Автор Тема: Проблем со графичка (веројатно :))  (Прочитано 23243 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54913
  • Махер
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #75 на: 08 Јануари 2012, 15:20:13 pm »
Не реков дека не се согласувам со куоре, а и второто е точно дека конкуренцијата е немилосрдна - и јас сум во бизнисот, знам многу добро, само сакав да потенцирам дека имаме екстра поволност што еданокот низок :) Хардверот никогаш не бил толку достапен, но и денес како и порано, да склопиш убава машина сепак ќе треба да дадеш околу 1000-че и тоа без монитор :)

Нееееее, 1000че ти треба за Мек не за ПЦ. Со 600-700 евра се прави прекрасна машина (без SSD)
1. Прекрасна машина
2. без ССД
Бирај. :D

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #76 на: 08 Јануари 2012, 15:26:01 pm »

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34029
  • Таков е животот... јебига
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #77 на: 08 Јануари 2012, 15:27:16 pm »
Не реков дека не се согласувам со куоре, а и второто е точно дека конкуренцијата е немилосрдна - и јас сум во бизнисот, знам многу добро, само сакав да потенцирам дека имаме екстра поволност што еданокот низок :) Хардверот никогаш не бил толку достапен, но и денес како и порано, да склопиш убава машина сепак ќе треба да дадеш околу 1000-че и тоа без монитор :)

Нееееее, 1000че ти треба за Мек не за ПЦ. Со 600-700 евра се прави прекрасна машина (без SSD)
1. Прекрасна машина
2. без ССД
Бирај. :D
1. Прекрасна машина. SSD имам.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11716
  • Архитект
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #78 на: 08 Јануари 2012, 17:03:17 pm »
Прекрасна машина за 1000че (само куќиште), ако заштедиш на некои работи.
А ССД е 150€, така да...... не менува многу во целата конфигурација.


Гојдо, M2N-E таа беше плочата, баш се сетив кога напиша. Епа тогаш ја возев јас на х64 ХР па можеби беа рани драјверите или можеби имаше некој друг конфликт. Ама тогаш не бев многу упатен во комјутерите и незнаев точно што ме јебеше. Иначе ме пукаа блу скринови нон стоп ;D ;D ;D

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54913
  • Махер
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #79 на: 08 Јануари 2012, 17:18:04 pm »
Прекрасна машина за 1000че (само куќиште), ако заштедиш на некои работи.
А ССД е 150€, така да...... не менува многу во целата конфигурација.


Гојдо, M2N-E таа беше плочата, баш се сетив кога напиша. Епа тогаш ја возев јас на х64 ХР па можеби беа рани драјверите или можеби имаше некој друг конфликт. Ама тогаш не бев многу упатен во комјутерите и незнаев точно што ме јебеше. Иначе ме пукаа блу скринови нон стоп ;D ;D ;D


Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #80 на: 08 Јануари 2012, 17:23:29 pm »
Прекрасна машина за 1000че (само куќиште), ако заштедиш на некои работи.
А ССД е 150€, така да...... не менува многу во целата конфигурација.

Пууууу... Па ако толку не ти менуваат 150 евра, де пљукни ги нааму :D :D :D

А иначе ме радува како се праи муабет за „1000че“, као да се денари да га еем, не еура :)

БлагодарноС до свите за сФе, али ја ќе барам сеа негде ако можам да зеам 2х4 ГБ РАМ, да ги заменам со моиве 4 комада, па да завршам работа од тој аспект. Друго не планирам да мењам, пошто и не е лоша машинава иако е поише години веќе, ми врши работа за тоа што работам, со задоволителни перформанси... Не паѓам у несвест по ССД, или најнова графичка, или што ти ја знам каков процесор... Можда ќе дојде на ред да праам масовен апгрејд, али тоа не би било у скоро време :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34029
  • Таков е животот... јебига
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #81 на: 08 Јануари 2012, 17:33:15 pm »
Ама тогаш не бев многу упатен во комјутерите и незнаев точно што ме јебеше.
А демек сега си?  :o  ;D

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11716
  • Архитект
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #82 на: 08 Јануари 2012, 19:25:20 pm »
Прекрасна машина за 1000че (само куќиште), ако заштедиш на некои работи.
А ССД е 150€, така да...... не менува многу во целата конфигурација.

