Автор Тема: CARclub Тест: Nissan Juke 1.6 Hybrid Tekna  (Прочитано 1093 пати)

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29273
  • CARclub.mk
CARclub Тест: Nissan Juke 1.6 Hybrid Tekna
« на: 17 Јули 2023, 19:05:56 pm »


https://www.carclub.mk/2023/07/17/test-nissan-juke-1-6-hybrid-tekna-ekstroverten-gradski-stedlivec/

Новиов Juke ми изгледа добро, а скроз му стојат големите тркала. Погонот му е многу комплициран и не баш најдобро синхронизиран, ама па затоа е стварно ефикасен. Звучниците кај наслоните за глава се добра финта.

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4289
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: CARclub Тест: Nissan Juke 1.6 Hybrid Tekna
« Одговори #1 на: 17 Јули 2023, 19:25:59 pm »
Ако крајната брзина му е 166км/ч. на колку вртежи е при брзина од 120-130 км/ч?
Инаку е доста примамливо на изглед.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54815
 • Махер
Одг: CARclub Тест: Nissan Juke 1.6 Hybrid Tekna
« Одговори #2 на: 17 Јули 2023, 19:26:18 pm »
Нисан ми Текна!!!

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29273
  • CARclub.mk
Одг: CARclub Тест: Nissan Juke 1.6 Hybrid Tekna
« Одговори #3 на: 17 Јули 2023, 19:29:16 pm »
Ако крајната брзина му е 166км/ч. на колку вртежи е при брзина од 120-130 км/ч?
Инаку е доста примамливо на изглед.

Небитно, затоа што се случува на 120 км/ч скроз да го исклучи бензинецот и да едри со електромоторот.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29273
  • CARclub.mk
Одг: CARclub Тест: Nissan Juke 1.6 Hybrid Tekna
« Одговори #4 на: 17 Јули 2023, 19:35:03 pm »
Да, цената е таква каква што е, ама сè е поскапено, така да... А основниот модел е поскапен за грубо 7000 евра во однос на основниот модел пред 3 години кога прв пат го возев овој Juke.

Отсутен TylerMkD

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 231
Одг: CARclub Тест: Nissan Juke 1.6 Hybrid Tekna
« Одговори #5 на: 18 Јули 2023, 05:57:51 am »

Иначе порно количе за млад човек. Мене ми е многу кул.


Млад човек во Шведска, Норвешка со цениве...

Отсутен Ordevski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1475
Одг: CARclub Тест: Nissan Juke 1.6 Hybrid Tekna
« Одговори #6 на: 18 Јули 2023, 08:16:00 am »
Со потрошувачката и цената Господ да му е на помош на Nissan против CH-R.

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2606
Одг: CARclub Тест: Nissan Juke 1.6 Hybrid Tekna
« Одговори #7 на: 18 Јули 2023, 09:40:24 am »
Juke=Joke :)

Ne mi e jasno kako moze potrosuvacka od 6 litri na 100 km da e impresivno niska?
Bilo koja kola so vnatresno sogoruvanje od toj segment bi trosela tolku +/- 1 litar.
I uporno se tera so elektrika, pa dupli menjaci, pa sinhronizacija. 40k Euro....
Utnata e temata skroz, za ovoa se dobivase na vremeto kec vo osmoletka.
« Последно менување: 18 Јули 2023, 10:04:14 am M3V8 »

Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5081
Одг: CARclub Тест: Nissan Juke 1.6 Hybrid Tekna
« Одговори #8 на: 18 Јули 2023, 09:51:08 am »

Иначе порно количе за млад човек. Мене ми е многу кул.


Млад човек во Шведска, Норвешка со цениве...
Треба неарен да си во мозокот да го земеш ова за 40000 место Волво во матичната земја.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Skywalker

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3582
Одг: CARclub Тест: Nissan Juke 1.6 Hybrid Tekna
« Одговори #9 на: 18 Јули 2023, 10:14:28 am »
Juke=Joke :)

Ne mi e jasno kako moze potrosuvacka od 6 litri na 100 km da e impresivno niska?
Bilo koja kola so vnatresno sogoruvanje od toj segment bi trosela tolku +/- 1 litar.
I uporno se tera so elektrika, pa dupli menjaci, pa sinhronizacija. 40k Euro....
Utnata e temata skroz, za ovoa se dobivase na vremeto kec vo osmoletka.Нема логика да се тупнат 40к за некој комплициран хибрид кога бензинецот исто опремен сигурно кошта 10к помалку и троши едно литро плус.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20061
Одг: CARclub Тест: Nissan Juke 1.6 Hybrid Tekna
« Одговори #10 на: 18 Јули 2023, 16:40:47 pm »
Да, цената е таква каква што е, ама сè е поскапено, така да... А основниот модел е поскапен за грубо 7000 евра во однос на основниот модел пред 3 години кога прв пат го возев овој Juke.

18 000 бил основниот? Сега 25 500? 40% поскапување?

Отсутен Skywalker

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3582
Одг: CARclub Тест: Nissan Juke 1.6 Hybrid Tekna
« Одговори #11 на: 18 Јули 2023, 16:59:03 pm »
Други коли се поскапени и по 100%
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20061
Одг: CARclub Тест: Nissan Juke 1.6 Hybrid Tekna
« Одговори #12 на: 18 Јули 2023, 17:03:17 pm »
Други коли се поскапени и по 100%

Кои?

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29273
  • CARclub.mk
Одг: CARclub Тест: Nissan Juke 1.6 Hybrid Tekna
« Одговори #13 на: 18 Јули 2023, 17:26:36 pm »
Да, цената е таква каква што е, ама сè е поскапено, така да... А основниот модел е поскапен за грубо 7000 евра во однос на основниот модел пред 3 години кога прв пат го возев овој Juke.

18 000 бил основниот? Сега 25 500? 40% поскапување?
Во 2020 бил 18.900, сега е 25.490. :/

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33921
 • Таков е животот... јебига
Одг: CARclub Тест: Nissan Juke 1.6 Hybrid Tekna
« Одговори #14 на: 18 Јули 2023, 20:15:09 pm »
Млад човек во Шведска, Норвешка со цениве...

Па за тие млади луѓе се мисли, за што мислеше ти, за Македонистан? Дај не заебавај.

Иначе @zeroSignal  "Juke не може директно да се спореди со ниту еден друг модел."  How about Toyota CH-R? Апла двајцата се тркаат и во дизајн и во имиџ и во хибридни погоди, со тоа што оној на Тојота ми изгледа супериорно споредено со овој вуду2 со 12mb vram.

„Ние измеривме нешто повисока потрошувачка од ситно над 6 литри на 100 изминати километри“ а во табелата подолу стои измерена „нешто над 8л“ се надевам дека второво е грешка. Ниту едното ни другото се импресивни ама ајде да речеме дека условите за тест не биле идеални. Се возело со клима, се тргало нетрпеливо, тобло било, требало да се бега, јебига.

Иначе би предложил, особено кога има некои вакви новини во поглед на погони со кои не сме запознаени, добро би дошло кратко видео како изгледа да се вози соодветното возило, нешто POV налик ова, не мора ко Кларксон со муабети до заборавање: