Автор Тема: Mercedes w210 E270cdi  (Прочитано 66752 пати)

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 622
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #600 на: 17 Ноември 2022, 18:14:38 pm »
Montirase nov Starter Premium 100ah i garancija 2 godini od denot na kupuvanje.

Vakov a Vlatce? https://battery.com.ng/wp-content/uploads/2019/08/car_starter_02.jpg

Kolku mu e CCA? Jas se odluciv za rombat 85ah..se nemashe pari za Baner ili Duracel, kje vidime ovoj kolku ke istera.

So srekja i so lesno da si verglash! :)

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1904
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #601 на: 17 Ноември 2022, 18:17:01 pm »
Kaj gi najde tomex plocki .....Jas posle kratko vreme gi izvadiv i ete gi taka mi stojat gi zameniv so remsa, nebo i zemja razlika vo kocenje ....

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk


Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5978
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #602 на: 17 Ноември 2022, 18:25:39 pm »
Сакав да му кажам, ама си викам "ај да не му кршам филм, може ќе му се погодат".

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5425
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #603 на: 17 Ноември 2022, 19:28:34 pm »
Prvo se slusnav so Prcot mi dade nekoj modeli so ceni. Posle se slusnav so majstorot kaj sto menuvav on mi dade isto modeli i ceni na plocki so toa sto mi kaza ako zemam od kaj nego imam gratis montaza inace naplakja 500 ili 600 den za promena mislam.
Iskreno Prcot od start mi kaza deka Tomex svirat kako voz ama koga bev kaj majstorov mu napomenav ako svirat odma da gi izvadis i na tvoj trosok da mi montiras novi. On kao sum menjal nikoj ne se pozalil deka svirele. Kje pocekam neka nalegnat pa kje vidime. Deneska bev do Radishani pa niz centar eve sega na rabota vo Zelezara neslusnav niedno cvilenje pri kocenje edino sto e dosta meka papucata za razlika od starite ama pa tie bea edvaj 2mm do zelezoto.
Nego sto e problemot so taa marka tolku li ne gi biva ?
Inace akumulatorot e so plava nalepnica crna plastikata. Ne e kako ovoj so crveno.
« Последно менување: 17 Ноември 2022, 19:38:52 pm Vlatce-Vectra »

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5978
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #604 на: 17 Ноември 2022, 19:38:12 pm »
Извади ли вишок глицерин од казанчето?

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5425
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #605 на: 17 Ноември 2022, 19:39:28 pm »
Извади ли вишок глицерин од казанчето?
jok
Utre bas kje proveram preku den do kade e glicerinot i nivoto na antifriz da go dzirnam. Znam deka glicerinot mi e bas na sredina taa linija do kaj sto treba da ima.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5978
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #606 на: 17 Ноември 2022, 19:45:45 pm »
Сега ти е над тоа ниво. Новите плочки имаат повеќе површина, со што го имаат вратено клипчето на шепата назад, hence повисоко ниво на глицерин.

Извади до линијата, и на отворена капачка пумпај 5-10 пати на папучата.

Ќе ти се реши проблемот со меката педала.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #607 на: 17 Ноември 2022, 20:00:47 pm »
Цитат
On kao sum menjal nikoj ne se pozalil deka svirele

-Дечко, печурките отровни да не ти се?

-Многумина имаат јадено, но никој не се вратил да се пожали!

 ;D

Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1499
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #608 на: 17 Ноември 2022, 20:04:06 pm »
На гуми и кочници не се штеди.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5425
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #609 на: 17 Ноември 2022, 20:34:49 pm »
На гуми и кочници не се штеди.
e jas bas obratno pravam. Na delovi okolu motor i podvozje nestedam. A prema stilot na vozenje i dlabocinata na dzebot ete mesto premium plocki kje stavam poevtini i mesto premium klasa na gumi isto bi odbral poniska klasa. Ne luduvam ne vozam agresivno da si ja zagrozam bezbednosta svoja i na drugite taka da i so poevtina guma mislam deka sum si siguren. Dosega nesum imal nikakvi problemi ete na kolku vozila sum zimal gumi i plocki i diskovi od NEpremium marki pa do sega pu pu nesum imal nikakov problem okolu bezbednosta.

