Автор Тема: Половно вс Ново возило  (Прочитано 3215 пати)

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: Половно вс Ново возило
« Одговори #30 на: 01 Март 2023, 18:59:44 pm »
Малку си контрадикторен - "преферирам" и "тој критерум кај мене е прилично ниско" не одат заедно во конкретниов случај.

Ајде, со тебе може да се најде компромис по темава, од неколку причини - робуваш на бренд, прво. Второ, сметам дека пропипсно одржуваш кола (читај: не штедиш). Трето - стварно нема логика да даваш толку пари за Алфа. Ова последново е шала.

Тебе да те разберам. Кур те боли колку е одржувањето после и кур те боли ако нешто заебе - ќе си платиш. Не се циганчиш како дотичните подоле - или нема пари да ја сервисира или треба кредит да земе да ја вози.

Е тие. Јас не ги сфаќам тие што лечат комплекси со А6, Серија 5 и Е-класа со 300-400.000 километри. Бог не ме убедува дека кола со 300.000 километри е подобра од нова Дачија. Значи, Господ.

А тоа за чергата е у смислу - буџетот ми е тој. Ако има нова кола за тие пари - ќе си ги сменам критериумте. А тоа нема да е многу голема промена пошто преферирам коли од тие класи и од тој ценовен ранг, пример A и Б сегмент. Пре би нова Дачија Сандеро, него ancient А6, само за да "бустам его", да не бидам повулгарен.

Ако некогаш во животот се створат услови - ново А6, без проблем. Но, условите не се само цената на купување. Цената на одржување, намената, прописно гаражирање и сл. се дури и побитни од стартната цена за мене.
« Последно менување: 01 Март 2023, 19:05:25 pm Diesel »

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: Половно вс Ново возило
« Одговори #31 на: 01 Март 2023, 20:07:21 pm »
Могуче е.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5400
Одг: Половно вс Ново возило
« Одговори #32 на: 01 Март 2023, 20:13:20 pm »
Nekako izmeshan e moabetov.
Eden moabet e za cifra od 15.000€ drug moabet e za cifta od 3000€.
Pa i 15.000 da gi imam u dzeb so denesnive ceni na vozila ne bi zemal novo od salon. Bi igral na varijanta polovno 2-3 max 4 god staro povisoka klasa na vozilo. Taka da so 15.000 bi imal i za novi gumi i kure da go opfatis so dve race i glavceto da dzirka pak nadvor :)

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: Половно вс Ново возило
« Одговори #33 на: 01 Март 2023, 20:15:31 pm »
Никогаш не беше муабетот за цифра од 3000 евра, пошто нема нова кола за 3000 евра.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Одг: Половно вс Ново возило
« Одговори #34 на: 01 Март 2023, 20:20:26 pm »
Малку си контрадикторен - "преферирам" и "тој критерум кај мене е прилично ниско" не одат заедно во конкретниов случај.

Ајде, со тебе може да се најде компромис по темава, од неколку причини - робуваш на бренд, прво. Второ, сметам дека пропипсно одржуваш кола (читај: не штедиш). Трето - стварно нема логика да даваш толку пари за Алфа. Ова последново е шала.

Тебе да те разберам. Кур те боли колку е одржувањето после и кур те боли ако нешто заебе - ќе си платиш. Не се циганчиш како дотичните подоле - или нема пари да ја сервисира или треба кредит да земе да ја вози.

Е тие. Јас не ги сфаќам тие што лечат комплекси со А6, Серија 5 и Е-класа со 300-400.000 километри. Бог не ме убедува дека кола со 300.000 километри е подобра од нова Дачија. Значи, Господ.

А тоа за чергата е у смислу - буџетот ми е тој. Ако има нова кола за тие пари - ќе си ги сменам критериумте. А тоа нема да е многу голема промена пошто преферирам коли од тие класи и од тој ценовен ранг, пример A и Б сегмент. Пре би нова Дачија Сандеро, него ancient А6, само за да "бустам его", да не бидам повулгарен.

Ако некогаш во животот се створат услови - ново А6, без проблем. Но, условите не се само цената на купување. Цената на одржување, намената, прописно гаражирање и сл. се дури и побитни од стартната цена за мене.

На првата реченица ќе ти одговорам само на кратко, да не ти биде контрадикторно. Кога би можел да си дозволам ново новцато од салон ауто кое ќе ми ги задоволи желбите за тоа како вози, како изгледа, која опрема ја има итн. има да бидам најсреќен човек на светот кога ќе си го извадам крцкалче со 0 километри. Има да се подмочкам врз алкантара/карбон седиштата од радост :) Ама тоа е кога би можел да си дозволам. Бидејќи најверојатно во скоро време тешко да се случи тоа, доволно радост ќе ми пружи сето тоа, само со некој километар провозано. Третата опција, со парите што ги имам да купам ново, но ауто што нема да ме дразни. Ќе мора да ги лажам сите што ќе ме прашаат „како колата?“ ја да им викам „презадоволен“. Уствари, дома тајно ќе си плачам по она што сум сакал да го возам.  Ете така :)

