Автор Тема: Совети пред купување половен автомобил!  (Прочитано 934107 пати)

Отсутен howitz

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2273
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2925 на: 12 Јули 2019, 11:11:19 am »
Исто како ново, само на старо, поефтино.
За вкусови не се расправа, по нив се плука.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6355
  • Бенве сие бенве
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2926 на: 12 Јули 2019, 11:24:45 am »
80% коли од италија (бугарија) возите, а за сите ви се ѓубре... има и таму салам кола, ама не е без пари


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Passat3B

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1726
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2927 на: 12 Јули 2019, 12:19:59 pm »
Пак ќе кажам, половна кола ти е мачка во вреќа - како ќе ти се погоди.
Знам луѓе што купија коли од Крива Паланка, увезени од Италија, Германија, Бугарија па ги утепаа од возење.

Лично мојата ја земав од Германија, купена 3700е таму и до мкд таблички со све регистрација и сервис ми излезе 5000е, зборам за 2012 година кога беа актуелни пасативе како мојот.
Да не го заречам, не е застанат, на три месеци или 10000км му менам уље, дека е караван и е земен за работа и алат носење е товарен максимално. Презадоволен сум од него, од моторот, и да трнам на подолга релација не се мислам или да се крстам пред пат.

А познавам и луѓе кои имаат нови коли купени од салон од тука, луѓе кои ми се смееја дека сум купил крш од германија, со поминати пола милион километри, истиве тие луѓе ги имам влечено со мојата дека им останале дефект на пат. Кој рикната турбина, на кој му дигнала температура.

И да, стварно мислам да накривам капа и да возам 10 годишна кола па макар и од Бугарија, најмалце 5-6 години без некој посериозен дефект.  :D :D :D


Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6080
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2928 на: 12 Јули 2019, 12:23:32 pm »
Има и коли кои се технички исправни, ама убаво манати, тумбани итн... Ги закрпиле, ништо не се познава, па ако не ја маниш ти пак, по 6-7 години ќе речиш, го заебав продавачот.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10125
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2929 на: 12 Јули 2019, 12:31:00 pm »
Кога ќе слушнам, "Има луѓе што ги утепале од возење колите..."
Да, има, не дека нема, се погаѓа некогаш.
Се возев еднаш во кола на еден од тие луѓе, поубаво ќе се осеќав во коњска запрега ;D

Отсутен Passat3B

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1726
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2930 на: 12 Јули 2019, 12:31:31 pm »
Абе половна кола си е половна кола, шо повеќе да дискутирам на темава.  :D

Пред некој ден на мојата кога бришев шал табла во вентилацискиот отвор што дува во возачкото стакло, најдов стакленца ситни од шофершајбна скршена најверојатно. А и ми пушта вода од шофершајбната горе кога врни, и ставив црн силикон како жива гума и сеа нема гајле. Од каде да знам дека и мојата не била маната, тумбана, итн..   ;D
Па еве, да не ја заречам, си ја возам и користам секој ден.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6355
  • Бенве сие бенве
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2931 на: 12 Јули 2019, 13:09:52 pm »
Има и коли кои се технички исправни, ама убаво манати, тумбани итн... Ги закрпиле, ништо не се познава, па ако не ја маниш ти пак, по 6-7 години ќе речиш, го заебав продавачот.


За да направиш кола од поновиве годишта која што е удрена толку многу за да е ризична ќе се скапеш од пари давање. Лошо мислење имате дека продавачот на плац е и авто лимар и лакер и електроничар знае да крпи ентериер детајлер е итн отн. Се тоа си кошта пари, а у бг не е нешто евроно да го средиш, туку по скапо од кај нас.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6080
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2932 на: 12 Јули 2019, 14:04:51 pm »
Не знам како ме свате дека тој на плацот репарира...

Обично газдата после сообраќајката си ја средува колата, или осигурувањето ако не е тој крив. По твојата логика овие коли треба да се најскапи на пазарот, пошто најповеќе е вложено.

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2055
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2933 на: 12 Јули 2019, 14:42:27 pm »
Кога ќе слушнам, "Има луѓе што ги утепале од возење колите..."
Да, има, не дека нема, се погаѓа некогаш.
Се возев еднаш во кола на еден од тие луѓе, поубаво ќе се осеќав во коњска запрега ;D

Клучното тука е Еднаш.
Го базираш мислењето на еден човек, една кола и едно возење. А пред тоа - генерализираш.

 ;)

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6355
  • Бенве сие бенве
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2934 на: 12 Јули 2019, 14:44:51 pm »
Не знам како ме свате дека тој на плацот репарира...

Обично газдата после сообраќајката си ја средува колата, или осигурувањето ако не е тој крив. По твојата логика овие коли треба да се најскапи на пазарот, пошто најповеќе е вложено.


Тие коли се растураат за делови, мојата логика кажува дека е неисплатливо да поправаш многу оштетено возило и да очекуваш да заработиш на него


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4951
  • The Spartan General
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2935 на: 12 Јули 2019, 14:47:43 pm »
Не знам како ме свате дека тој на плацот репарира...

Обично газдата после сообраќајката си ја средува колата, или осигурувањето ако не е тој крив. По твојата логика овие коли треба да се најскапи на пазарот, пошто најповеќе е вложено.


Тие коли се растураат за делови, мојата логика кажува дека е неисплатливо да поправаш многу оштетено возило и да очекуваш да заработиш на него


Sent from my iPhone using Tapatalk

Поправање на такви коли е исплатливо во држави во кои постојат (високи) увозни давачки и акцизи на возила (Македонија, Србија, Молдавија, Романија, Русија, Белорусија, Казахстан, итн).
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7303
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2936 на: 12 Јули 2019, 15:32:51 pm »
Поправање на такви коли е исплатливо во држави во кои постојат (високи) увозни давачки и акцизи на возила (Македонија, Србија, Молдавија, Романија, Русија, Белорусија, Казахстан, итн).

Си штитат производство ;D :D :D :D :D

Отсутен @ILE@

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 210
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2937 на: 12 Јули 2019, 15:40:31 pm »
Има ли некој начин да се провери возило увезено од Италија базирано на регистарски таблички?

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10125
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2938 на: 12 Јули 2019, 16:30:00 pm »
Кога ќе слушнам, "Има луѓе што ги утепале од возење колите..."
Да, има, не дека нема, се погаѓа некогаш.
Се возев еднаш во кола на еден од тие луѓе, поубаво ќе се осеќав во коњска запрега ;D

Клучното тука е Еднаш.
Го базираш мислењето на еден човек, една кола и едно возење. А пред тоа - генерализираш.

 ;)
Да не очекуваш да водам евиденција :)

Донекаде си во право, требаше да пишам не еднаш сум се возел во коли (тезгериња) при што сопствениците велат дека ништо не пипнале на колата, а мислиш секој момент ќе им испадне тркало во вожња.

Ете, имам таков колега, некни му се скинал линиски ремен на пат за Мак. Брод.
Вика, па добро, откако ја купив не сум го сменил.
Ја купи 2008ма ;D

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6355
  • Бенве сие бенве
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2939 на: 12 Јули 2019, 16:39:09 pm »
Тие најубаво си минат, јас дека се мењам пред време некој фала ми рече. Него експлоатација од 5год ќе го кошта 300еур мене тебе и некој совесен 3000.


Sent from my iPhone using Tapatalk