Автор Тема: CARclub Тест: Kia Xceed 1.6 PHEV Executive  (Прочитано 3504 пати)

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6091
 • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: CARclub Тест: Kia Xceed 1.6 PHEV Executive
« Одговори #30 на: 22 Септември 2023, 14:07:00 pm »
3. Фактот дека плебсот е 99% благо закаснет е причината што владите носат закони и акти за да сите што возат на фосилни горива да плаќаат повеќе (споредба кај нас у МК, 12 иљади е регистрација на 140кс дизел, 9 иљади е регистрација на 320кс пхев, тоа е 2023та, понатаму ќе биде се по драстична разликата)

Шо е скратено во регистрација на електрично? Во калкулаторот за осигурување гледам нема ставна за електрично, останува на технички плаќаш помалку?

Отсутен miksi

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1325
Одг: CARclub Тест: Kia Xceed 1.6 PHEV Executive
« Одговори #31 на: 22 Септември 2023, 14:10:18 pm »
Жити државата кај што живеете ако одмор ви е МК. Па уште со кола. 😂

Отсутен psx-9ne

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 17
Одг: CARclub Тест: Kia Xceed 1.6 PHEV Executive
« Одговори #32 на: 22 Септември 2023, 14:33:07 pm »
Шо е скратено во регистрација на електрично? Во калкулаторот за осигурување гледам нема ставна за електрично, останува на технички плаќаш помалку?

Незнам, ке те излажам, само памтам дека у исто време ги регистрирав и дека једината разлика беше у загадувањето, старото беше 160g CO2, новата 37g/km И дека еднава има штек.

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6553
 • French diamond
Одг: CARclub Тест: Kia Xceed 1.6 PHEV Executive
« Одговори #33 на: 22 Септември 2023, 14:42:05 pm »
Жити државата кај што живеете ако одмор ви е МК. Па уште со кола. 😂

На одмор одиме на море, а Македонија си одиме дома. Излези да живееш надвор од Мк, па после кажвај приказни.

Отсутен miksi

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1325
Одг: CARclub Тест: Kia Xceed 1.6 PHEV Executive
« Одговори #34 на: 22 Септември 2023, 14:58:34 pm »
Жити државата кај што живеете ако одмор ви е МК. Па уште со кола. 😂

На одмор одиме на море, а Македонија си одиме дома. Излези да живееш надвор од Мк, па после кажвај приказни.

Извини, не мислев да ре навредам, го кажав како шала.
БТВ, кога веќе спомна, работам во 3 европски држави ама живеам во МК и директно го качувам БДПто 😂.

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6553
 • French diamond
Одг: CARclub Тест: Kia Xceed 1.6 PHEV Executive
« Одговори #35 на: 22 Септември 2023, 15:03:23 pm »
Ако убо прајш, ќе имаат повеќе за крадење

Отсутен Ordevski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1475
Одг: CARclub Тест: Kia Xceed 1.6 PHEV Executive
« Одговори #36 на: 22 Септември 2023, 17:04:35 pm »
Жити државата кај што живеете ако одмор ви е МК. Па уште со кола.

На одмор одиме на море, а Македонија си одиме дома. Излези да живееш надвор од Мк, па после кажвај приказни.

Извини, не мислев да ре навредам, го кажав како шала.
БТВ, кога веќе спомна, работам во 3 европски држави ама живеам во МК и директно го качувам БДПто .
Ако убо прајш, ќе имаат повеќе за крадење
Како и да е, благодарение на тие што останавме тука вашите роднини и пријатели имаат здравствено осигурување (какво такво) и земаат пензија (каква-таква).

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6553
 • French diamond
Одг: CARclub Тест: Kia Xceed 1.6 PHEV Executive
« Одговори #37 на: 22 Септември 2023, 17:30:39 pm »
Истото и ти го имаш благодарение на нив. Немаме сите среќа(за среќа ) да сме во Шкупи родени.

