Автор Тема: Проблем со графичка (веројатно :))  (Прочитано 23527 пати)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34049
  • Таков е животот... јебига
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #90 на: 09 Јануари 2012, 00:14:47 am »
Кај нас high end графичките картички се скапи поради сразмерот понуда-побарувачка ;) и поради она простачкото дека ако купуваш скапа графичка тоа значи дека си полн пари и дека треба да учествуваш во купувањето на новото возило на газдата на фирмата. Како на пример Mazda RX-8

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #91 на: 09 Јануари 2012, 00:21:29 am »
Кај нас high end графичките картички се скапи поради сразмерот понуда-побарувачка ;) и поради она простачкото дека ако купуваш скапа графичка тоа значи дека си полн пари и дека треба да учествуваш во купувањето на новото возило на газдата на фирмата. Како на пример Mazda RX-8

Хаха. Затоа кога купувам хардвер за мене одам во странство.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34049
  • Таков е животот... јебига
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #92 на: 09 Јануари 2012, 00:27:08 am »
Хаха. Затоа кога купувам хардвер за мене одам во странство.
Да бевме сеуште 2002-ра година ќе те прашав што правиш за гаранција. Го враќаш назад во странство?
Али во поново време односно последниве 2-3 години низ толку хардвер што ми прошло низ рака, мноогу ретко нешто да цркне. Имам чувство дека хардверот (барем оној кој јас го фаворизирам и препорачувам) е бајаги поиздржлив денес отколку пред 10 години.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #93 на: 09 Јануари 2012, 08:33:55 am »
Пред 10 години, генерално се согласувам само затоа што процесорите кои тогаш беа актуелни Pentium 4 и Athlon XP беа помалку издржлив од овие денес. Сепак гледано пред 25 години хардверот беше 5 нивоа поквалитетен и поиздржлив од ова денес. Пример 80386 кој до скоро се користеше, а може сеуште се користи во спејс шатлови.

Инаку, и мене хардверот кој го купувам ми трае од причина што купувам квалитетен хардвер кој е и поскап. Никогаш, кога сум имал можност не сум штедел на матична плоча и напојување.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34049
  • Таков е животот... јебига
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #94 на: 09 Јануари 2012, 09:10:41 am »
кога сум имал можност не сум штедел на матична плоча и напојување.
И ја. Не сум штедел ни на квалитетно кучевиште ни на екстра кулери за ладење.
За мене матична плоча без 8 фано напијување и без керамички кондензатори за мене не е матична плоча. Истото важи и за графичките. Затоа сега возам Sapphire Radeon 5770 Vapour-X, Која е тотално бесшумна а при полно оптеретување најтоплата компонента не иде над 70 степени (има 6 сензори за температура само за графичката).

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #95 на: 09 Јануари 2012, 09:33:42 am »
Куќиште и напајање се компоненти кои траат и не ги прегазува времето. Потоа следи хард-диск кој е компонента која делумно трае и делумно ја гази време. Па меморија, која трае и делумно ја гази време. На крај се матична, процесор и графичка кои без разлика колку траат времето ги гази, па дури и да функционираат за релативно кратко време ќе станат безвредна антика.

Па така за добро куќиште и за добро напојување не треба да се штедат пари. За хард-дискови доколку се има можност исто не треба да се штеди. И последно за матична која е на почеток на генерација не треба да се штеди бидејќи таа е основата за стабилна и сигурна работа на останатите компоненти.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34049
  • Таков е животот... јебига
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #96 на: 09 Јануари 2012, 09:57:21 am »
И последно за матична која е на почеток на генерација не треба да се штеди бидејќи таа е основата за стабилна и сигурна работа на останатите компоненти.
Ако земеме дека матичните од новите генерации имаат уште baby-bios и се основа за нестабила и несигурна работа, тогаш по моја проценка најдобро е да се почека барем 6 месеци од објавата на најновите матични плочи додека узрее и bios и драјвери и да паднат малку цените. Во меѓувреме може и некој дериватив на чип повеќе да се извади па така би било најдобро.
Се сложуваш?

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #97 на: 09 Јануари 2012, 10:52:20 am »
Не го сваќам муабетот со бејби-биос. А уште помалку со нестабилност...Јас немам такви проблеми, туку напротив цело време имам стабилна оверклокувана машина и тоа прописно оверклокувана. Последната платформа која сеуште ја коирстам на мојата главна машина во моментов ја земав есента 2008-ма, а тоа е:
Asus P6T-Deluxe LGA1366, Core i7-920 @4.4GHz(21x209), 12GB (2x3x) SST 2GB DDR3-2000 CL9 9-9-27 2T@1675MHz CL7 7-7-21 1T
Покрај оваа до скоро имав и моја втора машина за експериментирање:
Gigabyte GA-MA790FX-UD5P, Phenom II X4 965 BE @ 4GHz (21x190), 4GB 2x SST 2GB DDR3-1600 CL8 8-8-24 @950 CL8 8-8-24 1T
Пред нив имав: Asus P5Q-E LGA775, Core2 Quad Q9450 @3.8GHz(8x475MHz), 8GB (2x2x) Corsair Twin2X 2GB DDR2-1066 CL5 5-5-15 @950MHz CL4 4-4-12 1T и
Gigabyte P35-DS4, Core2 Quad Q6600 @3.6GHz(8x400MHz), 4GB 4x1GB Kingmax DDR2-1066 CL5 5-5-15 @800MHz CL4 4-4-12 1T
Уште претходно:
Asus P5B-E, Core2 Duo E6420 @3.5GHz (7x500MHz), 4x 1GB Kingmax DDR2-1066 CL5 5-5-15 @1GHz CL4 4-4-12 1T

