Автор Тема: Сателитска опрема и др.  (Прочитано 25895 пати)

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7478
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Сателитска опрема и др.
« Одговори #15 на: 02 Јуни 2013, 21:57:48 pm »
Имаше некоја најава за укинување исклучување сателитско гледање бидејќи не е легално, знае некој кога што како?

Отсутен godofspeed

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2832
Одг: Сателитска опрема и др.
« Одговори #16 на: 02 Јуни 2013, 22:48:07 pm »
????...мер може да се такви педери

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7478
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Сателитска опрема и др.
« Одговори #17 на: 04 Јуни 2013, 23:26:13 pm »
Mи кажаа така во оникс сат мислам така се викаше, башка и негде читав...
А ми беше во план да земам...
Е сеа кога како ќе биде незз.


Ресиверот со усб за кодови за програми дали си целосно си независен од претплата дали за сите програми се наоѓаат кодови?
Која цена е?

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9999
Одг: Сателитска опрема и др.
« Одговори #18 на: 06 Јуни 2013, 11:58:26 am »
Имаше некоја најава за укинување исклучување сателитско гледање бидејќи не е легално, знае некој кога што како?

Кој да ти исклучи? Дома ќе ти доаѓаат да видат што гледаш?
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Lamja

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 83
 • Pinki Jebo
Одг: Сателитска опрема и др.
« Одговори #19 на: 06 Јуни 2013, 12:10:27 pm »
neka ne ve plasi toa nema vrska za domasni korisnici nikoj ne moze doma da ti dojde da vidi sto gledas na dreambox.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54891
 • Махер
Одг: Сателитска опрема и др.
« Одговори #20 на: 06 Јуни 2013, 12:14:51 pm »
Имаше некоја најава за укинување исклучување сателитско гледање бидејќи не е легално, знае некој кога што како?

Кој да ти исклучи? Дома ќе ти доаѓаат да видат што гледаш?
колку сликовито објасни Банзаи. Браво.

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7478
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Сателитска опрема и др.
« Одговори #21 на: 06 Јуни 2013, 17:27:08 pm »
Тогаш да спремам едно 500че за плазмиче или лцд и едно 500 сателитска опрема.
Барем да не зависам од никој плати за овој, оној програм. Ти го избришале програмот и т.н.
Да си бидеш независен и да имаш 0 трошок за гледање.


godofspeed
Што пари ресиверот?
Пушти линкови од страните кај симнуваше кодови?Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54891
 • Махер
Одг: Сателитска опрема и др.
« Одговори #22 на: 06 Јуни 2013, 17:28:39 pm »
A koj ti rekol deka ke imas 0 trosok za gledanje?

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7478
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Сателитска опрема и др.
« Одговори #23 на: 06 Јуни 2013, 17:31:50 pm »
Ако сам си ги симнуваш кодовите.

Отсутен Lamja

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 83
 • Pinki Jebo
Одг: Сателитска опрема и др.
« Одговори #24 на: 06 Јуни 2013, 20:44:17 pm »
Ако сам си ги симнуваш кодовите.

znaci dreambox bez shering e kako ajfon bez jailbreak, ili podrum bez ajvar:)))) ednostavno si ide edno so drugo

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54891
 • Махер
Одг: Сателитска опрема и др.
« Одговори #25 на: 06 Јуни 2013, 20:47:28 pm »
Ако сам си ги симнуваш кодовите.

znaci dreambox bez shering e kako ajfon bez jailbreak, ili podrum bez ajvar:)))) ednostavno si ide edno so drugo
Вија финти да 'и споделете с'с човец'те.

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4116
Одг: Сателитска опрема и др.
« Одговори #26 на: 02 Јануари 2014, 07:47:16 am »
Што цена се движи ХД дримбокс?и шерингот,ама да не сецка никад,поготово на лига шампиони? :)
Планираме со комшија да ставиме на кров на зграда тањир,па до стан би имало сигурно преку 25 метри кабел.
Има некое ограничување на должина на кабел,за да не слабее сигналот од антена?

Отсутен mmm121

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3799
 • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Re: Сателитска опрема и др.
« Одговори #27 на: 02 Јануари 2014, 08:00:12 am »
200€ беше последно што знам

Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2986
Одг: Сателитска опрема и др.
« Одговори #28 на: 02 Јануари 2014, 11:20:45 am »
Што цена се движи ХД дримбокс?и шерингот,ама да не сецка никад,поготово на лига шампиони? :)
Планираме со комшија да ставиме на кров на зграда тањир,па до стан би имало сигурно преку 25 метри кабел.
Има некое ограничување на должина на кабел,за да не слабее сигналот од антена?

Нешто помалце од 200е, рисиверот - DM500HD (клон, не оригинал). Сецкањето е до шерингот, ако е добар шерингот нема да сецка. RG6 е кабелот, за губиток не би знаел, 25м не се премногу.

Ако зимате заеднички тањир а посебни рисивери има 2 зезанции:

1. Ако не земете мотор за антената ќе глеате само 1 сателит (пример германско или итаљанско или англиско скај)
2. Ако земете мотор за антената ќе можете (во зависност од тоа како е позиционирана) да гледате неколку сателити, НО само еден ќе може да го контролира вртењето на антената, па и другиот ќе мора да го гледа истиот сателит. На некои сателити има повеќе пакети (на 19,2 има скај германско, шпански пакет и уште некои други на пр.)

Отсутен goki

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 170
Одг: Сателитска опрема и др.
« Одговори #29 на: 02 Јануари 2014, 14:11:28 pm »
Клабери, има ли некој со искуство со дримбокс , сакам да земам па ако некој нешто знае што да се земе , од кого , има ли фирми некои добри или поединци + за шеринг.
Гледам има ресивери и со вифи па дали се ок.
Мене вака на прва око ми фаќа 800 хд се вифи.
Колкав минимум тањир треба?
Кој мотор е подобар?
Кое окце е најдобро?
"Every time I press one of these black controls, labelled in black on a black background, a little black light lights up black to let me know I've done it."