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1904
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #610 на: 17 Ноември 2022, 20:45:31 pm »
Prvo se slusnav so Prcot mi dade nekoj modeli so ceni. Posle se slusnav so majstorot kaj sto menuvav on mi dade isto modeli i ceni na plocki so toa sto mi kaza ako zemam od kaj nego imam gratis montaza inace naplakja 500 ili 600 den za promena mislam.
Iskreno Prcot od start mi kaza deka Tomex svirat kako voz ama koga bev kaj majstorov mu napomenav ako svirat odma da gi izvadis i na tvoj trosok da mi montiras novi. On kao sum menjal nikoj ne se pozalil deka svirele. Kje pocekam neka nalegnat pa kje vidime. Deneska bev do Radishani pa niz centar eve sega na rabota vo Zelezara neslusnav niedno cvilenje pri kocenje edino sto e dosta meka papucata za razlika od starite ama pa tie bea edvaj 2mm do zelezoto.
Nego sto e problemot so taa marka tolku li ne gi biva ?
Inace akumulatorot e so plava nalepnica crna plastikata. Ne e kako ovoj so crveno.
Pa ne cvilat plockite ama treba duplo sila poveke da stisnes na pedalata za da zakoci i ne ocekuvaj i koga ke legnat da koci nes mn podobro .....plus gi jade diskovite ne ispusta nikakov garez crnilo na bandazot.....ama aj moze ke se pogodat ovie tvoite so veli Dizel

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk


Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1904
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #611 на: 17 Ноември 2022, 20:46:39 pm »


Prvo se slusnav so Prcot mi dade nekoj modeli so ceni. Posle se slusnav so majstorot kaj sto menuvav on mi dade isto modeli i ceni na plocki so toa sto mi kaza ako zemam od kaj nego imam gratis montaza inace naplakja 500 ili 600 den za promena mislam.
Iskreno Prcot od start mi kaza deka Tomex svirat kako voz ama koga bev kaj majstorov mu napomenav ako svirat odma da gi izvadis i na tvoj trosok da mi montiras novi. On kao sum menjal nikoj ne se pozalil deka svirele. Kje pocekam neka nalegnat pa kje vidime. Deneska bev do Radishani pa niz centar eve sega na rabota vo Zelezara neslusnav niedno cvilenje pri kocenje edino sto e dosta meka papucata za razlika od starite ama pa tie bea edvaj 2mm do zelezoto.
Nego sto e problemot so taa marka tolku li ne gi biva ?
Inace akumulatorot e so plava nalepnica crna plastikata. Ne e kako ovoj so crveno.
Pa ne svirat plockite ama treba duplo sila poveke da stisnes na pedalata za da zakoci i ne ocekuvaj i koga ke legnat da koci nes mn podobro .....plus gi jade diskovite ne ispusta nikakov garez crnilo na bandazot.....ama aj moze ke se pogodat ovie tvoite sto veli Dizel

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk



Sent from my SM-J600FN using Tapatalk


Присутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1611
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #612 на: 17 Ноември 2022, 22:27:42 pm »
Kaj ja servisiras Vlatce?

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7578
  • Плинаш!!!
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #613 на: 17 Ноември 2022, 22:43:57 pm »
Истото ке го кажам за томекс, не очекувај дека подобро ќе кочат коа ќе налегнат, од искуство. Туку ај може ќе ти се погодат. За 5-6 стотки поскапи си можел да земеш средна класа, не морало премиум.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17279
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #614 на: 17 Ноември 2022, 22:50:00 pm »
И јас ставив Tomex ама не зошто сметам дека се најсоодветни, туку зошто на дисковите ова им е последен сет плочки. Сега за сега има понекад цвичење при минимално притисната кочница, ама не како воз.

За кочење, немам ни поплаки, ни пофалби. Кочат исто како претходните.

Во поглед на штедењето на кочници и гуми, немам коментар. Комплетно погрешна стратегија во мои очи, верувам и во очите на други луѓе. Стилот на возење не е изговор - ако ти внимаваш и возиш дефанзивно, некој друг може да лудува и да предизвика опасност од која ти треба да се спасиш.

Секако, не е криминал да купуваш поевтини заменски делови, ама пак не е препорачливо буквално најевтините да се купат.