Автор Тема: BMW F30 335i xDrive M Sport  (Прочитано 44670 пати)

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54885
 • Махер
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #435 на: 13 Мај 2024, 12:03:42 pm »
Center caps какви ќе ставиш? И со што ќе ги обвиткаш од нагазната површина, Cup2?

Присутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 593
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #436 на: 13 Мај 2024, 12:05:40 pm »
Center caps какви ќе ставиш? И со што ќе ги обвиткаш од нагазната површина, Cup2?

OEM BMW center caps - иначе веќе имам Pilot Sport 4ки што ги возам моментално. 2 сезони и 7-8000 километри се стари, рано е за менување.

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6632
 • French diamond
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #437 на: 13 Мај 2024, 13:26:50 pm »
Кажи колку е добар филинго со ганц нов бандаж  ;D

Присутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 593
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #438 на: 13 Мај 2024, 13:34:42 pm »
Кажи колку е добар филинго со ганц нов бандаж  ;D

Ко мало дете се возбудив сабајле ко ми се јави - сеа дур стигнам за монтажа ќе фати крај на недела. Утре да ги оставам на керамика договорив, во меѓувреме до М Кар да видам капачиња на лагер дали имаат, ако не да барам некои ефтини привремено па да си нарачам ОЕМ, па да договорам термин во Мотоцентар за монтажа. А во четврток ја носам на сервис за глицерин.  ;D

Отсутен kire95

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1696
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #439 на: 13 Мај 2024, 13:58:38 pm »
папапа одлични може да замислам како ке легнат создравје да се користат и возија сега немој само од надвор да ја гледаш :D

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6949
 • хаУс мајстор
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #440 на: 13 Мај 2024, 14:02:11 pm »
Па па па! Ајде монтирај.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29388
  • CARclub.mk
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #441 на: 13 Мај 2024, 14:19:23 pm »
Јас се чудам како и зошто не си отиден сега и веднаш да ги монтираш. :)

Присутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 593
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #442 на: 13 Мај 2024, 15:07:04 pm »
Јас се чудам како и зошто не си отиден сега и веднаш да ги монтираш. :)

Едно имам работа, друго пробувам да сум рационален и да ги заштитам ко што треба дур не се наместени. И да си набавам нови капачиња секако, моменталните ми се лом за жал.

Фала ви на сите дечки, да си купите поубави :)

Инаку, чисто да резимирам, for transparency:
1. Вкупна цена на бандажите со сѐ шипинг: 2200 евра
2. Трошоци за увоз и давачки на Федекс: 10300 мкд или 167 евра.

Вкупно пред монтажа, 2367 евра, за сет целосно ковани 19ки бандажи правени по нарачка. Па и не е лошо, истиот дизајн на HRE почнува од 2300 од бандаж :)

Инаку, прелесни се, со една рака се крева без проблем. Мислам дека и ради помалата тежина ќе има простор за да го стегнам малце сетапот на амортизерите, би требало подобро да апсорбира дупки со полесни бандажи. А и се менува track width ради офсетот, така да ќе оди до ТимАуто на една корекција откако ќе се монтираат.

Отсутен Tommy

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7125
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #443 на: 13 Мај 2024, 16:22:34 pm »
Дали во 2200Е е вклучена и царина?

Присутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 593
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #444 на: 13 Мај 2024, 16:25:03 pm »
Дали во 2200Е е вклучена и царина?

Не, тоа е тој делот од 167 евра.

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6460
 • Бенве сие бенве
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #445 на: 13 Мај 2024, 18:40:48 pm »
Бог нека му дари мирна рака на монтерот, ќе му треба :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Присутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 593
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #446 на: 13 Мај 2024, 20:43:23 pm »
Бог нека му дари мирна рака на монтерот, ќе му треба :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Не се сомневам во дечките од Мотоцентар. :)

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6460
 • Бенве сие бенве
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #447 на: 13 Мај 2024, 23:00:29 pm »
[mention]Prcot [/mention] нека каже неговиот ОЗ бандаж како си помина, и тоа во премиум центарот.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2623
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #448 на: 13 Мај 2024, 23:24:11 pm »
Radi nov offset treba novo centriranje?
I jas smeniv bandasi i sega  se  za 9mm poizbaceni.
Koi bea TimAuto?

A za montaza da imas "sreka" toj sto ke montira da gi tretira barem kako za obicen aluminski bandas.
Kaj mene vo Pneumatik koga mi gi montiraa OZ bandasi gi tretiraa kako polovni celicni.

Присутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 593
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #449 на: 13 Мај 2024, 23:34:55 pm »
Radi nov offset treba novo centriranje?
I jas smeniv bandasi i sega  se  za 9mm poizbaceni.
Koi bea TimAuto?

A za montaza da imas "sreka" toj sto ke montira da gi tretira barem kako za obicen aluminski bandas.
Kaj mene vo Pneumatik koga mi gi montiraa OZ bandasi gi tretiraa kako polovni celicni.

Различен офсет може да влијае на центрирањето, иако минимално, сепак сакам да ги проверам. Ги исфрлаш тркалата надвор, може да се смени нагибот во однос на како притиска тежината на возилото надолу. ТимАуто се во Аеродром, на булевар Србија.

Јас одам во Мотоцентар Галери, дечките ја знаат колата сме правеле и муабет, не можам да се пожалам. Секогаш ја третирале ко што треба.