Автор Тема: Растојание на штрафови кај сите возила и мерење на истото  (Прочитано 151376 пати)

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
  • 69
Фала ти Влатче. Значи тој од лево што е на иста страна со Илија?
Пошто нели и карши има едни што продаваат + озвучење, ово оно...
Моментот е што овие Ауто лидер, знам дека имаат, ама се е кинезарија.
Штрафовиве знам дека се топ што ги имам со 800 жига на нив и со сите салтанати, а кинески некој и не ми се става, па не дај боже уште да ми се цвикне на стегање или одстегнување...
И затоа се нервирам највише што од никаков проблем се ствара беспотребно проблем.
Тачно се дешава да се згреши, да заборавиш, паке видиме дали утре ке се прават малку мутави у сервис, или ке се извинат и ке предложат решение.
На крај глеам дека ке си купам саглам штраф :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Од страната на Илија,карши тие со озвучењата,значи има автобуска мислам пред самата продавница,тие од аутолидер се ко то тамо пева.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
  • 69
Штрафот најден во сервисот, но во меѓувреме најдов и купив уште еден, малку поразличен, но не знаев дека ке го најдам и тој оригиналниот. 100 денари се штрафовит, но внимавајте да не купите кинески без никаква ознака.
Оние што вредат треба да имаат бројка на нив, односно цврстина на материјалот, а тој треба да биде 10.9.
Све друго е материјал за шајка.
Инаку штрафот го купив од дуќанон за гуми малку подоле од католичка црква. Тоа ми беше најблиску во моментот :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен caki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 318
Ве молам за мала помош. Знам дека имаше некаде на форумов ама не ми текнува каде. Имено се работи за следново.
Сакам да земам челични бандажи но централнат дупка треба неколку милиметри да се прошири. Дали знаете некој дреар за ткава работа? Знам дека некој го спомнуваше Аце во стаклара ама немам телефон. Било каква информација е добредојдена. Фала на сите однапред

Отсутен goki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 170
Дечки кое е растојанието на штрафови кај новиот Спарк , како полициските?
"Every time I press one of these black controls, labelled in black on a black background, a little black light lights up black to let me know I've done it."

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
и форд мондео тди од 2001-ва... неможам да најдам, а списокот не е апдејтиран...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11727
  • Архитект
Дечки кое е растојанието на штрафови кај новиот Спарк , како полициските?

4x100

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4991
  • The Spartan General
и форд мондео тди од 2001-ва... неможам да најдам, а списокот не е апдејтиран...

5x108 мислам дека се на мојот трактор. 2001ва дизел.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
тенкс...


треба апдејт да се направи на списокон, или да се смени со понов некако... бајаги возила не најдов у него... ги нема пишано...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9193
  • Аstra la vista baby !
http://www.wheel-fitment.com/

Истиов линк го има над списокот, на него ке најдеш.


Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5272
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Денес ги ставав летните гуми, кога гледам едниот штраф сум го цвикнал есента кога ги ставав зимските. Кога она на стегање, отиде уште еден. Изгледа премногу ги стегам... Сега ме јаде јанза да не е замор на материјалот, може најубаво е да ги заменам по два штрафа на тркало (или сите)?
Инаку за голф 3ка се работи.


Сале во дуќанчето за бандаши после Фиат Илија во Ѓорче имаш квалитетни штрафови за тркала земи мустра ќе ти најде ист таков.
Сеуште е валидна информацијава?


Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4991
  • The Spartan General
Не за џабе штрафови на гуми се  стегаат со момент клуч. 120 НМ и нема криза.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Присутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14200
  • Пудингот на шоферството
Sum stegal sum odvrtuval,zavrtuval bezbroj strafovi...Na kamionite i so cevka od dve metri sum odvrtuval a nekoi ne ni pustale pa se kinele...Na Volvoto lani 3-4 mi se skinaa vo eden den,a pred toa voopsto ne bea mnogu stegnati...Go imame diskutirano steganjeto so moment kluc i so raka/noga(kolku e razlikata),razlikata ne e golema dokolkubso raka stegas covecki kolku so treba,ali nekoj ja preteruva....
Spored mene strafovite najknogu maka gledaat od nepravilno navrtuvanje(fakja nov navoj) ili so vozdusni pistoli koi gi vrtat prebrzo i go ebavaat navojot.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5272
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Скапа работа тоа момент клучот. Јас со нога ги стегам, јбг не сум толку јак на рака за да бидам сигурен дека добро сум ги стегнал...

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
нема потреба,доволно е со рака да се стегне на осет и во сообраќајки тркалото попрво ќе пушти од рамо,спона итн. отколку од рукавец