Автор Тема: Нова Skoda vs. половно Штоидае до 30.000 ЕУР и слични споредби...  (Прочитано 8691 пати)

Отсутен Sase_91

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3688
Не секое ново возило е добро возило,како шо имав и предходно споменато,луѓе купуваа Таврија нова...Кој ментален склоп треба да фо имаш да купиш Таврија.Или Лада или Шкода Фаворит,Југо Темпо во 2003 ново.
Ново било ново.
Од Југо,Лада купена нова во 2000та досега коска нема да остани од нив...
Луѓето купуваат половни,да половни а поскапи од многу нови.Бе секое половно возило е со 500Ккм...Има и со 30Ккм,само треба да наброиш пари повеќе.
Смалете доживљај,не воскреснавте ако купивте нова кола. :)

Sekoj so svoja teza,  iskustva, zelbi i realizacija.
Brend, izgled, kubikaza, konjaza poretba i se ostanato e individualno.
Zatoa ne treba da se OSUDUVA nikoj za izborot sto go napravil nekoj i sto poseduva.
Okolu voskresnuvanjeto ne si mi jasen ama bas ic.
Nikoj ne voskresnal i ne go tera taka muabetot. Filozofijata deka za pari dadeni za novo vozilo mozelo da se kupi nesto polovno ne drzi voda.
Daj ubedi me za cena od 40,000 eu novo vozilo, sto bi bilo polovno podobro ( Skoda Kodiaq ) ke go zemam za primer.
Eve pobij me so tvojata filozofija deka ima za isti pari nesto podobro a polovno.
Pa dobro bre lugje zborime za seriozni sumi na pari. Sekako deka sekoj ke kupi toa sto bara i e najblisku do negovite potrebi i zelbi.AUDI A5 3.0TDI 286HP S-Tronic
BMW F30 335D 313HP
BMW 435D 313HP
Ќе застанам тука.

ЕДИТ: Влегува и G20 320D тука.

A5 со тој мотор за 40к евра нема теоретски шанси. Освен ако не е од Осман Ауто :D Ете членот @Schmitt сега внесе па нека каже колку се давачки. Исто и солидна G20 одпиши за тие пари. F30 се зима ама со матна историја и повеќе км. Членот @Dodo може да посведочи, он зимаше некој ценовници и пресметки за BMW-иња

А6 и А8 за таа сума со соодветно ниска опрема се научна фантастика.

Не ви се мешам во муабетот само да разјасниме за цените  ;D
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Присутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14097
 • Пудингот на шоферството
За 40 000 половно возило,нема кое не би било подобро од Шкода Кодиак.Нема.
Да те убедувам не ми е ни на крај памет.А како пример ќе ти дадам Ауди СКу5...
Подобар и посилен мотор,подобри материјали внатре и ете СУВ е.
Инаку каква А6ка се зема за 40 000,па тука влегва дури и А8,ама ке има веќе над 100Ккм...
Primerot so Q5 individualno za tebe e ok, za neme ne e znaci doagjame do slednoto. Stvar na VKUS. 2.0, 200 konja sasim dovolno e toa sto go nudi Kodiaq.
A6 i A8 fino si napisa ke se so nabildana kilometraza. Znaci ke treba na nekoj GJUBRETO da mu go iscistam od dvor za da se KURCAM deka vozam A6 ili A8. KOGA KE IMAM VISOK PARI BI SAKAL DA VOZAM EDNA OD NAVEDENITE ALI NOVA OD SALON A NE NECIVO GLUBRE DA ISCISTAM OD DVOR.
NE za mene neprifastlivo, kako i za pogolem del od clenovite.
Kola se kupuva da te sluzi i uzivas u nejze.
Koga bi kupil kola za KURCENJE onda ke go prifatam toa sto go napisa.
Ipak za mene NOVO e NOVO.
Ne slucajno nadvor od MK site kupuvaat NOVO vozilo, vozi pet godini i vrakjaj staro za novo. Tamu se vozat kilometrazi ne e kako kaj nas. Valda ne se tolku glupi i oni da davaat pari za novo koga moze da vozat polovno neli.
1.Да примерот со Ску5 е индивидуално за мене 100 пати подобар избор одколку Кодиак со 200кс и 4 цилиндри.V6 со 320+кс во секое време.
Подобро собрано возило,подобри материијали и воопшто незнам како стигнавме да споредуваме Шкода со Ауди ама ај нека биди така.
2.Набилдана километража зависи за шо класа,ако земаш А8 за 40К,да ќе биди над 100Ккм,А6 се наоѓа за таа цена и до 60Ккм која според тебе се купува за курчење,но според мене кој не пати од комплекси на НОВО СИ Е НОВО 60Ккм се ништо.
3.Кога јас би имал 1 милион на сметка,би си купувал ново А6,па ќе си го менувам на две години,дотогаш дур го направам милионот ќе си купувам половно,кое го менувам на 2-3г си го бркам ќефот и не се потресувам дали ќе се заеби па Фнучето ќе нема шо да наследи.
@Sase_91
Сумата од 40К €,јас ја мислам за во Германија,за во Мк ќе оди нагоре едно 20К плус.