Пууууу... Па ако толку не ти менуваат 150 евра, де пљукни ги нааму :D :D :D

А иначе ме радува како се праи муабет за „1000че“, као да се денари да га еем, не еура :)


Па ако правиш компјутер за работа, таа сума ми била секогаш на располагање. И два мои компјутери што сум ги имал беа од прилика таа сума. А кога планираш да фукниш 1000€ за комп, тогаш е жално да му ставиш ССД.
Ама тогаш не бев многу упатен во комјутерите и незнаев точно што ме јебеше.
А демек сега си?  :o  ;D

Да, сега сум доста повеќе упатен. Знаеш и самиот, џабе бурек јадиш.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #83 на: 08 Јануари 2012, 19:34:25 pm »
Знам бе па ти :)

Зборот ми е, како си ги кажуете цифриве, као со половинки од нив гс да бришете еаго :D
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34029
  • Таков е животот... јебига
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #84 на: 08 Јануари 2012, 20:33:22 pm »
Прекрасна машина за 1000че (само куќиште), ако заштедиш на некои работи.
А ССД е 150€, така да...... не менува многу во целата конфигурација.

Пууууу... Па ако толку не ти менуваат 150 евра, де пљукни ги нааму :D :D :D

А иначе ме радува како се праи муабет за „1000че“, као да се денари да га еем, не еура :)


Па ако правиш компјутер за работа, таа сума ми била секогаш на располагање. И два мои компјутери што сум ги имал беа од прилика таа сума. А кога планираш да фукниш 1000€ за комп, тогаш е жално да НЕ му ставиш ССД.
Ама тогаш не бев многу упатен во комјутерите и незнаев точно што ме јебеше.
А демек сега си?  :o  ;D

Да, сега сум доста повеќе упатен. Знаеш и самиот, џабе бурек јадиш.
Знам бе. Кај ти е смислата за хумор?

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #85 на: 08 Јануари 2012, 20:48:57 pm »
gOJDO и така викаш, за наш пазар Kingston и останатите прават фалш мемории.
Дај прочитај што велам!!! Велам дека прават ТИЊА, која е оригинал, но е тиња! Исто ко што е тиња Шкода Фабиа 1.2 со црни рачки и ретровизори, без електрика на прозори и со 1 воздушно перниче.

Цитат
Не тресете глупости, ако воопште нешто може да се купи во Македонија со светски цени и светски квалитет тоа е Хардверот.
По Европски цени, можеби, но не и по светски. Провери ги цените во Америка и Кина па потоа кажи дали се исти со нашиве.

Тестот е несоодветен. Избрале SSD, без разлика кое, од 64GB и хард-диск од музеј! Требале да избераат модерен хард-диск со големи платери кој врти на 7200 вретежи, кој секако ќе е поефтин од SSD-то но во просек ќе понуди многу подобри перформанси од оној кој го тестирале. Се кладам дека на тестови со големи фајлови дека ќе го направел пуздер SSD-то, но ќе губел на тестови со мали фајлчиња. Бутирањето ќе беше пак на страна на SSD-то. Ако има некој SSD и ако сака да направиме споредба, јас имам 2.5" диск од 500GB на 7200 вртежи.

Што се однесува до машина со SSD, јас признавам само 3 или повеќе врвни SSD-a врзани во RAID0 на хардверски RAID контролер, а тоа чини околу 2500 евра.

Што се однесува пак до иљадарче, релативно е тоа. Кај мене во мојата главна машина иљадарче чинат само 4-те WD Caviar Black RE 2TB од кои 3 се во RAID0, а 1 е бекап. :D
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34029
  • Таков е животот... јебига
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #86 на: 08 Јануари 2012, 21:04:27 pm »
Што се однесува до машина со SSD, јас признавам само 3 или повеќе врвни SSD-a врзани во RAID0 на хардверски RAID контролер, а тоа чини околу 2500 евра.

Што се однесува пак до иљадарче, релативно е тоа. Кај мене во мојата главна машина иљадарче чинат само 4-те WD Caviar Black RE 2TB од кои 3 се во RAID0, а 1 е бекап. :D
Јас имам SSD ако сакаш ќе ги мериме со твојот RAID0 array :D

Иначе, зошто ти се SSD драјвови во RAID0? 200+ MB/s I/O ти се малку?

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #87 на: 08 Јануари 2012, 21:47:14 pm »
gOJDO најди тест на било која меморија од Kingston, Kingmax, или било кој друг производител, направен во било која земја и купи ја истата плочка во Македонија и спореди.

RAM, CPU, HDD, VGA и MB дали ќе купиш во Холандија или Македонија, производот е 100% ист, едина разлика што овде е многу поефтино.


Проблемот кај нас е што фирмите кој работат со крајните корисници најчесто штедат на матична и напојување.

Крајните сакаат PC со рецимо i5 и GTX550, фирмите тоа ќе им го склопат на онборд MB во куќиште со онборд PS кое нема повеќе од 300W Real Power.


Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34029
  • Таков е животот... јебига
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #88 на: 08 Јануари 2012, 23:32:19 pm »
Крајните сакаат PC со рецимо i5 и GTX550, фирмите тоа ќе им го склопат на онборд MB во куќиште со онборд PS кое нема повеќе од 300W Real Power.
Така е, ќе пикнат некоја гомнена H61 плоча со VIA аудио и со Atheros LAN или пак H51. Глупави плочи од по 40 евра парче.
Како на пример гледаш во весник реклама конфигурација Power PC или Gamer а на него GF520 ili GF450 со некој Intel E5200 procesor  :-\

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Проблем со графичка (веројатно :))
« Одговори #89 на: 09 Јануари 2012, 00:06:36 am »
gOJDO најди тест на било која меморија од Kingston, Kingmax, или било кој друг производител, направен во било која земја и купи ја истата плочка во Македонија и спореди.
1) Јас зборам за едно, ти друго кое нема врска со она кое јас го зобрам.
2) DDR2 модулите Kingston ги склапа во Кина/Тајван. Практично 90% од модулите од сите брендови воопшто се склапаат во Кина/Тајван.
3) Се случувало да има и фалс мемории во Македонија.
4) Тиња не значи дека се фалс и дека нема да функционираат како што е предвидено од страна на производителот. Значи дека нема да функционира како што очекува неукиот купец кој мисли дека купил ТОП меморија бидејќи Kingston е многу познат бренд и најголем производител на РАМ модули, а уствари поима нема што купил. Тие DDR2 6-6-6-x кои ги нарекувам ТИЊА се склопени од остатоците на чиповите кои не ги поминале тестовите за да работат како 4-x-x-x или 5-5-5-x или пак бараат превисоки напони за тоа. Таквите модули се обично нестабилни при мали одстапки на напоните и сигналите. Па според тоа имаат послаби перформанси, помалку се стабилни, создаваат поголемо оптоварување на контролерите, имаат поголема потрошувачка и поголема потреба за напон. Но имаат и многу пониска цена. Затоа велам дека се евтина ТИЊА.

Цитат
RAM, CPU, HDD, VGA и MB дали ќе купиш во Холандија или Македонија, производот е 100% ист, едина разлика што овде е многу поефтино.
Кај нас воопшто не е поевтино од западна европа. Бар тоа до сега 100 пати сум го заклучил купувајќи разно-разен хардвер. Напротив кај нас во најдобар случај цените се исти како во Западна Европа, а во секој случај повисоки одошто во Бугарија. И секако кај нас ќе начекаш некој антиквитет кој е прегазен од времето и просторот и кој се нуди по цената по која прв пат се појавил на пазарот, а на запад се продава за 1/5 од таа цена.
Како и да е, светскиот пазар со најголем уддел е сочинет од САД и Канада, потоа Кина и Азија. Европа не учествува ни со 20%, па во никој случај не може да се земе како репер. Цените во Македонија се во најдобар случај повисоки за 25% одошто во Америка. Пример Графичка картичка која во Америка се продаваше на секаде на денот на излегувањето за 500 долари, јас морав да одам да ја купам во Грчка од Плаисио за 500 евра (со тоа што од нив 19% си ги повратив како ДДВ наредниот пат). По речси пола година истат кај нас се продаваше 550 евра, т.е. 800 долари. Тоа е 60% повисоко. Слично и за монитор од LG кој овде по дилерска цена ми го нудеа 1200 евра, во Грчка чинеше 1250 евра по малопродажна цена со тоа што можам да си го повратам ДДВ-то, а во Америка чинеше 1300 долари. Со други зборови кај нас дилерската цена беше 40% повисока од малопродажната во Америка. Плус ми бараа 500 евра аванс и да чекам 45 дена.

Цитат
Проблемот кај нас е што фирмите кој работат со крајните корисници најчесто штедат на матична и напојување.

Крајните сакаат PC со рецимо i5 и GTX550, фирмите тоа ќе им го склопат на онборд MB во куќиште со онборд PS кое нема повеќе од 300W Real Power.
Така е! За да понудат пониска цена ќе ти набутаат секакви гомна! И ти мислиш дека имаш квад кор со најдобар бренд на меморија и најдобар бренд на матична плоча и квалитетно напојување за кое ти гарантираат со живот. А уствари ја имаш најефтината матична плоча од некој познат производител, најтињата рам исто така од познат производител и напојување кое не е сигурно и ни приближно не ги исполнува карактеристиките пишани на тенкијата. Ама ти рекле нема да ставаме од тие ефтините напојувања (од 700 денари) ќе стаиме многу подобро и ти ставиле некој бренд кој не е Delux со "600"W и кое го наплатиле 3x од цената на Delux, а уствари не е нешто помалку лош. А саглам 600W напојување чини од 5000 денари па нагоре...
Ум шо идит отпосле не јет ум!