Автор Тема: Половно вс Ново возило  (Прочитано 3259 пати)

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Половно вс Ново возило
« на: 28 Февруари 2023, 14:40:09 pm »
Барам нема ваква тема, а го отепавте Јоцо со џипо од 40к, се јаве рече со такси ќе се возел, не пишете појќе таму.  ;D


Јас мислам поисплатливо е возило на старо 1-5 години ако знаеш да одбериш и одржуваш како што треба.
Да имаш реални очeкувања дека пак можи нешто да те заеби или порано да излези за сервис нешто поскапо.
Сам да си интервенираш ако треба или да можиш да си дозволиш во официјален да ја носиш иако ново не можeше да си го дозволиш.


Ако не се разбираш од коли, го гледаш како превозно средство, не се интересираш кога треба - шо треба да се смени, тогаш строго ново.
Или ако не сакаш да се заебаваш со потенцијални проблеми шо можат да излезат и да купиш некој раат.


Реплика? Или и овде ќе се испокараме како во темата за војната и ќе се избриши!  :)
Нудам финансиски извештај за 9години експлоатација на половно возило и 99,000км, за споредба со ново.


Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20053
Одг: Половно вс Ново возило
« Одговори #2 на: 28 Февруари 2023, 18:26:19 pm »
Пиши буџет па да се дискутира.

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1887
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Половно вс Ново возило
« Одговори #3 на: 28 Февруари 2023, 19:14:45 pm »
Damn.

Отвара тема за општ муабет ново или половно, вие коли му предлагате и буџет барате.

Јас би секогаш нова кола, макар и дачиа.  :)
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5978
Одг: Половно вс Ново возило
« Одговори #4 на: 28 Февруари 2023, 19:27:21 pm »
Damn.

Отвара тема за општ муабет ново или половно, вие коли му предлагате и буџет барате.

Јас би секогаш нова кола, макар и дачиа.  :)

Any day of the week пред половно возило.



Пиши буџет па да се дискутира.

Ти си за проценки на цени, не си за совети за избор.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20053
Одг: Половно вс Ново возило
« Одговори #5 на: 28 Февруари 2023, 19:30:26 pm »
Damn.

Отвара тема за општ муабет ново или половно, вие коли му предлагате и буџет барате.

Јас би секогаш нова кола, макар и дачиа.  :)
Damn.

Отвара тема за општ муабет ново или половно, вие коли му предлагате и буџет барате.

Јас би секогаш нова кола, макар и дачиа.  :)

Any day of the week пред половно возило.



Damn.

Отвара тема за општ муабет ново или половно, вие коли му предлагате и буџет барате.

Јас би секогаш нова кола, макар и дачиа.  :)

Пиши буџет па да се дискутира.

Ти си за проценки на цени, не си за совети за избор.

Ако некој има 5000 евра за кола да купи сигурно не може да си дозволи кредит да вади за нова. Ако некој има 15к за половна кола веројатно му е подобар избор да земе нова со оглед на тоа дека 10 години стари коли уште мислат да ги продаваат по 15к.

Битен е буџет да се пише за да може да се дискутира на темата.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5978
Одг: Половно вс Ново возило
« Одговори #6 на: 28 Февруари 2023, 19:34:26 pm »
Брате, темата е општа, поттикната од 40-те илјади евра за половен СУВ.

Никој не бара кола со темава.

Можда и насловот е недоволно јасен - нова или половна кола за ист буџет треба да е.

А и има ваква тема, само ме мрзи да р'чкам.

Отсутен Tiro

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 258
Одг: Половно вс Ново возило
« Одговори #7 на: 28 Февруари 2023, 20:34:34 pm »
И јас повеќе преферирам нова кола Фабиа, Цитроен Ц3, Дачиа ,Хјундаи И20, Ибица одколку некоја половна но сепак спрема буџетот и колата а тоа значи гледам и половни коли од прва газда со некои реални километри, ама секогаш би преферирал нова кола од салон одколку половно БМВ, Ауди, Мерцедес од 2010 год.

Отсутен avocado

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 91
Одг: Половно вс Ново возило
« Одговори #8 на: 28 Февруари 2023, 20:37:42 pm »
Novo samo ova  ;D

Отсутен Tiro

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 258
Одг: Половно вс Ново возило
« Одговори #9 на: 28 Февруари 2023, 20:38:33 pm »
Damn.

Отвара тема за општ муабет ново или половно, вие коли му предлагате и буџет барате.

