Автор Тема: Body Building, Fitness, P90X, MMA, Boxing i slicno...  (Прочитано 673595 пати)

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8808
Одг: Body Building, Fitness, P90X, MMA, Boxing i slicno...
« Одговори #30 на: 26 Декември 2011, 08:30:34 am »
тоа може и многу повеќе од месец дена да нема некој видлив резултат, зависио од човекот. А ако некој вежба за да се напраи незнам каков за 3-4 месеци и мисли дека така ке остане поарно нека не ни почнува ;D

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7889
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Body Building, Fitness, P90X, MMA, Boxing i slicno...
« Одговори #31 на: 26 Декември 2011, 10:39:46 am »
Кој сака да ослаби а нема доволно време или воља за редовно вежбање нека ги исфрли од исхраната Белиот шеќерИ Лебот и да не јаде премногу мрсно.

Значи ако не се може без тогаш месо печено или варено може, ама избегавајте ако е многу мрсно.

Ако сте си ептен месари јадете си и месо ама леб и благо....заборавете.


Јас пред 4 години почнав да се придржувам на ова и за 6 месеци ослабев 17 килограми (месо јадев само не премрсно) и без никакво тренинг, бидејќи не ни можев да вежбам, немав услови во тие 6 месеци.

Се разбира дека со добра тренинг програма резултатите ќе бидат фасцинантни бидејќи и ќе го обликувате своето тело и одржувате во кндиција а нема само да слабеете.

Патем и пребрзото слабеење не е добро бидејќи кога брзо се слабее обавезно се губи и до мускулната маса а не само од салото.


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54743
  • Махер
Одг: Body Building, Fitness, P90X, MMA, Boxing i slicno...
« Одговори #32 на: 26 Декември 2011, 10:51:20 am »
Кој сака да ослаби а нема доволно време или воља за редовно вежбање нека ги исфрли од исхраната Белиот шеќерИ Лебот и да не јаде премногу мрсно.
Значи ако не се може без тогаш месо печено или варено може, ама избегавајте ако е многу мрсно.
Ако сте си ептен месари јадете си и месо ама леб и благо....заборавете.
Јас пред 4 години почнав да се придржувам на ова и за 6 месеци ослабев 17 килограми (месо јадев само не премрсно) и без никакво тренинг, бидејќи не ни можев да вежбам, немав услови во тие 6 месеци.
Се разбира дека со добра тренинг програма резултатите ќе бидат фасцинантни бидејќи и ќе го обликувате своето тело и одржувате во кндиција а нема само да слабеете.
Патем и пребрзото слабеење не е добро бидејќи кога брзо се слабее обавезно се губи и до мускулната маса а не само од салото.
Многу точно. Само би сакал да додадам уште една работа која може си ја изоставил случајно.

Да се исфрли секаков сок. Секаков сок значи. За пиење само ова:
-Вода
-Кока Кола Лајт или Пепси Макс
-Кафе без шекер
-Млеко
-Јогурт
-Чај без мед и без шеќер

Никако овошни сокови, ни природни, ни цедени, ни Кока Кола, ни цедевита, ни некоја измишљотина.
Значи не го цеди овошјето, туку јади го.

Кога се оди на алкохол посебно е важно да не се меша со благ пијалок! Никако Виски со Кока Кола. Виски треба со Мраз! Исто и вотка со швепс никако, туку вотка со Мраз и лимончиња. Пиво и вино помалце.

Киселата вода ви е најдобар пријател. Со се оди. И во кафич, и со жестоко, и со јадење. Исто и Кока Кола Лајт.

Ова е момент од исхраната кој сите го утињаат! Значи не е само јадењето исхрана, туку и пиењето! :)

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7889
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Body Building, Fitness, P90X, MMA, Boxing i slicno...
« Одговори #33 на: 26 Декември 2011, 10:56:19 am »
Баш така Дени, сум заборавил да напоменам, ненамерно....сори!

Му препорачав на еден пријател ова и ми вика после 2 месеца "Врска нема воа што ми го кажа, не ослабев ниту грам"...му викам да не пиеше газирани и овошни сокови и сл..?.Ааааа вика ја без литар Кока кола дневно не ме бива.....Епа му викам честито!

