Автор Тема: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...  (Прочитано 508130 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42319
 • Il Moderatore
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4155 на: Август 27, 2022, 20:18:30 pm »
Јас не би одел со 30% учество, туку 50-100%.

Инаку сега мислам дека видов Дастер 1.5дци 4х4 највисоко ниво дека е околу 20000еур. Ама може да е лажна/стара реклама.
Киа Спортаж/Тусон дизел има за 25000 ако не се лажам. А цеед може да е околу 20000. Има Витара/Свифт исто добри цени за хибрид. Незнам како стојат повисоката класа на коли ама може има нешто и од таа класа од други производители.

Сега цени се кријат од салониве како змија нозе...

Разбрав дека MG имаат добри конкурентни цени за нивните контејнерчиња (SUV). Треба и до МиДа да се провери..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tiro

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 103
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4156 на: Август 27, 2022, 20:53:44 pm »
Кога купуваш нова кола дали ти одредуваш со колку пари учествуваш во лизингот или они ти одредуват. Еве пример сакам да учествувам со 65% од сумата а другите 35% на лизинг?

Отсутен loopz

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6609
 • Зборува со автомобилите. Specijalis Cardialogue
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4157 на: Август 27, 2022, 21:05:09 pm »
Кога купуваш нова кола дали ти одредуваш со колку пари учествуваш во лизингот или они ти одредуват. Еве пример сакам да учествувам со 65% од сумата а другите 35% на лизинг?

Ова е најсвежо што паметам да пишал некој...
https://forum.carclub.mk/index.php/topic,22221.msg1248041.html#msg1248041
You humans. Sometimes it's hard to imagine how you've made it this far.

Присутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9280
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4158 на: Август 27, 2022, 22:47:34 pm »
Цитат
И јас сметам дека возилото на месец треба да кошта максимум 20% од примањата што се имаат, значи комплет со рата за кредит ако има, гориво, регистрација(каско ако треба), сервиси, гуми.

Не е за тебе кола со оваков памет.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 28172
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4159 на: Август 27, 2022, 23:23:40 pm »
Кога купуваш нова кола дали ти одредуваш со колку пари учествуваш во лизингот или они ти одредуват. Еве пример сакам да учествувам со 65% од сумата а другите 35% на лизинг?

Секоја компанија има различен лимит. Во суштина, нив им одговара учеството да е што е можно помало, за поголема сума да земеш на лизинг. Мислам дека Порше Лизинг дозволува максимум 50%. На други места мислам дека е околу 35%.

Јас не би одел со 30% учество, туку 50-100%.

Учество 100% е најдобро, ако можеш. Али од друга страна, одеднаш затвараш прилично голема сума.

Али во суштина, ако веќе мора кредит/лизинг, јас би гледал да можам да платам што е можно поголемо учество, за ратата да е што е можно помала. Јас би играл на 50% учество и максимум отплата на 5 години. Тоа би повлекло околу 25% камата на сумата која оди преку лизинг. Мада, со добри контакти се добива и пониска камата. Другар преку една лизинг компанија доби камата од 3.5% годишно.

Плус, задолжително е и каско осигурување, итн, и тоа не треба да се заборави.

И јас сметам дека возилото на месец треба да кошта максимум 20% од примањата што се имаат, значи комплет со рата за кредит ако има, гориво, регистрација(каско ако треба), сервиси, гуми. Само ме интересираше каква пресметка ќе се направи од други луѓе.

Ти си знаеш колку ти е платата, направи си го есапот. Глеам дека бараш фамилијарно возило - а тоа значи (барем според мене) фамилијарен буџет. Ти, девојката/сопругата, а-у, па направете есап.

Плус, све ова не можеш да го сметаш на месец. Гуми менуваш еднаш на 3-4 години, не секој месец. Каско купуваш еднаш годишно, не секој месец. Некој месец ќе потрошиш повеќе за гориво, некој помалку, итн. Буџет за кола пологично се прави на годишно ниво.

