Автор Тема: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...  (Прочитано 1165255 пати)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34054
  • Таков е животот... јебига
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #45 на: 29 Јануари 2012, 19:48:21 pm »
1. Тој што бара победник меѓу Gigabyte, MSI i ASUS стварно нема поима од хардвер.
2. i7 е тотална глупост да се купува ако се нема SSD. (hint: HyperThreading, 8 threads да работат со Hard drive со 15ms seek time?). Алал вера.
3. Квалитетот на електричните напојувања (освен оние кои се продаваат за 5 евра) не е толку битен колку што е битен квалитетот на струјата која доаѓа преку линијата. Ripple и Noise кои ги произведуваат напојувањата се небитни кога е во прашање хардверот од новата генерација (2005-та па наваму). Битно е само да се користи со оптеретеност над 50% и под 85%. Гледам некој ставил Gigabyte OdinGT 800w на машина која не троши повеќе од 350w.... нон сенс.

Чудни лаички муабети гледам тука.

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #46 на: 29 Јануари 2012, 21:04:49 pm »
350W...хмм. А како ти звучи следното:

Asus P6T Deluxe V2
Intel i7 920 (2.66GHz ---> 4GHz @ 1.325V - само процесорот ближи 200W)
ATI Radeon HD5870 (850/1200 ---> 965/1265,  +0.1V)


Kaj напојувањата, најбитна е 12 волтната линија, то ест колкава снага можи да испорача на таа линија. Еве пресметај, графичката можи да трга 225 вати максимум, процесор кој ближи 200, а кај се периферни уреди, звучна карта и слични тракатанци? Моето напојуваање можи да дава 744 вати на 12 волтната линија, па сега кажи дали е многу или не и колкав процент јас од него користам максимум во еден даден момент. Не можам јас на секое да менувам напојување ако во случај ми текни да правам Crossfire/SLI ;)
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34054
  • Таков е животот... јебига
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #47 на: 29 Јануари 2012, 21:28:23 pm »
i7 920 200 вати?
http://ark.intel.com/products/37147/Intel-Core-i7-920-Processor-%288M-Cache-2_66-GHz-4_80-GTs-Intel-QPI%29
Види Max TDP колку е а тоа е теоретски максимум. Во принцип процесорот треба да влече малку повеќе од половина или некаде 80w

ATI Radeon™ HD5870 System Requirements

• PCI Express® based PC is required with one X16 lane graphics slot available on the motherboard
• 500 Watt or greater power supply with two 75W 6-pin PCI Express® power connectors recommended (600 Watt and four 6-pin connectors for ATI CrossFireX™ technology in • dual mode)

NOTE - These are the power supply recommendations for an entire pc system

Значи теоретски максимум 2 х 75w

Значи 500w треба да ти е напојувањето за ЦЕЛИОТ компјутер сосе процесор, матична и останато (и тоа ова е информација за ако имаш ѕвер процесор).

Пак ќе ти кажам, напојувањето ти е Overkill што би рекле америте.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11731
  • Архитект
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #48 на: 29 Јануари 2012, 22:48:19 pm »
А добро не ми е јасно што толку сте запнале со тој SSD.
Што е побитно според вас, добро куќиште, напојување и просесор? Па потаму ссд, кое се монтира за 3 мин.
Или се тоа погоре да страда сега, заради ссд - то?

А?

Отсутен S16-HGT

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4442
  • НУКЛЕАРЕН КОМАРЕЦ
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #49 на: 29 Јануари 2012, 22:51:35 pm »
Мене ми се врти низ глава Impreza- та до која што бев паркиран денеска на Серес.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54940
  • Махер
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #50 на: 29 Јануари 2012, 23:57:00 pm »
Свиња.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #51 на: 30 Јануари 2012, 00:04:17 am »
Мене ми се врти низ глава Impreza- та до која што бев паркиран денеска на Серес.


Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #52 на: 30 Јануари 2012, 01:20:04 am »
i7 920 200 вати?
http://ark.intel.com/products/37147/Intel-Core-i7-920-Processor-%288M-Cache-2_66-GHz-4_80-GTs-Intel-QPI%29
Види Max TDP колку е а тоа е теоретски максимум. Во принцип процесорот треба да влече малку повеќе од половина или некаде 80w

ATI Radeon™ HD5870 System Requirements

• PCI Express® based PC is required with one X16 lane graphics slot available on the motherboard
• 500 Watt or greater power supply with two 75W 6-pin PCI Express® power connectors recommended (600 Watt and four 6-pin connectors for ATI CrossFireX™ technology in • dual mode)

NOTE - These are the power supply recommendations for an entire pc system

Значи теоретски максимум 2 х 75w

Значи 500w треба да ти е напојувањето за ЦЕЛИОТ компјутер сосе процесор, матична и останато (и тоа ова е информација за ако имаш ѕвер процесор).

Пак ќе ти кажам, напојувањето ти е Overkill што би рекле америте.


Да, токму така, и7 920 200 вати, и токму поради тоа, сите АСУС плочи имаат заштита ако се пречекори лимитот (turbo throttling) и ако се вози во турбо мод, намалува на множачот. Затоа АСУС извади и специјален биос (0006, 0001) за плочите за да можи да се пречекори тој лимит. (Ја лажира плочата, тој лимит е зголемен на некоја бројка од 300W). Значи оние кои оверклокираат со течен азот и ги тераат процесорите на 1.8 - 2.0 волти на 5-6GHz, и нив му трга 130W? - НЕ. Исто така, тој лимит од 130 вати, во турбо мод станува 150 вати ;). Остај ти што кажале интел

http://extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp

Eве види, стави и7 со оверклок на 3990 мегахерци со 1.33 волти, дава 220 вати.


Графичката МОЖИ да трга ДО 225 вати, еве од каде - 2 х 75 од напојување, 1 х 75 од слотот од плочата (PCI-E 2.0 можи да дава 150W само слотот).


550W доаѓа според калкулаторот - 550 е некаде 74% од 744. - Не е во ред и да се преоптовари напојувањето, и помало би бркало работа ама колку време? Тоа ти е исто како ти да ја возиш колата на 6000рпм цело време - колку ќе ти трај?

Да, оверкилл е, но според мене не е толку страшно. Исто така заборавив да кажам, тука не е вкалкулирано стареење на кондензаторите кај напојувањето и оверклок на графичката.

„Electrolytic capacitor aging. When used heavily or over an extended period of time (1+ years) a power supply will slowly lose some of its initial wattage capacity. We recommend you add 10-20% if you plan to keep your PSU for more than 1 year, or 20-30% for 24/7 usage and 1+ years.“

Моето напојување е веќе во својата 4та година. Стави 20% стареење и се добива бројка од 648W на старт. 648 од 744? - Оверкил?
« Последно менување: 30 Јануари 2012, 01:38:50 am FilipM »
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #53 на: 30 Јануари 2012, 10:19:07 am »
Шознам, ја неможам да кажам кој е подобар. Исто ко да те прашаат кое дете ти е помило. ;D

Ги обожавам и AMD и Nvidia.
Значи немаш тестирано доволно за да извлечиш заклучок. Ок. Така кажи.







А добро не ми е јасно што толку сте запнале со тој SSD.
Што е побитно според вас, добро куќиште, напојување и просесор? Па потаму ссд, кое се монтира за 3 мин.
Или се тоа погоре да страда сега, заради ссд - то?

А?

Here's something you might not know. Most companies that sell power supplies don't actually make them. They slap a sticker on someone elses unit ( Gigabayt) and sell it as their own (commonly referred to as "rebadged"). While many of them have their own features added to try and niche out a spot in a crowded market, this usually doesn't hurt it's performance and might even improve it functionally, not just add shiny eye candy. Many though, it's just eye candy. And many do absolutely nothing... they just slap a sticker on the side.

#1a
 Topower
 (some TTGI - Super-Flower, OCZ, EPower/Tagan, RaidMax, Vantec, ACI)

 #1b
 FSP - Fortron Source Power
 (Fortron, Sparkle, Cooler Master*, Zalman, Aopen)

 #1c
 CWT - Channel Well Technology
 (Antec, Lead Power, Enermax, Xclio, Turbolink)

While these top three encompass more than the re-badges I've named, you can usually bet on a solid performer if you pick one of them. It's highly debatable which are better than others, of course. But all in all, everyone has had pretty good experiences. Not suprisingly, they are priced accordingly. None of them in the 400W range are going to be under $50. If your power supply is one of the above, chances are you can trust both the unit itself and it's claims on wattage per line.


Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #54 на: 30 Јануари 2012, 10:20:48 am »
Мене ми се врти низ глава Impreza- та до која што бев паркиран денеска на Серес.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Oвааа, а и таа црнтата... АУУУУУ !

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34054
  • Таков е животот... јебига
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #55 на: 30 Јануари 2012, 11:25:30 am »
Јас изумив да пресметам дека и од слотот влече графичката. Во право си за тоа.
Ама ти нема да го возиш со 100% теоретска оптеретеност компјутерот цело време. Башка не те прашав дали оверклокуваш.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11731
  • Архитект
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #56 на: 30 Јануари 2012, 11:37:32 am »
Шознам, ја неможам да кажам кој е подобар. Исто ко да те прашаат кое дете ти е помило. ;D

Ги обожавам и AMD и Nvidia.
Значи немаш тестирано доволно за да извлечиш заклучок. Ок. Така кажи.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)





А добро не ми е јасно што толку сте запнале со тој SSD.
Што е побитно според вас, добро куќиште, напојување и просесор? Па потаму ссд, кое се монтира за 3 мин.
Или се тоа погоре да страда сега, заради ссд - то?

А?

Here's something you might not know. Most companies that sell power supplies don't actually make them. They slap a sticker on someone elses unit ( Gigabayt) and sell it as their own (commonly referred to as "rebadged"). While many of them have their own features added to try and niche out a spot in a crowded market, this usually doesn't hurt it's performance and might even improve it functionally, not just add shiny eye candy. Many though, it's just eye candy. And many do absolutely nothing... they just slap a sticker on the side.

#1a
 Topower
 (some TTGI - Super-Flower, OCZ, EPower/Tagan, RaidMax, Vantec, ACI)

 #1b
 FSP - Fortron Source Power
 (Fortron, Sparkle, Cooler Master*, Zalman, Aopen)

 #1c
 CWT - Channel Well Technology
 (Antec, Lead Power, Enermax, Xclio, Turbolink)

While these top three encompass more than the re-badges I've named, you can usually bet on a solid performer if you pick one of them. It's highly debatable which are better than others, of course. But all in all, everyone has had pretty good experiences. Not suprisingly, they are priced accordingly. None of them in the 400W range are going to be under $50. If your power supply is one of the above, chances are you can trust both the unit itself and it's claims on wattage per line.



И што? Не ми е јасно што сакаш да кажиш со постов?
Дека си нашол веб сајт што тестира? Супер.

Моето прашање до тебе е дали ти лично си тестирал, си ги фатил во рака тие и тие и да кажиш која е подобра и зошто?
И не ми одговори за ссд то  и за физикс на н видиа.

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #57 на: 30 Јануари 2012, 11:40:17 am »
Да бидам искрен, ако сакам професионална работа со CAD и 3dsMax, ќе купам nVidia Tesla, или соодветна верзија од АТИ. Physics na nvidia - и шо? И АТИ има своја верзија (HAVOK), само што никоја од компаниите кои произведуваат софтвер не го имаат имплементирано сеуште.

@Falanga - несакам да сватиш нешто како навреда, само ги произнесов фактите  ;D
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34054
  • Таков е животот... јебига
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #58 на: 30 Јануари 2012, 11:42:29 am »
Според многу ревјуери на хардвер: SSD upgrade over HDD is THE most effective way to improve general computer performance.

Ајде некој нека елаборира во кој случај (освен video encoding и number crunching) постои смисла да ставиш i7 со 8 threads на компјутер со hard drive.
А после на несреќните :) корисници ќе има кажам во ПП како да се справат со проблемот кој што сами си го направиле со купувањето на HDD + i7

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #59 на: 30 Јануари 2012, 11:45:23 am »
Сум го користел и7ката за рендеринг (3дс мах), и тоа интензивно (месеци се во прашање), 4 деца од школо направивме 3д симулација од нашето училиште, добивме прва награда на државно ниво. Тие продолжија, јас се откажав бидејќи бара мноогу време и посвета таа работа, па школо и 3дс мах, не одат заедно. Тие продолжија, го направија првиот цртан филм со компјутерска графика во МК, сега ќе одат на натпревар во Романија.

Патем, во училиштето издејстувавме донација, па сега имаме 6 x nVidia Tesla, C1060 ;D
I’m so mean, I make medicine sick