П.с Ауди ми е земено како пример,не дека нешто конкретно околу нив мислам,нека биди и БМВ или Мерцедес ако повеќе му одговара на некој. :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Sase_91

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3688
За 40 000 половно возило,нема кое не би било подобро од Шкода Кодиак.Нема.
Да те убедувам не ми е ни на крај памет.А како пример ќе ти дадам Ауди СКу5...
Подобар и посилен мотор,подобри материјали внатре и ете СУВ е.
Инаку каква А6ка се зема за 40 000,па тука влегва дури и А8,ама ке има веќе над 100Ккм...
Primerot so Q5 individualno za tebe e ok, za neme ne e znaci doagjame do slednoto. Stvar na VKUS. 2.0, 200 konja sasim dovolno e toa sto go nudi Kodiaq.
A6 i A8 fino si napisa ke se so nabildana kilometraza. Znaci ke treba na nekoj GJUBRETO da mu go iscistam od dvor za da se KURCAM deka vozam A6 ili A8. KOGA KE IMAM VISOK PARI BI SAKAL DA VOZAM EDNA OD NAVEDENITE ALI NOVA OD SALON A NE NECIVO GLUBRE DA ISCISTAM OD DVOR.
NE za mene neprifastlivo, kako i za pogolem del od clenovite.
Kola se kupuva da te sluzi i uzivas u nejze.
Koga bi kupil kola za KURCENJE onda ke go prifatam toa sto go napisa.
Ipak za mene NOVO e NOVO.
Ne slucajno nadvor od MK site kupuvaat NOVO vozilo, vozi pet godini i vrakjaj staro za novo. Tamu se vozat kilometrazi ne e kako kaj nas. Valda ne se tolku glupi i oni da davaat pari za novo koga moze da vozat polovno neli.
1.Да примерот со Ску5 е индивидуално за мене 100 пати подобар избор одколку Кодиак со 200кс и 4 цилиндри.V6 со 320+кс во секое време.
Подобро собрано возило,подобри материијали и воопшто незнам како стигнавме да споредуваме Шкода со Ауди ама ај нека биди така.
2.Набилдана километража зависи за шо класа,ако земаш А8 за 40К,да ќе биди над 100Ккм,А6 се наоѓа за таа цена и до 60Ккм која според тебе се купува за курчење,но според мене кој не пати од комплекси на НОВО СИ Е НОВО 60Ккм се ништо.
3.Кога јас би имал 1 милион на сметка,би си купувал ново А6,па ќе си го менувам на две години,дотогаш дур го направам милионот ќе си купувам половно,кое го менувам на 2-3г си го бркам ќефот и не се потресувам дали ќе се заеби па Фнучето ќе нема шо да наследи.
@Sase_91
Сумата од 40К €,јас ја мислам за во Германија,за во Мк ќе оди нагоре едно 20К плус.