Отсутен loopz

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6609
 • Зборува со автомобилите. Specijalis Cardialogue
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4160 на: Август 27, 2022, 23:25:04 pm »
Цитат
И јас сметам дека возилото на месец треба да кошта максимум 20% од примањата што се имаат, значи комплет со рата за кредит ако има, гориво, регистрација(каско ако треба), сервиси, гуми.

Не е за тебе кола со оваков памет.

Влашко лоби, не л'жи децата, ае ае... :)
You humans. Sometimes it's hard to imagine how you've made it this far.

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13389
 • Пудингот на шоферството
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4161 на: Август 28, 2022, 02:40:11 am »
Читам и......Прв пат во живот се соочувам со кредит и тоа за стан.Сума од 150.000€,за некој се ништо,за некој се недостижни.
Се заметав во моментот и тоа е тоа,идемо даље,рата ми иди меселно колку шо плаќам кирија,така да пресудни точки беа:
1.Ќе плаќам за мене
2.И да се деси некоја економска хаварија ништо не губам(ако немам пати да плаќам кирија ќе ме избркаат ко пес.
Ако немам пари да плаќам рата истото од погоре ме чека. ;D)

За кола,по мое(и само мое)мислење макдимална сума шо би се нафатил да ја плаќам е 300€ месечно(за во Де услови),се над тоа ми нема смисла.За Мк услови,за жал ради не би се нафатил ни на 25€(но ова си кажувам за мене и моите 30г искуства со живеење во Мк).
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19801
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4162 на: Август 28, 2022, 03:01:33 am »
И јас сметам дека возилото на месец треба да кошта максимум 20% од примањата што се имаат, значи комплет со рата за кредит ако има, гориво, регистрација(каско ако треба), сервиси, гуми. Само ме интересираше каква пресметка ќе се направи од други луѓе.

Ти си знаеш колку ти е платата, направи си го есапот. Глеам дека бараш фамилијарно возило - а тоа значи (барем според мене) фамилијарен буџет. Ти, девојката/сопругата, а-у, па направете есап.

Плус, све ова не можеш да го сметаш на месец. Гуми менуваш еднаш на 3-4 години, не секој месец. Каско купуваш еднаш годишно, не секој месец. Некој месец ќе потрошиш повеќе за гориво, некој помалку, итн. Буџет за кола пологично се прави на годишно ниво.

Не гледам за мене нова кола, за другари гледав некои коли со услов багажен простор 400+ литри.

За пресметките пишав да се развие некоја дискусија.

А трошоците може да се пресметаат на месечно ниво кога ќе се пресметаат годишните нормално. Само горивото може да варира минимално ама затоа ќе се пресмета во најлош случај колку би било.
« Последно менување: Август 28, 2022, 04:34:50 am DarthJe5us »

Отсутен ialeks

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 158
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4163 на: Август 28, 2022, 04:43:16 am »
Место филозофии за економија од економисти кои само филозофираат а ден стаж во
вистинскиот свет немаат, подобро да се сите тие нападат и внајмат практичари.
Од теории фајде нема. Треба форсирање практичност.

Никој не бара пред ковид цени, иако реално мислам треба.
Пред вооружените дејства украина ќе е доста. Минимум 10-15%.

А тој муабет купете нова кола, ќе се поскапи, доста беше бајки.
Палеше едно време, сега не.
Време е за рикверц.

Размислувај како да заработиш повеќе ако сакаш нова кола.

Најдобронамерен совет.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Важи, ај ќе почнам да собирам ситни парички во касичката.
Или подобро, да отворам сметка за донации. Еве можете и вие да донирате.
Само одмерено, да не претерате. Најдобро дајте ми ги вашите шифри и
лозинки за банковните сметки, ополномоштете ме, па за да не се мачите
вие да правите пресметки колку да донирате, јас ќе пресметам колку ќе ви
одговара да дадете а и ќе ги префрлам парите. За да не се мачите.

А сигурно и ќе бидете исполнети со топло чувство на пријатно задоволство
знаејќи дека правите добро дело.