А во меѓувреме и еден куп други машинчиња. Со ниту една од машиниве не сум имал проблем со нестабилност. Но за да ги доведам да рабоат стабилно така оверклокувани имам потрошено многу ноќи експериментирање и сето тоа како хоби и задоволство.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34049
  • Таков е животот... јебига
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #98 на: 09 Јануари 2012, 12:27:35 pm »
Зборувам за biosi кои се сеуште млади и кои не се баш компатибилни со хардвер и стабилни. Biosi кои сеуште немаат поддршка за целиот ранг на процесори и слично.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #99 на: 09 Јануари 2012, 13:19:53 pm »
Не е тоа никаков проблем. Однсно проблем со недостаток на EPROM имаа само ефтините sAM2 и sAM2+ матични плочи со мали 512кБ биоси и немаа простор за да ги запишат податоците за сите можни процесори. Затоа ако на пример ставаш sAM2+ процесор на sAM2 матична плоча ќе мораш да направиш БИОС апдејт со соодветен биос кој содржи податоци за sAM2+ процесорите но не и за sAM2. Кај Intel плочи немало вакви проблеми.

Елем, како и да е тоа нема врска со стабилност, туку само со компатибилност и не е никаков проблем бидејќи може да се јави само кај ефтини sAM2 и sAM2+ матични плочи доколку сакаш да направиш апгрејд со генерациски понов процесор.

А тоа млади БИОС-и не го сваќам баш. Ако се мисли на софтверот, тој е праисториски и се користат истите менија и поставки од кога што памтам и го прават AWARD, AMI, Phoenix
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11727
  • Архитект
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #100 на: 09 Јануари 2012, 13:27:42 pm »
Многу убави и вистински муабети од страна на Гојдо.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #101 на: 09 Јануари 2012, 18:12:27 pm »
gOJDO најди тест на било која меморија од Kingston, Kingmax, или било кој друг производител, направен во било која земја и купи ја истата плочка во Македонија и спореди.
1) Јас зборам за едно, ти друго кое нема врска со она кое јас го зобрам.
2) DDR2 модулите Kingston ги склапа во Кина/Тајван. Практично 90% од модулите од сите брендови воопшто се склапаат во Кина/Тајван.

У главном се слагаме за све, али толку фалените Асус, Гигабајт и МСИ, кај се произведуваат ?

Кина/Тајван. Осим процесори све е Кина/ Тајван.


Да не разбере некој погрешно, Процесорите се Костарика, Малезија и слично.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #102 на: 09 Јануари 2012, 18:31:52 pm »
Нема ништо погрешно во тоа да се произведуваат во Кина/Тајван. Пошо рече земи Кингстон произведен во било која земја, а DDR2-ките единствено ги произведуваат во Тајван. ;)

А инаку и процесори се произведуваат во Кина. Графичките чипови, кои исто така се процесори се произведуваат во Тајван и така. 90% и повеќе од хардверот и електрониката се произведуваат во Кина/Тајван
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #103 на: 09 Јануари 2012, 21:56:46 pm »
Нема ништо погрешно во тоа да се произведуваат во Кина/Тајван. Пошо рече земи Кингстон произведен во било која земја, а DDR2-ките единствено ги произведуваат во Тајван. ;)

А инаку и процесори се произведуваат во Кина. Графичките чипови, кои исто така се процесори се произведуваат во Тајван и така. 90% и повеќе од хардверот и електрониката се произведуваат во Кина/Тајван

Епа кога го знаеш тоа зашто го нагласуваш само за мемориите кој идат на наш пазар.

 Иначе и DDR3 се произведува во Кина/Тајван. Па здравје и DDR5 и тако даље.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #104 на: 10 Јануари 2012, 00:24:40 am »
Епа кога го знаеш тоа зашто го нагласуваш само за мемориите кој идат на наш пазар.
Јас не нагласив туку ти. ;) „gOJDO и така викаш, за наш пазар Kingston и останатите прават фалш мемории.“
Цитат
Иначе и DDR3 се произведува во Кина/Тајван. Па здравје и DDR5 и тако даље.
Можда, ама главното производство на Кингстон на ДДР3 е во Малезија.
Ум шо идит отпосле не јет ум!