Автор Тема: Chiptuning и дијагностика by nestor04  (Прочитано 10528 пати)

Отсутен Dule_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2933
Одг: Chiptuning и дијагностика by nestor04
« Одговори #150 на: 01 Мај 2024, 09:10:37 am »
Ако менувате табла и кодирате за 3 минути, ремонт на мотор правите за 15 мин? ;D


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен kire95

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1676
Одг: Chiptuning и дијагностика by nestor04
« Одговори #151 на: 01 Мај 2024, 09:11:51 am »
Чекај, а од кај знаете дека таблата не е менувана?
Едно нешто ме интересира кога се менува табла податоците не се чуваат во компјутерот на возилото има интерна меморија самата табла или?

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4519
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Chiptuning и дијагностика by nestor04
« Одговори #152 на: 01 Мај 2024, 09:13:31 am »
Да и таблата има еепром меморија. Во повеќе модули се чува километражата. Посебно на ВАГ групација лесно се чита во повеќе модули.

@Dule_ прочитај што сум пишал, па одговори  ;D Многу е лесно да плукаш на невидено, дојди и увери се во услугата, добредојден си.  ;) За плукање е лесно, ама досега лош глас немало, барем лична поплака не, а сме сработиле стотици возила и тука и во Романија онлајн.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29340
  • CARclub.mk
Одг: Chiptuning и дијагностика by nestor04
« Одговори #153 на: 01 Мај 2024, 09:17:20 am »
Али му се посреќило на газдата, нашол заменска табла со точно 100.000 километри повеќе од оригиналната, па лесна била корекцијата. Што ти е ксмет.

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6410
 • Бенве сие бенве
Одг: Chiptuning и дијагностика by nestor04
« Одговори #154 на: 01 Мај 2024, 09:18:29 am »
Не е страшно, секако несторо не е прв што вратил на таа кола :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Dule_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2933
Одг: Chiptuning и дијагностика by nestor04
« Одговори #155 на: 01 Мај 2024, 09:24:52 am »
Да и таблата има еепром меморија. Во повеќе модули се чува километражата. Посебно на ВАГ групација лесно се чита во повеќе модули.

@Dule_ прочитај што сум пишал, па одговори  ;D Многу е лесно да плукаш на невидено, дојди и увери се во услугата, добредојден си.  ;) За плукање е лесно, ама досега лош глас немало, барем лична поплака не, а сме сработиле стотици возила и тука и во Романија онлајн.
Па тоа прашувам, дали од кога сликавте, ја сменивте таблата, и ја кодиравте, ви требаа 3 минути?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1997
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Chiptuning и дијагностика by nestor04
« Одговори #156 на: 01 Мај 2024, 09:31:31 am »
Де бе Душко. Ја ставиле новата табла, виделе дека има 270к. Врзале лаптопот, сликале, чепнале нешто, и оп 170к.
Не е ова мењање на шајбна на дизни, па да е 1 саат работа.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6410
 • Бенве сие бенве
Одг: Chiptuning и дијагностика by nestor04
« Одговори #157 на: 01 Мај 2024, 09:34:49 am »
Несторо 40год го работи ова, вие најдовте маани да му наоѓате, ај сиктер од темата.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1997
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Chiptuning и дијагностика by nestor04
« Одговори #158 на: 01 Мај 2024, 09:43:20 am »
Несторо 40год го работи ова, вие најдовте маани да му наоѓате, ај сиктер од темата.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Во градинка додека сите спиееле, чепкал електрика.  ;D

Sent from my Nothing phone using Tapatalk
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4804
Одг: Chiptuning и дијагностика by nestor04
« Одговори #159 на: 01 Мај 2024, 09:49:17 am »
Nestorce zaebi ti MK ela si Germanija ke imas kup rabota koli kolku sakas. Batali ova dupacive tuka :)
Kaj da kupam j2534 nekoj klon so vdash so ke raboti?

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4519
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Chiptuning и дијагностика by nestor04
« Одговори #160 на: 01 Мај 2024, 10:05:11 am »
Имаш околу 4к на али.
Барај го под следново име:
VXDIAG (VCM II) или VCX-NANO (поевтина варијанта).
Оригиналот е 150тина евра.

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4804
Одг: Chiptuning и дијагностика by nestor04
« Одговори #161 на: 01 Мај 2024, 10:12:58 am »
Имаш околу 4к на али.
Барај го под следново име:
VXDIAG (VCM II) или VCX-NANO (поевтина варијанта).
Оригиналот е 150тина евра.
Ovie kako funkcioniraat interfejsot i plus licenca za koj brend sakas? Moze povekje brendovi na eden interfejs? Programiraat li so vdash ili neznaes?

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4519
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Chiptuning и дијагностика by nestor04
« Одговори #162 на: 01 Мај 2024, 19:59:55 pm »
Искрен да бидам не сум се заинтересирал и не знам како функционира. Лиценца имаш за алатката трајна (lifetime) и 5 годишна гаранција. Работи на возила до 2023та и може да инсталираш софтвер кој го нудат тие, а може да инсталираш и VDash (го има на страницата d5t5) и да го користиш така. Поддржуваат VCX-Nano. Гледам на али пишува за Лексус и Тојота, ама чим е истиот протокол ќе работи и на Волво, сепак пиши му на некој продавач и ќе ти потврди.

Отсутен Tommy

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7086
Одг: Chiptuning и дијагностика by nestor04
« Одговори #163 на: 01 Мај 2024, 21:35:42 pm »
Не е страшно, секако несторо не е прв што вратил на таа кола :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Што знам, ја не би се фалел со ова. Полошо е единствено што цел форум го убедува дека менувал табла, иако самиот пишал, корекција на километража.

Отсутен Bravo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1544
Одг: Chiptuning и дијагностика by nestor04
« Одговори #164 на: 01 Мај 2024, 22:28:19 pm »
Али му се посреќило на газдата, нашол заменска табла со точно 100.000 километри повеќе од оригиналната, па лесна била корекцијата. Што ти е ксмет.
А зошто толерираш вакви глупости? Не ти е грижа за квалитетот на содржините кои се пласираат на твојот форум од кој што претпоставувам лебот го печалиш?


Sent from my iPhone using Tapatalk