А зошто? Кога власта води сметка да немате премногу пари да ви останат
за да се мачите да мислите што да ги правите, еве уште еден начин со кој
ќе се осеќате навистина поразлично од претходно.
Сите треба да се жртвуваат за да бидеме навистина среќно општество.
А и тоа не е жртва туку преод кон радост знаејќи дека се придонесува
за еднаквост и благопријатност на граѓаните.

Отсутен loopz

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6609
 • Зборува со автомобилите. Specijalis Cardialogue
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4164 на: Август 28, 2022, 04:50:31 am »
Чоек, кај ојде, бре?!
Волку брзо да полетуваа авионите, ќе имавме лет до Њу Јорк за 25 евра + ДДВ :)
You humans. Sometimes it's hard to imagine how you've made it this far.

Отсутен ialeks

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 158
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4165 на: Август 28, 2022, 05:47:46 am »
Чоек, кај ојде, бре?!
Волку брзо да полетуваа авионите, ќе имавме лет до Њу Јорк за 25 евра + ДДВ :)
И ддв? Како бе?!! То треба да субвенционира државата.

Ама дајте ви се молам, немојте да пречите да на човекот му се пружи
можност да си се осеќа благопријатно... нирвана е наскоро на дофат.

А за до њујорк веројатно ќе пуштат од новите суперсонични авиони:
https://robbreport.com/motors/aviation/boom-overture-supersonic-jet-1234737630/amp/
« Последно менување: Август 28, 2022, 07:11:23 am ialeks »

Отсутен loopz

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6609
 • Зборува со автомобилите. Specijalis Cardialogue
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4166 на: Август 28, 2022, 05:51:17 am »
Чоек, кај ојде, бре?!
Волку брзо да полетуваа авионите, ќе имавме лет до Њу Јорк за 25 евра + ДДВ :)
И ддв? Како бе?!! То треба да субвенционира државата.

Ама дајте ви се молам, немојте да пречите да на човекот му се пружи
можност да си се осеќа благопријатно... нирвана е наскоро на дофат.

А за до њујорк веројатно ќе пуштат од новите супетеонични авиони:
https://robbreport.com/motors/aviation/boom-overture-supersonic-jet-1234737630/amp/

You humans. Sometimes it's hard to imagine how you've made it this far.

Присутен Bravo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1041
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4167 на: Август 28, 2022, 10:50:12 am »
Еве Алвировиќ тестираше Лада Веста. Таа би требало да има пред-корона цени.


https://www.youtube.com/watch?v=RZ2s4_IQGq0

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 52880
 • Махер
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4168 на: Август 28, 2022, 11:05:07 am »
И јас сметам дека возилото на месец треба да кошта максимум 20% од примањата што се имаат, значи комплет со рата за кредит ако има, гориво, регистрација(каско ако треба), сервиси, гуми. Само ме интересираше каква пресметка ќе се направи од други луѓе.

Ти си знаеш колку ти е платата, направи си го есапот. Глеам дека бараш фамилијарно возило - а тоа значи (барем според мене) фамилијарен буџет. Ти, девојката/сопругата, а-у, па направете есап.

Плус, све ова не можеш да го сметаш на месец. Гуми менуваш еднаш на 3-4 години, не секој месец. Каско купуваш еднаш годишно, не секој месец. Некој месец ќе потрошиш повеќе за гориво, некој помалку, итн. Буџет за кола пологично се прави на годишно ниво.

Не гледам за мене нова кола, за другари гледав некои коли со услов багажен простор 400+ литри.

За пресметките пишав да се развие некоја дискусија.

А трошоците може да се пресметаат на месечно ниво кога ќе се пресметаат годишните нормално. Само горивото може да варира минимално ама затоа ќе се пресмета во најлош случај колку би било.
Таа 3јката кај множењето ти покрива од јадење до гуми.
А со сопружник автоматски паѓа на 50к+50к рецимо.

Отсутен ialeks

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 158
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4169 на: Септември 01, 2022, 18:50:06 pm »
И уште една причина зошто мислам дека треба да се намалат цените
за нови возила, еве ценовници за фолксваген т-рок од соседна србија.
Од 1.март до 1.јули цените се смалиле за безмалку 10%.