Автор Тема: RaceChip Tuning  (Прочитано 50821 пати)

Отсутен IdeuX

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 759
Одг: RaceChip Tuning
« Одговори #180 на: Декември 08, 2021, 20:52:31 pm »
Вентилот е со федер и цело време реагира на промена на притисок. Пример, на ладен мотор уљето е доста густо и притисокот е многу висок. Тогаш вентилот отвора и дел од уљето го враќа директ во картер наместо низ систем.

Иначе би знаел со прост мерач на притисок на уље во кабина, дали фабрички ако има, дали aftermarket. Мотор на работна температура и ќе го оптеретиш прописно неколку пати, по можност август - јули накај 1-2 попладне и одма ќе каже :D

Отсутен Tony

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 279
Одг: RaceChip Tuning
« Одговори #181 на: Февруари 16, 2022, 18:03:38 pm »
https://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=4122253

Во огласот вика дека одговара на сите комонреил мотори на ФВ.
Ме интересира дали некој знае дали е истиот и за 1.6 тди или да разгледам опција да го порачувам.
Исто дали некој има искуство со ваква глупост?
2014 Audi A3 1.6 TDI
2012 Peugeot 308 1.6 eHDI
2019 Аprilia SR50R

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5686
 • French diamond
Одг: RaceChip Tuning
« Одговори #182 на: Февруари 16, 2022, 19:28:56 pm »
Има, јас и брат ми го прошетавме "чипот" од Германија до Македонија и повторно назад за да ни ги вратат парите, пошто немаше никаков ефект од него. Истиот ваков racechip, на 1.9 Јтд беше ставен.

Отсутен Tony

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 279
Одг: RaceChip Tuning
« Одговори #183 на: Февруари 16, 2022, 22:32:00 pm »
И јас се сомневав дека е чиста глупост овој базниот модел.

Дали го пробавте на сите од 5те сетинзи?
2014 Audi A3 1.6 TDI
2012 Peugeot 308 1.6 eHDI
2019 Аprilia SR50R

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8616
Одг: RaceChip Tuning
« Одговори #184 на: Февруари 16, 2022, 23:58:46 pm »
Прашуев пред некој ден за тјунинг и за нус појави...Добро беше што беше типот искрен и кажа дека за ст2 требало некоја заштита да се укине. ст1 беше 20% бенефит, што се осеќа ама не е нешто woow.

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6137
Одг: RaceChip Tuning
« Одговори #185 на: Февруари 17, 2022, 08:21:09 am »
https://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=4122253

Во огласот вика дека одговара на сите комонреил мотори на ФВ.
Ме интересира дали некој знае дали е истиот и за 1.6 тди или да разгледам опција да го порачувам.
Исто дали некој има искуство со ваква глупост?
Ако е 1.6 TDI CAYC или CAYB само прописен ремап ќе прваи разлика и тоа не мала. Иде до 135кс и 320Nm.

Отсутен NUME

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5651
Одг: RaceChip Tuning
« Одговори #186 на: Февруари 17, 2022, 10:58:46 am »
ИСТИОТ МОТОР 1,6 90кс во степ он  145 кс му се клава  :)

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6137
Одг: RaceChip Tuning
« Одговори #187 на: Февруари 17, 2022, 13:48:03 pm »
ИСТИОТ МОТОР 1,6 90кс во степ он  145 кс му се клава  :)
Да, да, исте е со 90 и со 105кс, затоа едно Поло 1.6тди и за 300 еур. добиваш Поло ГТД со 140 коња.

Отсутен yarre

 • Bearing Expert
 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1176
 • www.lagermax.mk
  • LAGERMAX
Одг: RaceChip Tuning
« Одговори #188 на: Февруари 17, 2022, 14:10:25 pm »
https://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=4122253

Во огласот вика дека одговара на сите комонреил мотори на ФВ.
Ме интересира дали некој знае дали е истиот и за 1.6 тди или да разгледам опција да го порачувам.
Исто дали некој има искуство со ваква глупост?

