Автор Тема: автомобил за почетник возач  (Прочитано 8936 пати)

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7657
 • Хорска Секција
автомобил за почетник возач
« на: Мај 10, 2022, 10:08:15 am »
Купувам автомобил за возач почетник до 10000 евра. Возилото треба да е поново од 2014 година и да е одлично сочувано, да не е Opel, Chevrolet, Fiat, Alfa, Renault, Peugeot, Citroen, Dacia.

Понуди на темава, по ПП или на 075 437-061, Кирил
« Последно менување: Мај 26, 2022, 10:02:33 am gOJDO »
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10904
 • Архитект
Одг: автомобил за почетник возач
« Одговори #1 на: Мај 10, 2022, 10:58:59 am »
Треба да е од прилика таа цена.

http://reklama5.mk/AdDetails?ad=4206295

http://reklama5.mk/AdDetails?ad=4199344

Сликите се само што ја донел. Ја има зачистено после.
Одлична кола.

Присутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4107
Одг: автомобил за почетник возач
« Одговори #2 на: Мај 10, 2022, 11:08:09 am »
91kw не е за почетник.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7657
 • Хорска Секција
Одг: автомобил за почетник возач
« Одговори #3 на: Мај 10, 2022, 14:53:58 pm »
На македонски таблици ми треба за 10к
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10904
 • Архитект
Одг: автомобил за почетник возач
« Одговори #4 на: Мај 10, 2022, 14:58:05 pm »
Таа горе е таа цена.

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7657
 • Хорска Секција
Одг: автомобил за почетник возач
« Одговори #5 на: Мај 11, 2022, 09:08:55 am »
Странски таблици, до МК таблици ќе има уште неколку иљадарки давачки. Не е баш некоја зделка, но како и да е моторот во сообраќајна надминува 77KW што не е дозволено за возач почетник.
« Последно менување: Мај 11, 2022, 09:21:29 am gOJDO »
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен stefanel984

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 982
Одг: автомобил за почетник возач
« Одговори #6 на: Мај 11, 2022, 09:29:56 am »
Купувам автомобил за возач почетник до 10000 евра. Возилото треба да е поново од 2014 година и да е одлично сочувано, да не е Opel, Chevrolet, Fiat, Alfa, Renault, Peugeot, Citroen, Dacia.

Понуди по ПП или на 075 437-061, Кирил
Јас сакам малце да се праам паметен, а за 10000 да видиш дали има на залиха toyota aygo уше некое. Едино шо после ќе има мака за продавање. Ако го продаваш под 8 години старост.

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7657
 • Хорска Секција
Одг: автомобил за почетник возач
« Одговори #7 на: Мај 11, 2022, 11:23:06 am »
Јас сакам малце да се праам паметен, а за 10000 да видиш дали има на залиха toyota aygo уше некое. Едино шо после ќе има мака за продавање. Ако го продаваш под 8 години старост.
Залиха генерално нема никој нигде на ништо(можда некој Опел, Фиат или Рено да има, ама тоа не сме барале и не е опција), рок за испорака на нови возила е од 8 месеци па нагоре. А Aygo X е 15000+ евра. Отидовме за корола 1.2турбо (што исто така е над 77KW) кога имаше акција. Во петок отидовме, ни дадоа понуда 18500 за егзекјутив моделот. Во Среда (по 3 работни дена) отидовме да кажеме дека ја прифаќаме понудата и ни дадоа нова цена 21500. Важност на понуда 10 секунди.

Во принцип се што нудат препродавачите ко Тојата половни возила се релативно канти за парите.

Чекаме да ни донесат од увоз едно Polo 2016 R-Line со 75-80kKm 1.4TDI 90HP Common Rail со 3 врати. Не сме го виделе ни на слика, но како и да е бараме во меѓувреме и други варијанти. До сега се што видовме, а што е културно е преценето, нереално, да не речам смешно како понуда за парите.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен stefanel984

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 982
Одг: автомобил за почетник возач
« Одговори #8 на: Мај 11, 2022, 15:20:01 pm »
Кризава праи чуда. Генерално од тојота сервис се  некој 5 години до сега сум задоволен. Пред нова година решив дека ќе ја правам старо за ново со корола седан хибрид бидејќи немам пари за rav4:D.  Aма  испадна  дека ќе  ја платам ко пример камру да сум купел пред новата година и баталив.  Ги видов  половните коли, ок со историја со  се, ама не ми привелкоа око. И одложив за мин година и пол. Знам дека ќе биде  танте за кикирику,  ама тоа е мајнсет.   Во  среќа  со потрагата. Тешко се наоѓаат дори  полови возила и  над 10.000 евра. За  B и C сегмент  мислам.

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19863
Одг: автомобил за почетник возач
« Одговори #9 на: Мај 11, 2022, 15:29:11 pm »
Нека качат давачки уште малце, така сигурно ќе има асални половни возила или сите ќе почнат нови да купуваат. /s

Отсутен AngelSK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1577
Одг: автомобил за почетник возач
« Одговори #10 на: Мај 11, 2022, 15:42:43 pm »
Нови тешко, кој е будала да даде 30к за голф. Една фабија почнува од 14кџ што до вчера беше 15к дсг, турбо бензин пуна опрема.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42421
 • Il Moderatore
Одг: автомобил за почетник возач
« Одговори #11 на: Мај 11, 2022, 18:32:57 pm »
Нека качат давачки уште малце, така сигурно ќе има асални половни возила или сите ќе почнат нови да купуваат. /s
Тек тогаш ќе гледаш мрднати цени по огласи, на кршеви увезени од претходно. 

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19863
Одг: автомобил за почетник возач
« Одговори #12 на: Мај 11, 2022, 19:05:07 pm »
Нека качат давачки уште малце, така сигурно ќе има асални половни возила или сите ќе почнат нови да купуваат. /s
Тек тогаш ќе гледаш мрднати цени по огласи, на кршеви увезени од претходно. 

Помрднати од моменталните тешко. 20 коли на оглас дали не се крш или се добра понуда моментално.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42421
 • Il Moderatore
Одг: автомобил за почетник возач
« Одговори #13 на: Мај 11, 2022, 19:36:34 pm »
Нека качат давачки уште малце, така сигурно ќе има асални половни возила или сите ќе почнат нови да купуваат. /s
Тек тогаш ќе гледаш мрднати цени по огласи, на кршеви увезени од претходно. 

Помрднати од моменталните тешко. 20 коли на оглас дали не се крш или се добра понуда моментално.
Не викај така. Ако забранат еуро4 и почнат со еуро5 (коли од 2009-2010 нагоре), тие ќе бидат доста поскапи, и нема да има увоз на старо железо со еуро4 ознака. Нашиве еуро4 има да си цепаат ценичка, знаеш како! Наместо колите со стари еуро норми да ги репаат на годишно ниво при регистрација, ние увози забрануваме...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9379
Одг: автомобил за почетник возач
« Одговори #14 на: Мај 11, 2022, 19:39:12 pm »
До каде се стигна со еуро нормите, еуро7 ?