Автор Тема: Кралот на класата Голф 7  (Прочитано 10412 пати)

Отсутен miksi

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1340
Одг: Кралот на класата Голф 7
« Одговори #45 на: 23 Март 2022, 18:46:09 pm »
Шо им врвело низ главата во фабрика ме интересира со моторот кога го праеле,можно е некоја дрога да е во прашање. Негде низ производство им се размачкало во документот дека турбина имаат инсталирано.. и цепај бато, 85 коња  моторите :D
Веројатно целта е да доплатиш за да го купиш моторот со 110 коња, иако можеби моторот е ист но мапата е различна.

Не е баш така, скоро секогаш има разлика во турбо, инџектори, усис па и други работи.

Отсутен AngelSK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1722
Одг: Кралот на класата Голф 7
« Одговори #46 на: 23 Март 2022, 19:19:49 pm »
Шо им врвело низ главата во фабрика ме интересира со моторот кога го праеле,можно е некоја дрога да е во прашање. Негде низ производство им се размачкало во документот дека турбина имаат инсталирано.. и цепај бато, 85 коња  моторите :D
Веројатно целта е да доплатиш за да го купиш моторот со 110 коња, иако можеби моторот е ист но мапата е различна.

Не е баш така, скоро секогаш има разлика во турбо, инџектори, усис па и други работи.

Можно е, мада малце глупо ми е "ист" мотор да го прават со различни инџектори, турбина и слично. Не ли е тоа додатен трошок за R&D кога можат да поминат со истите делови а различна мапа?

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6467
 • Бенве сие бенве
Одг: Кралот на класата Голф 7
« Одговори #47 на: 23 Март 2022, 20:47:15 pm »
Со среќа новата кола и да се вози во здравје. Пред една година бев загреан за Октавиа 2014 со ваков мотор ама ми излегоа други работи, а 7-цата ми е посебно допадлива (симпатии од кога возев 5-ка едно 7 години) и секогаш ми мами поглед.
Дали после ремап-от има промени во потрошувачката на гориво и колку чини ремап за овој мотор, ако не е тајна?

Благодарам. Ремапот ме чинеше 260еур, не знам дали е таа цена за сите или е цена за мене, повеќе коли сум му однел па би требало да спушти некое евро. Глупо ми е да се ценкам, а и не ми оди многу од рака тоа.
Не можам да ти кажам за потрошувачката затоа што не го возев ни 24ч со оригиналната мапа но колата троши ептен малку, дури и мислам дека бордот лаже :)


105ката има 6 брзини ова е со 5 брзини, ама има повеќе разлики не е само турбото.


120 оди на 2600 обртаи, не знам како е кај 6 брзинскиот но мислам дека треба да е пониско.


Создравје да си го возиш, но прво стави му бандаж, не го личи вака.

Активно работам на случајот, барам нешто интересно, ваљда ќе излезе некоја комбинација а да не е кинеска.
Да го гледав, ептен си го средил, мене не ми се даваат пари освен за бандажи и стакла. Сакав темпомат и друг волан ама ако тргнам ќе завршам у аутокинг по лед фарови и штопови и знам дека тоа нема крај и дека се узалуд фрлени пари.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Убаво си кажа, тие работи плус команди на воланот ако можат да се вградат. Со здравје да се вози количето и само мерак нека ви носи.Ако излезе некоја комбинација да најдам цел кожен ентериер од крадена или растурена во србија би отишол и да стават кожни седишта, тапацири, навигација, волан со команди и темпомат и останати работи што ќе го разубават. од еден ист се да се пресади да не одам по 5 различни плацеви.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33980
 • Таков е животот... јебига
Одг: Кралот на класата Голф 7
« Одговори #48 на: 23 Март 2022, 21:55:04 pm »
Со здравје возење и долго да те служи.

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6467
 • Бенве сие бенве
Одг: Кралот на класата Голф 7
« Одговори #49 на: 25 Март 2022, 17:32:58 pm »
Си доби 17ки и Конти Премиум контакт
Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен t0m1cA

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3292
Одг: Кралот на класата Голф 7
« Одговори #50 на: 25 Март 2022, 17:53:45 pm »
На вакво динамично возило само Премиум Контакт.
Аирлија.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6394
Одг: Кралот на класата Голф 7
« Одговори #51 на: 25 Март 2022, 20:13:34 pm »
Аууу доста грдичко излегло, no hard feelings. Со оглед на моторизација ја би идел на убава 16ка бандаж и комфорни гуми.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2109
Одг: Кралот на класата Голф 7
« Одговори #52 на: 25 Март 2022, 20:25:31 pm »
Како друга кола дошла, машала.

16-ки земи за зимо.

Отсутен AngelSK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1722
Одг: Кралот на класата Голф 7
« Одговори #53 на: 25 Март 2022, 20:34:18 pm »
Убав бандаж, не оние со триста краци

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2109
Одг: Кралот на класата Голф 7
« Одговори #54 на: 25 Март 2022, 20:39:21 pm »
Aко не се лажам, овие се од VAG/Сеат. Ги имам истите:


Отсутен Aleksandar90

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 180
Одг: Кралот на класата Голф 7
« Одговори #55 на: 25 Март 2022, 20:44:29 pm »
И како разликата во комфор сега кога смени 15ки со 17ки со пошироки и ниски гуми, се осеќа ли многу?

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54891
 • Махер
Одг: Кралот на класата Голф 7
« Одговори #56 на: 25 Март 2022, 20:57:57 pm »
Откога му се истури канта сирење во гепек ептен се осеќа.

Отсутен ace-106

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3469
Одг: Кралот на класата Голф 7
« Одговори #57 на: 25 Март 2022, 21:18:05 pm »
Си доби 17ки и Конти Премиум контакт
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Уште - 30/35мм спиралчиња и си завршил со гољфи.
Ќе заличи ептен ко ќе го клекнеш, вака боде очи луфтата од крило до гума. :)

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6467
 • Бенве сие бенве
Одг: Кралот на класата Голф 7
« Одговори #58 на: 25 Март 2022, 23:27:55 pm »
Од сеат се бандажите, немав голем избор за прифатлива цена освен кинески. Мене ми се допаѓа како излезе. Ако најдам Дижон модел ќе си ги префрлам гумите на него овие ќњ ги продадам. Во однос на комфорот не знам што да коментирам, голф е, нема некој комфор и со 15ки и вака.  Моторот добро ги врти не му се тешки, можеби минимално потешко е од 15ките а можеби и субјективно чувство е. Зимски имам 15ки челични со Алпин 6, обезбеден сум со гуми за следниве 3 год.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14099
 • Пудингот на шоферството
Одг: Кралот на класата Голф 7
« Одговори #59 на: 25 Март 2022, 23:40:59 pm »
Да со гуми си обезбеден,ама со колата шо прајме.Кочија. ;D Со здравје да се вози.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D