Јас го имам постариот модел ставено на 2 возила AUDI A6 (C7) 2.0 ТДИ 177 КС па задоволен ставив и на Q3 со истиот мотор. Презадоволен со торкот, никакви проблеми еве 140К км (ставен на 10к км) на 6ката и 80К км на Q3-ката.  Денес треба да си монтирам RS изведба на Кодиак 2.0  ТДИ 200 кс.

Ако го земаш тој од оглас, треба да се консултираш со customer service за точни подесувања за твоето возило, со назнака на пројдени км. Љубезни се, секогаш одговараат дури и за постари модели, и модели кои се купени во пост продажба.  На крајот, понуди му на продавачот да го платиш откако се ќе подесиш и увериш дека беспрекорно работи.

Јас во една прилика го откачував racechipot после подолго користење, и чусвтвото со стандард е како од коњ на магаре.

Отсутен Tony

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 279
Одг: RaceChip Tuning
« Одговори #189 на: Февруари 17, 2022, 14:34:55 pm »
@yarre фала за одговорот бате. Ми се допаѓа идејата дека не менуваш ништо на фабричкото ecu и можеш да го тргнеш кога сакаш.
Дали го користеше до сега основниот чип или поскапата варијанта?
2014 Audi A3 1.6 TDI
2012 Peugeot 308 1.6 eHDI
2019 Аprilia SR50R

Отсутен vladimir_1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 828
Одг: RaceChip Tuning
« Одговори #190 на: Февруари 17, 2022, 15:19:38 pm »
Јас имав купено race chip s за алфата и маде голо. Поосетлива беше на туража само , исто забрзување имаше од 60 - 160 и со него и без него, исто шлајвоваше само во 2ра и со него и без него

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Отсутен Tony

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 279
Одг: RaceChip Tuning
« Одговори #191 на: Февруари 17, 2022, 15:25:38 pm »
Јас имав купено race chip s за алфата и маде голо. Поосетлива беше на туража само , исто забрзување имаше од 60 - 160 и со него и без него, исто шлајвоваше само во 2ра и со него и без него

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Играше со сетинзите?
2014 Audi A3 1.6 TDI
2012 Peugeot 308 1.6 eHDI
2019 Аprilia SR50R

Отсутен vladimir_1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 828
Одг: RaceChip Tuning
« Одговори #192 на: Февруари 17, 2022, 15:31:39 pm »
Јас имав купено race chip s за алфата и маде голо. Поосетлива беше на туража само , исто забрзување имаше од 60 - 160 и со него и без него, исто шлајвоваше само во 2ра и со него и без него

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Играше со сетинзите?
Да имаше 5 нивоа мислам на сите беше исто. Сега не знам можи кај мене така се погоди ама му го рекламирав и ми ги вратија парите

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Отсутен yarre

 • Bearing Expert
 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1176
 • www.lagermax.mk
  • LAGERMAX
Одг: RaceChip Tuning
« Одговори #193 на: Февруари 18, 2022, 10:08:46 am »
@yarre фала за одговорот бате. Ми се допаѓа идејата дека не менуваш ништо на фабричкото ecu и можеш да го тргнеш кога сакаш.
Дали го користеше до сега основниот чип или поскапата варијанта?

Основниот беше, ама рачунај основен модел од 2012 година. И тој како таков и во двете возила беше ептен добар. На Јутујб на времето се правеа тестови со исти возила со иста километража, 2 пара возеа од Германија до Шпанија и се менуваа во возењето. Разликата (БМВ 5ка серија дизел) беше како што и пропишуваат при продажба. Пробав Рејсчип и на 1.4 тси мотор (Голф 6) разлика скоро и да не постоеше, но тоа го правдам со лажирањето што го прави Волксваген на овој мотор. 122КС званично а на дино вади 138.
Вчера го монтирав новиот РС изведба, со 3 мода на работа кој можеш мануелно да го менуваш преку смартфон, и за првите впечатоци можам да кажам дека сум пријатно изненаден.
Колега мој го вози на Мазда 6, и кај него разликата е драматична.
Интересно е што во Германија е рекомендед и за VW групација а од лани и на Опел и Мазда.