П.с Ауди ми е земено како пример,не дека нешто конкретно околу нив мислам,нека биди и БМВ или Мерцедес ако повеќе му одговара на некој. :)

Да да, за во Германија тоа е Ок сума. Само кај нас со цариниве си играат курташак и затоа напоменав.... 40% од нето вредноста на возилото во Германија се дава тука за давачки...
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен Mario

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 29
Не секое ново возило е добро возило,како шо имав и предходно споменато,луѓе купуваа Таврија нова...Кој ментален склоп треба да фо имаш да купиш Таврија.Или Лада или Шкода Фаворит,Југо Темпо во 2003 ново.
Ново било ново.
Од Југо,Лада купена нова во 2000та досега коска нема да остани од нив...
Луѓето купуваат половни,да половни а поскапи од многу нови.Бе секое половно возило е со 500Ккм...Има и со 30Ккм,само треба да наброиш пари повеќе.
Смалете доживљај,не воскреснавте ако купивте нова кола. :)

Sekoj so svoja teza,  iskustva, zelbi i realizacija.
Brend, izgled, kubikaza, konjaza poretba i se ostanato e individualno.
Zatoa ne treba da se OSUDUVA nikoj za izborot sto go napravil nekoj i sto poseduva.
Okolu voskresnuvanjeto ne si mi jasen ama bas ic.
Nikoj ne voskresnal i ne go tera taka muabetot. Filozofijata deka za pari dadeni za novo vozilo mozelo da se kupi nesto polovno ne drzi voda.
Daj ubedi me za cena od 40,000 eu novo vozilo, sto bi bilo polovno podobro ( Skoda Kodiaq ) ke go zemam za primer.
Eve pobij me so tvojata filozofija deka ima za isti pari nesto podobro a polovno.
Pa dobro bre lugje zborime za seriozni sumi na pari. Sekako deka sekoj ke kupi toa sto bara i e najblisku do negovite potrebi i zelbi.AUDI A5 3.0TDI 286HP S-Tronic
BMW F30 335D 313HP
BMW 435D 313HP
Ќе застанам тука.

ЕДИТ: Влегува и G20 320D тука.

A5 со тој мотор за 40к евра нема теоретски шанси. Освен ако не е од Осман Ауто :D Ете членот @Schmitt сега внесе па нека каже колку се давачки. Исто и солидна G20 одпиши за тие пари. F30 се зима ама со матна историја и повеќе км. Членот @Dodo може да посведочи, он зимаше некој ценовници и пресметки за BMW-иња

А6 и А8 за таа сума со соодветно ниска опрема се научна фантастика.

Не ви се мешам во муабетот само да разјасниме за цените  ;D

Ocigledno deka toa nikoj ne go svati dosega sto prokomentira.
Za taa cena tesko ke se najde kaj nas u MK vozilo.
Zatoa ja sum za i podrzuvam, bolje novo otkolku polovno.
Da sekoj sto ima buzdet i moze da si dozvoli novo BMW ili AUDI ili VOLVO, ja poftorno ke go pozdravam toj izbor. Novo

Присутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14097
 • Пудингот на шоферството
Bilo koja Skoda,duri mozi da zemis i dve Skali,pa da imas dve najdobri NOVI koli,dodeka @Sase_91 neka se maci so toa gjubreto so mu go iscisti na  ekoj germanec od pred vrata da ne plakja da go nosi vo otpad.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Nandor The Relentless

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8245
 • Малерозен дрводарец
На сите ви посакувам по едно вакво.
http://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=4655989

Па да прекинете да се понашате како тетки.

Шкода нема фаќин врска со муабетов, генерално.
When you turn on the radio does it return the favor?

Отсутен Ordevski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1510
На сите ви посакувам по едно вакво.
http://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=4655989

Па да прекинете да се понашате како тетки.