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Body Building, Fitness, P90X, MMA, Boxing i slicno...
« Одговори #34 на: 26 Декември 2011, 10:58:11 am »
2005 ta....od januari do juni simnav ramno 26 kg so strogo zdrava i pravilna ishrana i sekoj den ova po 45 min..



Od 95 na 69 kg..luge koi me nemaa videno mislea deka sum pocnal da se drogiram.. ;D

Total Gym e idealna sprava za nekoj koj ne se zanimaval voopsto so bodi bilding, a saka nekako da pocne.

Idealno oblikuvanje na muskuli ili six pack nema da izlezat taka brzo ili lesno, no so spravava i toa kako ke vlezete vo forma , ke oslabete i zajaknete muskulno.
Licno na spravava se rastegav edno 4 godini pred da nabavam tegovi i da pocnam so po seriozno vezbanje.

Total Gym ja koristi telesnata tezina kako otpor...pa ottuka e daleku od lesna za vezbanje i za pocetnici i za advanced vezbaci. :)
Ima brosusra so mal milion vezbi za celoto telo...

Na staro se prodavaat edvaj po 100 eur, a 90% od niv se skoro ganc novi bidejki mnogu luge gi imaat kupeno i samo im dremele vo soba.

Recommended.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Body Building, Fitness, P90X, MMA, Boxing i slicno...
« Одговори #35 на: 26 Декември 2011, 11:08:39 am »
Ishrana...
Koga ke me prasaat "Sto da jadam"..polesno mi e da im odgovoram za pocetok sto da ne jadat i ne pijat, a toa se ocigledni raboti :

- cokolado,slatki, chips, przeni kompiri,se sto sodrzi margarin, svinsko i sekakov vid na junk food so ton majonez, bilo sto przeno vo zejtin...gricki - micki.

- site zestoki pijaloci, gazirani pijaloci i dzusevi bidejki se polni so seker.

Tuka spagja i Coca Cola light i Pepsi Max bidejki sodrzat vestacki zasladuvac - Aspartan koj inace e kancerogen.

Vtor moment: Ne jadete kasno navecer.
...primer letno vreme redovno posle svirka vo 04:00h e tepacka kaj prikolkata vo park sto prodava smrt-burgeri..a isto e i za leskovacka pred Vili.
Toa - nikako.

Da razjasnime...ako vezbate aktivno ne smeete da gladuvate, ali bitno e da se hranite zdravo, a ne so gjubre.
 
« Последно менување: 26 Декември 2011, 11:31:44 am Stratro »

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Body Building, Fitness, P90X, MMA, Boxing i slicno...
« Одговори #36 на: 26 Декември 2011, 11:35:23 am »
Неколку години се занимавав со Body Building i fitness,теретаната ми е веднаш над маркетот,а на 50м од домот,40 месеци тренинг не пропуштив,освен ако бев нешто болен,грипче или вирусче,се заразив со вежбање вкрај,резултати имав итекако,си останав на истите кг. ама сето штетно сало што го имав го претворив во мускулна маса,се исчистив скроз,телото го изградив совршено,потоа почнав да работам во автосалон,каде што немав време ни да јадам,а за тренинг немаше шанса,потоа почнав со сегашнава работа пак,и време никогаш не останува за тренинг,препорачувам за сите кои имаат време правец теретана,секогаш во текот на вежбањето земав амино киселини и до ден денес Л-карнитин ацетилен,сега само кога зимово немам физичка активност ги изоставувам,овие се за побрзо топење на мастите а аминото е добра храна за организмот,е сега кој има време и не оди на работа,подобро е да си приготвува сам природна храна дома.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54743
  • Махер
Одг: Body Building, Fitness, P90X, MMA, Boxing i slicno...
« Одговори #37 на: 26 Декември 2011, 11:53:31 am »
Што спомињате слабеење и качување маса, генерално кај нормалниот човек кој не фатил тег или „се занимава со спорт (игра баскет еднаш у три недели, или трча на кеј еднаш неделно)“, мускулите се скоро атрофирани. А да не праам муабет за женски. Значи треба доста вежбање за да стигнеш до просек, а тек па да се занимаваш со изгледање „добро“.

