Автор Тема: CARclub Тест: 2023 Toyota Yaris Cross 1.5 6MT 2WD Fancy  (Прочитано 2001 пати)

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9475
Одг: CARclub Тест: 2023 Toyota Yaris Cross 1.5 6MT 2WD Fancy
« Одговори #45 на: Февруари 22, 2023, 12:18:04 pm »
Си правиме муабет де :)
Тоа со повисокото седење воопшто не ми пречи, ако е погодено седиштето.

i10 има повисоко седење без можност за подесување нагоре/надоле, простор во кабина како за А сегмент има прилично. За низ град е топ, дури и за подалечни вожњи не замара седењето.
Во Меганот2 имав ниско седење ама што ако, 100 км и излегував од кола како да сум поминал 1000 км.
Толку што се однесува до седењето.

Доаѓаме до должината на возилото.
Конкретно јас имав простор за кола во двор до 4,3 м.
Во 2016та споредував Клио, Каптур, Меган.

Клиото ок, малку фалеше простор на предно седиште, малку на задна клупа, малку во гепек, да не кажам згужван. 13 бона
Каптурот имаше одличен простор во кабина, и таман за мои потреби во гепек. 16 бона
Меганот задоволуваше во простор на предно седиште, на задна клупа повеќе од Клио/помалку од Каптур, гепек таман, но не ми го собираше во двор пошто над 4,3 м. 17 бона

Каптурот победува :)

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5718
 • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: CARclub Тест: 2023 Toyota Yaris Cross 1.5 6MT 2WD Fancy
« Одговори #46 на: Февруари 22, 2023, 12:27:42 pm »
И на крај зеде i30, ни милиметар не му оставе фазла.

Цитат
Length  4,300 mm (169.3 in) (hatchback)

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 53254
 • Махер
Одг: CARclub Тест: 2023 Toyota Yaris Cross 1.5 6MT 2WD Fancy
« Одговори #47 на: Февруари 22, 2023, 12:29:22 pm »
Се сложувам. Фиат 500 има ептен високо седење. Ама поентата му е таа. Да биде што е можно помало, за микронски километражи во град и да го собира секаде. Ама да повозиш 500км со него ќе ти паднат ушите и кичмата. Зошто не му е тоа намената. Ама па од друга страна во град има супер прегледност дека прозорите се ниски и целото е мало и прегледно, столбот ти е позади, не во видик од страна. За намената е совршено.

Оправдано е кога условите налагаат. Дали е тоа двор, дали е тоа лифт во гаражата и слично. Тогаш мора да се прават КОМПРОМИСИ и да се измислува простор каде што реално нема. И Wizz Air така добиваат простор, ама трпиш пошто е компромис седењето на сметка на тоа што е директен лет, и е ефтин. И тоа е тоа. Ама не праиме муабет дека се седело убаво во Wizz Air, туку дека се истрпува и толку. Ако сакаш удобност имаш TGV воз и таму има место и седишта и се. Исто како што има во седаните со 5 врати, наспрема сувови со 5 врати.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9475
Одг: CARclub Тест: 2023 Toyota Yaris Cross 1.5 6MT 2WD Fancy
« Одговори #48 на: Февруари 22, 2023, 12:50:33 pm »
И на крај зеде i30, ни милиметар не му оставе фазла.

Цитат
Length  4,300 mm (169.3 in) (hatchback)
Додека се тепаа 10ина души, од нигде никаде се појави и ги исшамара по сите критериуми  :D

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6296
Одг: CARclub Тест: 2023 Toyota Yaris Cross 1.5 6MT 2WD Fancy
« Одговори #49 на: Февруари 22, 2023, 15:19:46 pm »
Како се лажат луѓе со литри гепек. не само тука, тоа е општо кај 90% од популацијата. Дур не застанеш едно до друго со колите. Така да таа бројка многу лесно се извитоперува од производителите и ВООПШТО не треба да и се верува.

Чисто ако некој сака да купува кола зборам. Не за муабетов. На пример хјундаи тусон има 620литри и суперб има 625 литри. А ако ги ставиш едно до друго разликата во простор е толку многу огромна да не е описливо колку повеќе собира Суперб.

The Hyundai Tucson 2022 has a fuel tank capacity of litres and a boot space measuring 539 litres.