Шкода нема фаќин врска со муабетов, генерално.
Шкода е било кој бренд што продава нов автомобил со смешни карактеристики, за луди суми :@

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен Nandor The Relentless

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8245
 • Малерозен дрводарец
Те разбирам, чичин, ама темата што фали е "Возила што сакам да ги имам, ама немам добра плата".

Еве, прв донирам за сите, само да престанат со глупави споредби и муабети.

Многу е едноставно:
Ако сакам да ебам дебела жена, ТИ ли ќе ми кажеш, бре?!

Ама, не... сите сакаат другите да бидат исти како нив.
Епа, не сме, еби му матер.
When you turn on the radio does it return the favor?

Присутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14097
 • Пудингот на шоферството
Те разбирам, чичин, ама темата што фали е "Возила што сакам да ги имам, ама немам добра плата".

Еве, прв донирам за сите, само да престанат со глупави споредби и муабети.

Многу е едноставно:
Ако сакам да ебам дебела жена, ТИ ли ќе ми кажеш, бре?!

Ама, не... сите сакаат другите да бидат исти како нив.
Епа, не сме, еби му матер.
Ако немаш е*ено дебела нема шо да коментираш.Така и со колите,немаш купено нова,нема шо да коментираш.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Присутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4771
 • Шо да пишам тука?🤔
Те разбирам, чичин, ама темата што фали е "Возила што сакам да ги имам, ама немам добра плата".

Еве, прв донирам за сите, само да престанат со глупави споредби и муабети.

Многу е едноставно:
Ако сакам да ебам дебела жена, ТИ ли ќе ми кажеш, бре?!

Ама, не... сите сакаат другите да бидат исти како нив.
Епа, не сме, еби му матер.
Зависи колку дебела.

Отсутен Nandor The Relentless

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8245
 • Малерозен дрводарец
Те разбирам, чичин, ама темата што фали е "Возила што сакам да ги имам, ама немам добра плата".

Еве, прв донирам за сите, само да престанат со глупави споредби и муабети.

Многу е едноставно:
Ако сакам да ебам дебела жена, ТИ ли ќе ми кажеш, бре?!

Ама, не... сите сакаат другите да бидат исти како нив.
Епа, не сме, еби му матер.
Ако немаш е*ено дебела нема шо да коментираш.Така и со колите,немаш купено нова,нема шо да коментираш.

Фокусирај се... што ако не сакам?

Ајде, простено ти е, од постарите си...
When you turn on the radio does it return the favor?

Присутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14097
 • Пудингот на шоферството
Абе сеа не сакаш,сакаш,кој те прашува,гледаш дека до таму е дојдена работата...Ваљда од бустерите е. ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Nandor The Relentless

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8245
 • Малерозен дрводарец
Имам јадено прихрана за домашни животни како млад.
Накачив 15кг мускулна маса.
200 денари за 3 кила.

Имаше кретени, плаќаа 3000 за Џо Вејдер кофичка од 1400г. Требаа 3 такви месечно.

Легитимно е, прашај го Гугл.
When you turn on the radio does it return the favor?

Присутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14097
 • Пудингот на шоферството
Имам јадено прихрана за домашни животни како млад.
Накачив 15кг мускулна маса.
200 денари за 3 кила.

Имаше кретени, плаќаа 3000 за Џо Вејдер кофичка од 1400г. Требаа 3 такви месечно.

Легитимно е, прашај го Гугл.
Чим ти збркала работа,немам ништо против.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Nandor The Relentless

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8245
 • Малерозен дрводарец
😂😂😂😂😂😂

Што сс смееш, бе, млади?
Го гледаш ова?
https://www.amazon.com/Mens-Fitness-Magazine-Strong-Confident/dp/B00IVLPZ96

Подеднакво глупаво како електрични автомобили, ама долго време владееше...
When you turn on the radio does it return the favor?