Автор Тема: Совети пред купување половен автомобил!  (Прочитано 914972 пати)

Отсутен Tiro

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 252
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4575 на: 28 Јануари 2023, 15:17:04 pm »
Што ми беше највпечатливо во огласот колата ја продава поради одење во странство а регестрирана до 1.11.2023.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4576 на: 28 Јануари 2023, 15:47:50 pm »
А зошто би ја оставил нерегистрирана? Ако планот му е да се сели во април-мај, таман има време да ја продаде, а во меѓувреме да ја вози за своите потреби како и до сега.
Мене ич не ми е чудно тоа, чудно ми е што луѓето си се „фалат“ дека ќе се селат. Пиши „продавам кола“, што ми е гајле дали на лихвари дужиш или ќе си одиш од тука или ќе ги запалиш парите после.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Marquess

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 57
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4577 на: 28 Јануари 2023, 16:06:13 pm »
А зошто би ја оставил нерегистрирана? Ако планот му е да се сели во април-мај, таман има време да ја продаде, а во меѓувреме да ја вози за своите потреби како и до сега.
Мене ич не ми е чудно тоа, чудно ми е што луѓето си се „фалат“ дека ќе се селат. Пиши „продавам кола“, што ми е гајле дали на лихвари дужиш или ќе си одиш од тука или ќе ги запалиш парите после.
Башка народецов гледа баајги поскептично кон нерегистрирана кола.


Sent from my SM-G975U using Tapatalk


Присутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4913
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4578 на: 28 Јануари 2023, 16:10:29 pm »
Абе да не заглеаш подлабоко по огласи, 10 огласи од истиот одвреме на време се продава заради бегање во странство. Некако како да бега до плац во Германија па се враќа овде, па пак бега :D

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4579 на: 28 Јануари 2023, 16:32:56 pm »
2023та одиш да купуваш кола со психолог.
Побитно е да влезиш во психата на човекот него состојбата на колата.

Присутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10033
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4580 на: 28 Јануари 2023, 16:35:44 pm »
Кола (која навистина вреди) што се продава поради вистинско заминување во странство ретко стасува до оглас, веднаш ја лапаат роднини, колеги...

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4581 на: 28 Јануари 2023, 16:57:20 pm »
Уште ли ве лажааа...

Отсутен Tiro

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 252
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4582 на: 28 Јануари 2023, 18:15:12 pm »
I sega ako nekoj resi da ja kupi a veke registrirana kako ode procedurata  odis na notar posle baras polnomostvo i se dodeka e registrirana ja vozis potoa gi odjavuvas tablite ili ?

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4583 на: 28 Јануари 2023, 18:20:02 pm »
Ако е од ист град нема што да одјавуваш табли, само менуваш сообраќајна. Ако е од различен одма одјавуваш табли дур е тука газдата. Си земаш нови табли во твојата општина и уживаш. Нема што да ги влечкаш процедурите до истек на регистрација.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6475
  • French diamond
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4584 на: 28 Јануари 2023, 19:40:10 pm »
Или за да можиш да си ја возиш до дома, се договараш со продавачот да со одиш еднаш до дома со тие табли, па му ги праќаш комплет со се сообраќајна по карго, тој ја одјавува колата таму и ти враќа одјавена сообраќајна исто по карго/пошта и тоа е. Така сме купиле коли од Штип, Куманово и сме немале никакви проблеми.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4585 на: 28 Јануари 2023, 19:45:10 pm »
Тоа ми е најчудно, купуваш кола од иљади евра, ама на пробни од 20-25 евра сакаш да заштедиш :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5627
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4586 на: 28 Јануари 2023, 19:49:25 pm »
Беше 30€,сеа може и 40€ е 😁

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk


Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4587 на: 28 Јануари 2023, 19:50:15 pm »
Беше 30€,сеа може и 40€ е 😁

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk


30е со осигурање, ама ваљда не треба осигурање пак да плаќаш за кола која што веќе има годишно осигурање. Ама ете, и 50 нека е.... кола купуваш, не кесичка сончоглед...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14006
  • Пудингот на шоферството
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4588 на: 28 Јануари 2023, 20:46:16 pm »
Процедурата е долга и ќе отепаш цел ден,додека со човек ќе се разбериш за 5 мин.
Кога го земав Аудито од Ск,отидов го видов,завртив круг,дечкото беше на работа,го прашав за превод да одиме вика неможам.Чаре?
Еве клучевите,бркај работа ми вика,му дадов некоја стотка(иако не ни сакаше)...
После две недели се одјави колата.
Па по 2.5г му ја продадов пак.
Така да...Има различни ситуации.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен darkserial

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 744
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4589 на: 28 Јануари 2023, 20:46:28 pm »
Или за да можиш да си ја возиш до дома, се договараш со продавачот да со одиш еднаш до дома со тие табли, па му ги праќаш комплет со се сообраќајна по карго, тој ја одјавува колата таму и ти враќа одјавена сообраќајна исто по карго/пошта и тоа е. Така сме купиле коли од Штип, Куманово и сме немале никакви проблеми.
Во договорот може да напишите дека може да си ги одјави новиот сопственик таблите со согласност на продавачот, еден член е и нема потреба да праќаш по карго итн итн.
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005