Автор Тема: Афтермаркет трип компјутер  (Прочитано 12794 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Афтермаркет трип компјутер
« на: 18 Февруари 2012, 22:53:26 pm »
Денес налетав на една многу интересна работа за сите оние кои имаат OBD конектор во својот автомобил.
Се работи за афтермаркет трип компјутер со доста интересни работи + дијагностика и бришење грешки :)
Има доста возила кои сеуште немаат трип компјутери, а ова дури нуди и повеќе информации и можности од (просечен) трип компјутер.
И не е многу скапо :)

http://www.scangauge.com/products/scangaugeii/

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3469
Одг: Афтермаркет трип компјутер
« Одговори #1 на: 18 Февруари 2012, 23:05:20 pm »
Bas bi sakal da go imam gadget-ov!
BTW:cena ne vidov nigde ???

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Афтермаркет трип компјутер
« Одговори #2 на: 18 Февруари 2012, 23:07:54 pm »
интересна справа.... но слично можеш да добиеш со обд блутут конектор околу 20 долари и андроид телефон со некоја апликација како Torque.

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Афтермаркет трип компјутер
« Одговори #3 на: 18 Февруари 2012, 23:08:39 pm »
Bas bi sakal da go imam gadget-ov!
BTW:cena ne vidov nigde ???


99 i 169 dolari

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Афтермаркет трип компјутер
« Одговори #4 на: 18 Февруари 2012, 23:10:13 pm »
интересна справа.... но слично можеш да добиеш со обд блутут конектор околу 20 долари и андроид телефон со некоја апликација како Torque.

Сепак мислам дека ова е позгодно, пошто ќе си го вградиш во кола и ти станува интегрален дел од колата.


Bas bi sakal da go imam gadget-ov!
BTW:cena ne vidov nigde ???


http://www.scangauge.com/buy/buy-direct/

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Афтермаркет трип компјутер
« Одговори #5 на: 18 Февруари 2012, 23:13:14 pm »
интересна справа.... но слично можеш да добиеш со обд блутут конектор околу 20 долари и андроид телефон со некоја апликација како Torque.

Сепак мислам дека ова е позгодно, пошто ќе си го вградиш во кола и ти станува интегрален дел од колата.


Bas bi sakal da go imam gadget-ov!
BTW:cena ne vidov nigde ???


http://www.scangauge.com/buy/buy-direct/


дефинитивно супер е....... ама скапичко.

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3469
Одг: Афтермаркет трип компјутер
« Одговори #6 на: 18 Февруари 2012, 23:18:12 pm »
Ok fala decki.

Ke podrazmislam :D

Отсутен ngocevski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 484
Одг: Афтермаркет трип компјутер
« Одговори #7 на: 18 Февруари 2012, 23:22:53 pm »
Ајде малку да ве направам љубоморни :)








Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Афтермаркет трип компјутер
« Одговори #8 на: 18 Февруари 2012, 23:39:56 pm »
Најснес! Кој гармин е ова, и што софтвер/хардвер имаш со него за ОБД врска?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен ngocevski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 484
Одг: Афтермаркет трип компјутер
« Одговори #9 на: 19 Февруари 2012, 00:01:29 am »
Ова е Гармин (мислам дека моделот е 2460LMT) на него има Блутут и Трафик ресивер. Го купив нешто под 250 евра во супермаркет во Франција, има неограничени апдејти на мапи, хендсфри преку блутот за телефон, трафик...многу опции.

Трафик ресиверот добива на секои 3-4 минути состојба на патишта (каде има гужва, застој, затворен пат итн) во реално време (го има низ цела Западна Европа) и ми сигнализира ако на рутата по која возам има застој или гужва и ми дава алтернатива.

За 90 евра го купив нивниот Гармин Меканик Екорут (кој е направен за блутут Гармин) кој се приклучува на ОБД2 портата и постојано стои уклучен таму. Штом се запали колата веднаш праќа сигнал се пали и гарминот. Гарминот регистрира повеќе информации, зависно од возилото може да покажува температура на масло, количина итн, кај мене покажува 12 информации мислам од кои 5 можат да се стават на екранот, најпотребните.

http://gbr.garmin.com/ecoroute-hd/

Исто така ги мери километрите поминати со секое полнење гориво и со отчитувањето на моменталната потрошувачка дава прилично точни информации, а исто така го запазува забрзувањето, кочењето и одржувањето на брзина и после секое возење може да се види освоениот скор во економично возење - можете да видите кои ви се слаби страни и како да го подобрите возењето.

Најинтересна работа за мене е што Гарминот исто така може да ги прочита ерор кодовите и да го ресетира чек енџин светлото. Значи работи и како сканер за кодови, може да ги ресетира сите што ќе се појават, кодовите треба сами да си барате на интернет што значат.



Мене ми требаше добар Гармин (со трафик репорт и бесплатни апдејти на мапи) бидејќи патувам навака натака, ама истиов сетап, со поефтин Гармин (без трафик репорт, само блутут) би требало да биде нешто под 300 евра, дури и поефтино. Одличен гаџет ако сакате да ги гледате параметрите на моторот во живо и да обраќате внимание на потрошувачката.

Ова се исплаќа ако го купувате заеднички како навигација и да си го докупите и блутут адаптерот на Гармин, ако користите секој ден навигација, добра работа е.

Често патувам ако некој не може да најде во Македонија (или сака за поефтино) можам да донесам неколку апаратчиња без проблем.

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3469
Одг: Афтермаркет трип компјутер
« Одговори #10 на: 19 Февруари 2012, 00:12:42 am »
Супер алатка (посебно корисна за француски аута,заради потребата од дневно ресетирање на грешки)  :)

BTW:Штета во "compatible vehicles" ја нема ксарата :(

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Афтермаркет трип компјутер
« Одговори #11 на: 19 Февруари 2012, 10:19:28 am »
Што е тоа timing advance што го покажува гарминот?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Афтермаркет трип компјутер
« Одговори #12 на: 19 Февруари 2012, 10:27:39 am »
Што е тоа timing advance што го покажува гарминот?
http://en.wikipedia.org/wiki/Ignition_timing

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Афтермаркет трип компјутер
« Одговори #13 на: 19 Февруари 2012, 13:20:49 pm »
значи со тоа може да се види дали палењето е добро подесено ?

Отсутен Диневски

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 495
  • www.imagine.mk
Одг: Афтермаркет трип компјутер
« Одговори #14 на: 19 Февруари 2012, 13:30:56 pm »
Одамна гледав вакво нешто за мојата вектра пошто имам TID (Triple info display) а не MID (Multi ID), и ова супер би дошло да го вградам како типчето:
http://www.youtube.com/watch?v=s9c6Xiq2ly8&feature=related
Али малку скапичко јбг...

ngocevski стварно ме направи љубоморен :P