Отсутен Ford Fikus

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 421
 • Ford Focus 1.4 mk2.5
Одг: CARclub Тест: Kia Xceed 1.6 PHEV Executive
« Одговори #38 на: 22 Септември 2023, 17:38:43 pm »
40K за киа?
Боље МГ фулл електрик за парите, со заштедата едно ново БЕ ЕМ ВЕ 2006 за урлање низ град :)

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14069
 • Пудингот на шоферството
Одг: CARclub Тест: Kia Xceed 1.6 PHEV Executive
« Одговори #39 на: 22 Септември 2023, 21:32:50 pm »
Цитат
Фактот дека плебсот е 99% благо закаснет е причината што владите носат закони и акти за да сите што возат на фосилни горива да плаќаат повеќе (споредба кај нас у МК, 12 иљади е регистрација на 140кс дизел, 9 иљади е регистрација на 320кс пхев, тоа е 2023та, понатаму ќе биде се по драстична разликата
Истите тие влади од пред 30г само воведуваат нови "зелени" даноци кон обичниот граѓанин,во реалбост ништо се нема сменето.Врати си го филмот наназад ќе ти текни.
Околу регистрацијата и кс,ги имаш само на хартија во реалност немаш никакви подобри перформанси од 140кс дизел.(незнам шо кола имаш али со доста хибриди таков е случајот.Бензин плус електро мотор,250кс,300кс а забрзивање до 100кмх,12 секунди)😂
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4779
Одг: CARclub Тест: Kia Xceed 1.6 PHEV Executive
« Одговори #40 на: 22 Септември 2023, 22:11:30 pm »
Jas edno drugo prasanje imam: posle tie 15-20 godini eksploatacija sto praime so bateriite? Solarite so ne zagaduvaa so praime so niv na kraj?

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33921
 • Таков е животот... јебига
Одг: CARclub Тест: Kia Xceed 1.6 PHEV Executive
« Одговори #41 на: 22 Септември 2023, 23:35:08 pm »
Jas edno drugo prasanje imam: posle tie 15-20 godini eksploatacija sto praime so bateriite? Solarite so ne zagaduvaa so praime so niv na kraj?

Јапонците ги спуштаат со лифт под вода и ги закопуваат во тектонските плочи што одат надолу накај внатрешноста на планетата, каде што природно се претопуваат и рециклираат. Практично имаат неограничено склад на опасен отпад.

Присутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5081
Одг: CARclub Тест: Kia Xceed 1.6 PHEV Executive
« Одговори #42 на: 22 Септември 2023, 23:38:49 pm »
Jas edno drugo prasanje imam: posle tie 15-20 godini eksploatacija sto praime so bateriite? Solarite so ne zagaduvaa so praime so niv na kraj?

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
Ќе ги палат таму зад Канал 5 кај шо смрди стално, шо ќе остани после ќе го носат за старо железо.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6943
Одг: CARclub Тест: Kia Xceed 1.6 PHEV Executive
« Одговори #43 на: 23 Септември 2023, 00:07:11 am »
Цитат
Фактот дека плебсот е 99% благо закаснет е причината што владите носат закони и акти за да сите што возат на фосилни горива да плаќаат повеќе (споредба кај нас у МК, 12 иљади е регистрација на 140кс дизел, 9 иљади е регистрација на 320кс пхев, тоа е 2023та, понатаму ќе биде се по драстична разликата
Истите тие влади од пред 30г само воведуваат нови "зелени" даноци кон обичниот граѓанин,во реалбост ништо се нема сменето.Врати си го филмот наназад ќе ти текни.
Околу регистрацијата и кс,ги имаш само на хартија во реалност немаш никакви подобри перформанси од 140кс дизел.(незнам шо кола имаш али со доста хибриди таков е случајот.Бензин плус електро мотор,250кс,300кс а забрзивање до 100кмх,12 секунди)
Не знам зошто го напдна човекот, си возел плаг ин хибрид? Далеку е побрз од 12 секунди, електромоторите си го прават своето.

Мене уште ми е криво што не си купив еден. Скоро имаше феноменална понуда за С300de, дизел 2.0 со елњктромотор, таман комбинација за моите потреби, иако 225хе ми е уште поинтересен поради 4х4 погонот.

На Партизанска се погоди да визам до некое Пежо караван, бензин + плаг ин, неверојатно брзо беше, така да далеку се од спори плаг ин хибридите, и далеку покорисни од фулл електрик моделите за на пат.

Отсутен Ordevski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1475
Одг: CARclub Тест: Kia Xceed 1.6 PHEV Executive
« Одговори #44 на: 23 Септември 2023, 00:16:19 am »
Истото и ти го имаш благодарение на нив. Немаме сите среќа(за среќа ) да сме во Шкупи родени.
Да, го имам, си го имал и ти, и требало сите да одработиме за они да си имаат добри пензионерски денови и да се избориме за подобра иднина на нашите наследници. Но, секој си одлучува за својот живот...
Инаку и јас сум немал среќа, (или имал), па сум се родил и израснал во Велес, тука живеам, работам и придонесувам.

Sent from my SM-S908E using Tapatalk