Јас би секогаш нова кола, макар и дачиа.  :)

Any day of the week пред половно возило.



Пиши буџет па да се дискутира.

Ти си за проценки на цени, не си за совети за избор.
Многу му ја напумпа цената од 15К го направиа 18К. И што е најинтересно Логанот и Сандерото на цена ги израмниа. На Фб ми излезе коментар од едно типче од Мк на реклама им беше коментирал дека ја купил нова и до 20К км 3 пати му се расипала. Освен ако зајнат не им пишуваше во коментар.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4057
Одг: Половно вс Ново возило
« Одговори #10 на: 28 Февруари 2023, 20:41:27 pm »
Damn.

Отвара тема за општ муабет ново или половно, вие коли му предлагате и буџет барате.

Јас би секогаш нова кола, макар и дачиа.  :)

Any day of the week пред половно возило.



Пиши буџет па да се дискутира.

Ти си за проценки на цени, не си за совети за избор.
Јас сум на спротивно мислење, па земав половно возило, старо 1 год и 3 месеци со поминати 7700 км, за цена околу 30% помалце него ли иста нова. За тие пари веројатно ќе земев нова Дачиа, која не викам дека е лошо возило, али пре би избрал половен Голф Спортсван како што избрав, него нова Дачија.
Веројатно и со следно возило би играл исто, половно 1-2 години макс да е, со гаранција уште 3-4 години, скоро како ново.
Ново би земал само на лизинг тука, но од искуство на колега, повеќе ќе се нервирам и ќе сум под стрес да не оштетам нешто отколку да уживам у возење.

Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1499
Одг: Половно вс Ново возило
« Одговори #11 на: 28 Февруари 2023, 20:48:24 pm »



Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8085
  • Малерозен дрводарец
Одг: Половно вс Ново возило
« Одговори #12 на: 28 Февруари 2023, 20:54:16 pm »
За инат не кажуам кое е подобро.
Потлачени!

Џаба радите, нече вас платити!

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Половно вс Ново возило
« Одговори #13 на: 01 Март 2023, 07:38:10 am »
Буџет се знае, за 5-6000€ не можиме споредба да правиме, пошто за ново уште многу фалат.

Споредбата реално почнува од 15000€ и нагоре, пошто за 10 бона нема повеќе ни Ајго.
E сега дали некој има 15к или 50к е реално небитно, пошто опцијата е нов Киа Сид или половна А4-ка, и секогаш за половно се зема класа погоре.

Мене не ми менува буџетот, и за 30к пак би зел половна, пошто нова да биди како што сакам треба да е модел што почнува од 20к.
Оттука би зел BMW 1-ец до 100,000км него Сид со опрема, уствари која опрема, Германија одбирам плус мотор и веќе стигнав до 30 бона.  ;D


За инат не кажуам кое е подобро.

За жал не постои такво, „подоброто“ е само во твои очи.

Отсутен stefanel984

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1042
Одг: Половно вс Ново возило
« Одговори #14 на: 01 Март 2023, 10:19:34 am »
Вака... возилата кои се таргет кај нас меѓу 5000-6000 пред короната, тие беа оние од 3000-4000 се скоро извозени возила. Возила кои се продаваат по цена под 15% од вредноста се лешеви. Загадувачи, опасни по средината и физички.  Затоа и се носат на плацови од кај шо ги купуваат нашиве увозници на „стакло“ возила.  Е сега тука имаш економски момент и имаш курч момент.  Економскиот момент ми е јасен, да имам возило. Да ми брка работа. Вториот дел не го признавам курч, абе бате боље VW passat него ли fiat Panda нова. ОК, бате ама стар и нов passat имаат ист трошак за одржување, гуми и слично.  А гледам на форумов има многу такви со помали куриња, па мора да возат такви возила, за да си ја надополнат големината.

Е сега другиот дел, лично сум возел половни возила и сум поседувал, ама стално сум правел целокупна слика на финансиската моќ, да гоодржувам моето возило. Ес да во многу ситуации цените на деловите се и слични, бидејќи по part number, гледаш истиот кајш за мотор го вози и peugeot 308 и BMW 1 и Moris, пример.

Инаку да пример во моментов да имам 15к, пре би одел на некој astra, cee'd,308, gullieta, стара до 5-6 години, и со не повеќе од 70км, него ли toyota aygo, panda и слично. Ама не би купи BMW или Mercedes  стар 10 год и N km, каде N се стреми кон безкрај.
« Последно менување: 01 Март 2023, 10:33:40 am stefanel984 »