Што спомнавте време, еве баш јас почнувам со вежбање дома (досега во теретана). За да не губам време непотребно. А инвестицијата брзо се враќа. Ако даваш 1000 денари (1500 обично) во теретана, тоа се 200еур годишно за вежбање. Со тие пари може да си снабдиш за дома опрема. Секако ако имаш место.

Со вежбање дома, мене ми се крати времето за вежбање од ~2ч, на помалку од 1ч. А пошто времето е пари, значи и многу се исплати да се вежба дома, ако нема време.

@Ivo, според мене чучањ е една од најкруцијалните вежби. Посебно за почетници. Ама секако би сакал да слушнам што имаш да кажеш од твоја гледна точка. :) И што викаш треба кичма? Значи јас имав проблеми со кичмата, додека не почнав чучњеви ко што треба (со колку што тежам на грб). Треба малце помош за да се почне како што треба, ама било кое машко ќе го донесам до 75кг на грб, за 2 месеци. Гарантирам! Чим девојка ми (ептен слаба, но мускулеста) сум ја научил, да дојде до 50кг... :)

« Последно менување: 26 Декември 2011, 12:13:18 pm Deni »

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7298
Одг: Body Building, Fitness, P90X, MMA, Boxing i slicno...
« Одговори #38 на: 26 Декември 2011, 12:07:33 pm »

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Od 95 na 69 kg..luge koi me nemaa videno mislea deka sum pocnal da se drogiram.. ;D

Чак Норис вежбаше на оваа... гарантирано најдобар избор :)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20556
Одг: Body Building, Fitness, P90X, MMA, Boxing i slicno...
« Одговори #39 на: 26 Декември 2011, 13:14:22 pm »
Да бе... Откако Чак Норис вежбаше на ова, Total Gym се ојача :D
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3033
Одг: Body Building, Fitness, P90X, MMA, Boxing i slicno...
« Одговори #40 на: 26 Декември 2011, 13:23:09 pm »
Што спомињате слабеење и качување маса, генерално кај нормалниот човек кој не фатил тег или „се занимава со спорт (игра баскет еднаш у три недели, или трча на кеј еднаш неделно)“, мускулите се скоро атрофирани. А да не праам муабет за женски. Значи треба доста вежбање за да стигнеш до просек, а тек па да се занимаваш со изгледање „добро“.

Што спомнавте време, еве баш јас почнувам со вежбање дома (досега во теретана). За да не губам време непотребно. А инвестицијата брзо се враќа. Ако даваш 1000 денари (1500 обично) во теретана, тоа се 200еур годишно за вежбање. Со тие пари може да си снабдиш за дома опрема. Секако ако имаш место.

Со вежбање дома, мене ми се крати времето за вежбање од ~2ч, на помалку од 1ч. А пошто времето е пари, значи и многу се исплати да се вежба дома, ако нема време.

@Ivo, според мене чучањ е една од најкруцијалните вежби. Посебно за почетници. Ама секако би сакал да слушнам што имаш да кажеш од твоја гледна точка. :) И што викаш треба кичма? Значи јас имав проблеми со кичмата, додека не почнав чучњеви ко што треба (со колку што тежам на грб). Треба малце помош за да се почне како што треба, ама било кое машко ќе го донесам до 75кг на грб, за 2 месеци. Гарантирам! Чим девојка ми (ептен слаба, но мускулеста) сум ја научил, да дојде до 50кг... :)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Зависи каков проблем со кичмата...игра огромен фактор...јас имам дискус хернија и да ставам тежина поголема од 30кг на грб отидов на операција...кој има проблеми со кичмата препорачливо е да не се прави чучањ туку да се замени со преса...а за вежбање дома се сложувам АМА ако имаш справи...зашто од склекови стомачни и згибови не можеш многу да напредуваш зашто кога тогаш ќе дојде време кога ќе можеш да правиш и по 20 згиба со сопствената тежина и ќе почнеш да стоиш во место со напредокот, тогаш треба асални тежини...за почетници,дома е најубаво да се почне зашто ако се отиде право во теретана и одма еј демек види колку можам да кренам...повеќе си одмага човек отколку што си помага...