А за другиот муабет, те разбирам. Ама и нив ги разбирам, тие што купуваат А6 со 500.000км вратени на „само“ 300.000. Они мислат дека сега му е мајката да покажат дека постигнале нешто у животот. И тоа го прават. Можеби истите тие еден ден ќе стигнат и до нова А6-ка, ама сега, добра им е и старата за да пробаат да набилдаат статус у општеството.
Купување на извозена кола, избегана од преса, тоа е тешко разбирливо, но ок, покрај толку кладилници у државава, сигурно ти е јасно дека коцкарски народ сме. Една у 10 ќе му се погоди :)   

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: Половно вс Ново возило
« Одговори #35 на: 01 Март 2023, 20:22:39 pm »
Пак ќе кажам - класичен пример на "пушти си ги нозете колку ти е долга чергата".

Дали е малку или многу извозна, е прашање на семантика. Половна е.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Одг: Половно вс Ново возило
« Одговори #36 на: 01 Март 2023, 20:23:31 pm »
Тоа секако, „чисто нова со 175.000км“ е само на пазар3.


Едит: И новата штом ѝ ставиш таблици веќе е половна. Така да, нова кола ти е само нова дур не ја платиш фактурата во автосалон :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: Половно вс Ново возило
« Одговори #37 на: 01 Март 2023, 20:27:45 pm »
Тоа секако, „чисто нова со 175.000км“ е само на пазар3.


Едит: И новата штом ѝ ставиш таблици веќе е половна. Така да, нова кола ти е само нова дур не ја платиш фактурата во автосалон :)

Е сега шо кажа...

Отсутен stefanel984

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1041
Одг: Половно вс Ново возило
« Одговори #38 на: 01 Март 2023, 20:31:30 pm »
Не држи вода, држеше до пред кризава. Извади ја од салон -30% долу. Кризава направи чуда. Јас пример toyota corrola, 2016 дизел во моментов можам да ја продадам по цена што би ја продал 2019. Да не е во ред. Не викам дека е во ред. Ама во некои сектори се менуваат цените и 2-3 пати месечно. Така да целата пазарна економија ги диктира цените. Кога ќе се смири(Ако се смири, дај боже час поскоро), ќе се стабилизира до негде и авто индустријата.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10036
Одг: Половно вс Ново возило
« Одговори #39 на: 01 Март 2023, 20:33:11 pm »
И после сето кажано ќе каже бил за ново (декларативно) :)

ПС повторно рчкам, ;D

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: Половно вс Ново возило
« Одговори #40 на: 01 Март 2023, 20:34:32 pm »
Не р'чкаш, он си кажа дека е за ново.

Ама, ако бил во можност.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Одг: Половно вс Ново возило
« Одговори #41 на: 01 Март 2023, 20:38:28 pm »
Не р'чкаш, он си кажа дека е за ново.

Ама, ако бил во можност.
Не не, и сеа сум во можност. Ама за ново тенеќе, не за ново ауто што ќе ми праи ќејф ;) Е па, тенеќе без ќејф не возам, па што сака нека биде :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен stefanel984

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1041
Одг: Половно вс Ново возило
« Одговори #42 на: 01 Март 2023, 20:40:50 pm »
Некогаш се слуша срцето. Срцето вика Alfa(BMW), и одиш накај VW пример(не е злонамерен пример, или против љубителите на VW), и поминуваш покрај Porche Macedonian, и тераш право на „Скупи“, и купуваш Alfa(BMW). Некогаш ако си „кломпар“ со женичката за рака и во VW(toyota, во мојот случај). 8) 8) 8) 8) 8)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Одг: Половно вс Ново возило
« Одговори #43 на: 01 Март 2023, 20:46:18 pm »
Некогаш се слуша срцето. Срцето вика Alfa(BMW), и одиш накај VW пример(не е злонамерен пример, или против љубителите на VW), и поминуваш покрај Porche Macedonian, и тераш право на „Скупи“, и купуваш Alfa(BMW). Некогаш ако си „кломпар“ со женичката за рака и во VW(toyota, во мојот случај). 8) 8) 8) 8) 8)
Камо среќа да имам доволно, па да поминам покрај Алфа и купам една Giulia, па после со женичката за рака еден Yarris Cross да не се љути ;D


Ја слагам со @Simo - Carrier159 во целост.
А сме имале 4-ти нови аута што сум ги возел секојдневно и 2 половни. Погоди што би купил пак. Не збориме за канти со 400ккм вратени на 200.
Мене само алфиве на старо ми се купени :(

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен stefanel984

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1041
Одг: Половно вс Ново возило
« Одговори #44 на: 01 Март 2023, 20:53:00 pm »

Камо среќа да имам доволно, па да поминам покрај Алфа и купам една Giulia, па после со женичката за рака еден Yarris Cross да не се љути ;D



Има една бела...така подолго време се продава. Некако за опрема немет многу пишано. Ама шо би се рекло и „тата би“.