Автор Тема: затемнување штоп светло  (Прочитано 15139 пати)

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: затемнување штоп светло
« Одговори #30 на: 26 Мај 2012, 21:33:39 pm »
Да, да таков е. Имам и обични ја знам разликата. Еве трет слој прснав - почнувам да гледам како ќе личи. Малце темничко доаѓа, ама е еднакво и мазно. Пре би ги затемнил од внатре, ама кога го иступиле со затварањето... ќе треба вака изгледа.

Значи после ова да се полира ќе треба. Нажалост. Ај да видам цедево како ќе излезе утре.
ако сакаш да изгледаат како на видеото тогаш врати се една страна поназад и прочитај што имам напишано.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: затемнување штоп светло
« Одговори #31 на: 10 Јуни 2012, 16:44:38 pm »
Денес пробав со фолија у домача изведба да напраам нешто на штоповите. Иако ме бива да си ги затемнам со спреј, со фолијана - за жал ич не ме бива.... Може беше и до фолијата, некоја нееластична, крута како целофан, ич не беше лесна за работа, си ги испогорев прстите, таа не се собира :(
Никако не можев да го постигнам ова:


Сепак, оптичкиот резултат ме бендиса па ќе одам до аутолидер по други фолии еве како изгледа ефектот, фрлив парче фолија врз фарот и сликнав, чисто да се види:



Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Одг: затемнување штоп светло
« Одговори #32 на: 10 Јуни 2012, 16:47:08 pm »
Симо, оваа фолијава чкартна не функционира на тој принцип со собирање него како карбон фолијата треба да ја влечеш кога ја загреваш т.е. почнуваш од еден ќош и загреваш и развлекуваш. Таа тесната што е дебела не е баш квалитетна се познаваат на неа меурчиња за некој денар плус земи нешто поквалитетно.
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: затемнување штоп светло
« Одговори #33 на: 10 Јуни 2012, 16:48:19 pm »
Фино делува да ти кажам.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: затемнување штоп светло
« Одговори #34 на: 10 Јуни 2012, 16:52:31 pm »
@Tome, Оваа беше најскупата кај чкленди у дуќанче кај „фото сарај“ :D А бе греј тегни, греј тегни, греј чекај да се собере..... ништо .....  Џабе 500 денари за ролна :D На крај залепив на страничните прозори на стилото, и решив дека ќе мора да го затемнам, мнооогу добро му личи (ги одлепив, пошто само за заебанција ги тртнав). Инаку оваа беше некоја со 35% затемнување, (најсветлата) и ефектот ептен ме бендиса. Ако имаш искуство во избор на чкљ фолија и нанесување, ќе праиме муабет вечер на веро :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Одг: затемнување штоп светло
« Одговори #35 на: 10 Јуни 2012, 16:54:08 pm »
Готово, за чкљ сум цар хахаха ќе ги видиш жмигавците кај мене па ќе тегнеме после имам една финта башка твојот штоп е милина за работа дојди мојот стемни го.
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен Dzo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3030
  • GTI®
Одг: затемнување штоп светло
« Одговори #36 на: 10 Јуни 2012, 17:11:33 pm »
ајде ако се стемне убо, идам и моите да ги стемниме :D

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: затемнување штоп светло
« Одговори #37 на: 10 Јуни 2012, 17:17:31 pm »
Dzo, ефектот е навистина одличен! Само да се стокми убаво фолијата ;) Дури на сликава не се приметува најфино, ама кога ќе работам “вистински“ ќе бапнам повеќе слики.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Dzo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3030
  • GTI®
Одг: затемнување штоп светло
« Одговори #38 на: 10 Јуни 2012, 17:20:13 pm »
ме бендисува, малцеи посветла може ке е ептен ОК. Сепак има и нијанси на тие фоллите. Убаво може да се направи. Само нека каже некој, дали може да се исече, дел да си остане фабрика?

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9193
  • Аstra la vista baby !
Одг: затемнување штоп светло
« Одговори #39 на: 10 Јуни 2012, 18:45:42 pm »
Може !
Би му предложил на Симо само црвеното да го затемни, белото да си остане бело ;)

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: затемнување штоп светло
« Одговори #40 на: 10 Јуни 2012, 19:06:41 pm »
Цел повеќе ми се допаѓа...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1472
  • VOLVO C30
Одг: затемнување штоп светло
« Одговори #41 на: 11 Јуни 2012, 18:25:51 pm »
ili so industriski fen,ili pa ako nemozesh da najdesh industriski,probaj so fen za kosa ama sto zagreva dobro da ne e na termostat sam da uklucuva sam da isklucuva,ne pravish nishto,i naj ubavo celi zatemni

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: затемнување штоп светло
« Одговори #42 на: 11 Јуни 2012, 19:13:40 pm »
На жена ми фенот е појак од индустриски - а и повеќе кошта :D Некој 2300w фен, претходно имам работено со него фолија, ама за домашни потреби без проблеми. А ако викнам мало јаче со индустриски, ќе се стори дупка у фарот...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1472
  • VOLVO C30
Одг: затемнување штоп светло
« Одговори #43 на: 28 Јуни 2012, 18:18:58 pm »
simo gi sredi li shtopovite nema glas od tebe :D

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: затемнување штоп светло
« Одговори #44 на: 28 Јуни 2012, 21:33:03 pm »
Не сум ги затемнил, оваа недела тешко, следната со Tome-Colt ќе измуљаме нешто :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.