Присутен Bravo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1278
Одг: CARclub Тест: 2023 Toyota Yaris Cross 1.5 6MT 2WD Fancy
« Одговори #50 на: Февруари 22, 2023, 16:17:43 pm »
Па и на камиончињата им се крева и се добива екстра од макс подигнатото на Голф :D
Некој пакет пелени сигурно ќе собере повеќе во гепек колку и да сакаме да минимизирање разликата од 66 литри.

Разлика има, е сега кој како кому му одговара седењето, аеродинамиката, и цената како најголем проблем.
На камиончињата веќе е подигнато. И излагаат 30-50-66 литри плус. Најдобра споредба е со Суперб и Тусон, ете ако те интересира за литри тоа е врвна споредба, некогаш ако имаш шанса да ја направиш. :)

Инаку да, не навлагаме во помодарството, потрошњата, динамика, стабилност, цена итн. Онака си праиме муабет.
Суперб треба да го споредиш со Санта Фе.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 53254
 • Махер
Одг: CARclub Тест: 2023 Toyota Yaris Cross 1.5 6MT 2WD Fancy
« Одговори #51 на: Февруари 22, 2023, 17:17:49 pm »
Како се лажат луѓе со литри гепек. не само тука, тоа е општо кај 90% од популацијата. Дур не застанеш едно до друго со колите. Така да таа бројка многу лесно се извитоперува од производителите и ВООПШТО не треба да и се верува.

Чисто ако некој сака да купува кола зборам. Не за муабетов. На пример хјундаи тусон има 620литри и суперб има 625 литри. А ако ги ставиш едно до друго разликата во простор е толку многу огромна да не е описливо колку повеќе собира Суперб.

The Hyundai Tucson 2022 has a fuel tank capacity of litres and a boot space measuring 539 litres.
620л https://www.google.com/search?q=huyndai+tucson+boot+liters&client=ms-android-oneplus&sxsrf=AJOqlzVamw6aArPwzJ3BhylCA4LrqfPcBA%3A1677082558823&ei=vj_2Y4zIMc2Fxc8PuZWJ-A0&oq=huyndai+tucson+boot+liters&gs_lcp=ChNtb2JpbGUtZ3dzLXdpei1zZXJwEAMyBAgjECcyCQgAEBYQHhDxBDIJCAAQFhAeEPEEMgkIABAWEB4Q8QQyCQgAEBYQHhDxBDIJCAAQFhAeEPEEMgkIABAWEB4Q8QQyCQgAEBYQHhDxBDoKCAAQRxDWBBCwA0oECEEYAFDKBlioCWD3CWgBcAB4AIABoAGIAaABkgEDMC4xmAEAoAEByAEIwAEB&sclient=mobile-gws-wiz-serp

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6296
Одг: CARclub Тест: 2023 Toyota Yaris Cross 1.5 6MT 2WD Fancy
« Одговори #52 на: Февруари 22, 2023, 19:34:53 pm »
И ти си у право, што е важно дали биле 620 или 540 кога туксонов има попрактичен ѓепекsuper за жал поради петата врата е лимитиран да иде нагоре багажот. Караванот е веќе друга работа.

стварно сум изненаден од ѓепекот кај хјундаиво.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 53254
 • Махер
Одг: CARclub Тест: 2023 Toyota Yaris Cross 1.5 6MT 2WD Fancy
« Одговори #53 на: Февруари 22, 2023, 19:45:18 pm »
Така е и јас тоа велам, многу е непрактичен СУВ ама ако се мора да се прави компромис заради некои надворешни фактори, и мора да се земе такво нешто - ете има избор. И Тусонот е многу добар од Сувовите иако малку ќе кубуриш со простор во однос на Суперб, ама па го собира во лифт од катна гаража. Супербот не го собира.

Присутен Bravo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1278
Одг: CARclub Тест: 2023 Toyota Yaris Cross 1.5 6MT 2WD Fancy
« Одговори #54 на: Февруари 22, 2023, 22:35:45 pm »
Санта Фе е подобар од Суперб у секој случај.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 53254
 • Махер
Одг: CARclub Тест: 2023 Toyota Yaris Cross 1.5 6MT 2WD Fancy
« Одговори #55 на: Февруари 23, 2023, 00:26:11 am »
Многу привлечен дизајн има Санта Фе, ама не сум го возел за да одлучам со сигурност.