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8808
Одг: Body Building, Fitness, P90X, MMA, Boxing i slicno...
« Одговори #41 на: 26 Декември 2011, 13:41:40 pm »
да имав простор дома до сега ке бев опремен како теретана, ако имаш желба и мотивација дома е најдобро

Отсутен google

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2396
Одг: Body Building, Fitness, P90X, MMA, Boxing i slicno...
« Одговори #42 на: 26 Декември 2011, 13:42:05 pm »
ke go pobaram gOJDO da se oglasi vo temava i da postira nekoe slikice od negovata istorija ;)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54743
  • Махер
Одг: Body Building, Fitness, P90X, MMA, Boxing i slicno...
« Одговори #43 на: 26 Декември 2011, 13:44:05 pm »
Според вежбање „дома“, зборуваме за оние работи кои сме ги пишале до сега. :) За Дискус хернија, да! Не треба. НО тоа е ретко и нормално консултирано со соодветен доктор. Зборувам генерално дека се прават МИЛИОН  И ЕДЕН изговор за да не се прават чучњеви, а врска немаат. Се работи за изузетно тешка вежба, и одбивноста е многу многу изразезна. :) Тоа ми беше моментот, дека не треба залажување.

„Опасно е за кичмата.“
„Отидоа колената.“
„Неможам да ослабам.“
„Мајка ми е дебела.“

Мислам од вакви ствари преку глава. Ама тоа е. :)


П.С. На справи не се вежба. Чучњеви не се ни приближно исти со преса. Секако ако имаш дискус хернија, тоа е замена, но никако под други услови. :)

Отсутен IvO

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1677
Одг: Body Building, Fitness, P90X, MMA, Boxing i slicno...
« Одговори #44 на: 26 Декември 2011, 17:28:32 pm »
@deni . Samo ne se letajte deka za mesec dena ke se naprael vakov-takov. Treba vreme i navika. Sto i da oblucis treba istrajnost i posvetenost. Prvite mesec dena moze da nema nikakva promena, i togas se otkazuvaat najgolemiot del!

+ 10000 за ова :)


Што спомињате слабеење и качување маса, генерално кај нормалниот човек кој не фатил тег или „се занимава со спорт (игра баскет еднаш у три недели, или трча на кеј еднаш неделно)“, мускулите се скоро атрофирани. А да не праам муабет за женски. Значи треба доста вежбање за да стигнеш до просек, а тек па да се занимаваш со изгледање „добро“.

Што спомнавте време, еве баш јас почнувам со вежбање дома (досега во теретана). За да не губам време непотребно. А инвестицијата брзо се враќа. Ако даваш 1000 денари (1500 обично) во теретана, тоа се 200еур годишно за вежбање. Со тие пари може да си снабдиш за дома опрема. Секако ако имаш место.

Со вежбање дома, мене ми се крати времето за вежбање од ~2ч, на помалку од 1ч. А пошто времето е пари, значи и многу се исплати да се вежба дома, ако нема време.

@Ivo, според мене чучањ е една од најкруцијалните вежби. Посебно за почетници. Ама секако би сакал да слушнам што имаш да кажеш од твоја гледна точка. :) И што викаш треба кичма? Значи јас имав проблеми со кичмата, додека не почнав чучњеви ко што треба (со колку што тежам на грб). Треба малце помош за да се почне како што треба, ама било кое машко ќе го донесам до 75кг на грб, за 2 месеци. Гарантирам! Чим девојка ми (ептен слаба, но мускулеста) сум ја научил, да дојде до 50кг... :)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

кај мене генетски е делот од кичмата да имам болки или грчеви при чучневи, а да не зборам за колената кој ми се партал од 8 години играње фудбал професионално ... кога имам нозе за вежбање, а претходно една недела немам вежби правено за кичма имам доста болки во кичмата и цел грб сепак јас ставам тежини од 180кг. така да терам вака со години ќе видиме до кога ќе можам :)