Автор Тема: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...  (Прочитано 1119296 пати)

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54891
 • Махер
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #30 на: 29 Јануари 2012, 03:43:55 am »
1000 евра за комп без ССД... Треба да си нешто изместен...

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #31 на: 29 Јануари 2012, 06:52:14 am »
1000 евра за комп без ССД... Треба да си нешто изместен...

И со VGA 460 ka и hitachi со 32мб :D

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11718
 • Архитект
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #32 на: 29 Јануари 2012, 11:06:15 am »
1000 евра за комп без ССД... Треба да си нешто изместен...

И со VGA 460 ka и hitachi со 32мб :D
Дај подобра понуда.

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #33 на: 29 Јануари 2012, 11:28:18 am »
1000 евра за комп без ССД... Треба да си нешто изместен...

И со VGA 460 ka и hitachi со 32мб :D
Дај подобра понуда.

Ја имаш на 46 страна. Прва опција до 1000 евра има простор за 6950 евентуално GTX560 Ti кој на 3д марк ја тураат 460 ката у мало прсте. На место 600 ка PS ќе иде Everest 700 Bronze.

Втора опција е ако редуцираме на SSD и туриме ниска класа HDD во рангот на хитачито,  ќе излезе и одличен 27'' Samsung P2770HD евентуално i7 2600K со 24'' Led G2420HDBL
GL2440HM, LS24A350HS/EN


;D ;D ;DГигабајт куќиштето се прави во Шведска ..................... NOT


Taiwan, ко и све остало.
 

Отсутен Skywalker

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3614
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #34 на: 29 Јануари 2012, 12:09:54 pm »
Конфигурацијата на Куоре веројатно ќе работи побрзо од онаа на Осмица, само поради ССДто. Па така ем ќе заштедиш 200евра ем ќе имаш подобри перформанси.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11718
 • Архитект
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #35 на: 29 Јануари 2012, 12:14:48 pm »
Ајде одиме пак.

Јас за мои потреби и за мои препораки, НИКОГАШ нема да ставам во конфигурација ATI графичка, НЕ бренд куќиште и НЕ бренд напојување и ништо освен Гигабајт за плоча и графичка (евентуално графичка EVGA).

Епа ако сакаш малку поубави работи, тогаш се се плаќа.
Ама како кажуваш ти, дека тие Лиан Ли и Макс кјуб, се ВРВ во класата. Кога не се. Тие се некоја средина. И за други работи. Биди реален.

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22223
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #36 на: 29 Јануари 2012, 12:41:02 pm »
Mozat li vasive masini od po 1000 i kusur evra da kopiraat 7 filma paralelno od HDD na prenosen i istovremeno da gledate 720p na Gom player bez problemi? 8)

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11718
 • Архитект
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #37 на: 29 Јануари 2012, 12:44:50 pm »
Mozat li vasive masini od po 1000 i kusur evra da kopiraat 7 filma paralelno od HDD na prenosen i istovremeno da gledate 720p na Gom player bez problemi? 8)

Добро е што е Гом, да беше некој квалитетен ќе крашнеше. ;D ;D ;D

Можат бе, тјунирани се. А и на таа работа по малку трошат ;)

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22223
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #38 на: 29 Јануари 2012, 12:54:37 pm »
Dobro e..bidejki mojava 6 godini stara masina go moze istoto..pa da vidam kolku napred otisle kompjuterive vo meguvreme..
Porano koga trebase da kupuvam bev vo tek..ali sega poima nemam sto e, kako e...

Отсутен FilipM

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3999
 • Turbo
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #39 на: 29 Јануари 2012, 13:24:32 pm »
1000 евра за комп без ССД... Треба да си нешто изместен...

И со VGA 460 ka и hitachi со 32мб :D
Дај подобра понуда.


Ставив на претходната страна јас, ~45К. Тоа го порача другарче, но ако одиме до 1000 евра, тогаш има простор за подобрување (2600К, 560Ти, евентуално 560ти 448/радеон 6950).

Јас ја имам 5870 веќе две години, супер си е, незнам зошто толку хејт кон АТИ
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3866
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #40 на: 29 Јануари 2012, 13:26:22 pm »
и ја го имав истото мислење за АТИ. ама уствари, везе нема. арна си е. и јас ја терам некои 2 години веќе мојата...

btw... не знам за МSI, ама ASUS сум имал... екстра си беше (али зборам оддамна, s478). Gigabyte имам моментално, исто така презадоволен...

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #41 на: 29 Јануари 2012, 14:44:42 pm »
Ајде одиме пак.

Јас за мои потреби и за мои препораки, НИКОГАШ нема да ставам во конфигурација ATI графичка, НЕ бренд куќиште и НЕ бренд напојување и ништо освен Гигабајт за плоча и графичка (евентуално графичка EVGA).

Епа ако сакаш малку поубави работи, тогаш се се плаќа.
Ама како кажуваш ти, дека тие Лиан Ли и Макс кјуб, се ВРВ во класата. Кога не се. Тие се некоја средина. И за други работи. Биди реален.

Everest - No name напајање ?

Кога почна гигабајт да прави напајања, или случајно да не се Spire само брендирани во Гигабајт ?

;D ;D ;D ;D

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11718
 • Архитект
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #42 на: 29 Јануари 2012, 15:17:27 pm »
@Cuore сигурно Гигабајт се спајр. Само штета што немаш во рака фатено да видиш што е тоа.


ATI зошто xеjтам?

Затоа што имав во мене ати графичка коjа кошта 600€ и после 2 месеци, на тестирање, драјвери менување, не успеавме да ја проработиме како што треба.
Тоа е единствено лично искуство со ати.
Друго, ако пуштиш игри кои имаат во нив Phisicy (кои во последно време се чести) АТИ нема подршка.
Заради подршката што ја нуди нвидиа за AutoCAD i 3Ds Max.

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #43 на: 29 Јануари 2012, 15:24:18 pm »
Шознам, ја неможам да кажам кој е подобар. Исто ко да те прашаат кое дете ти е помило. ;D

Ги обожавам и AMD и Nvidia.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11718
 • Архитект
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #44 на: 29 Јануари 2012, 15:35:17 pm »
Шознам, ја неможам да кажам кој е подобар. Исто ко да те прашаат кое дете ти е помило. ;D

Ги обожавам и AMD и Nvidia.
Значи немаш тестирано доволно за да извлечиш заклучок. Ок. Така кажи.