaze. Baska ne mora 1000 EUR da imas na strana za nova pumpa.

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Мислења и искуства за Laguna 1.9 dci
« Одговори #59 на: 29 Март 2012, 16:36:41 pm »
Интересни размислувања, предлози и совети.... Ќе покаже времето што ќе се случи. Има и една Астра 1.7 cdti 2005 год. фул опрема полукожа и нема шо нема од опрема ама некако кожата ми се ежи од зборот опел дизел :)
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!