Автор Тема: Предлог за нова кола  (Прочитано 21773 пати)

Отсутен Bravo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1148
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #180 на: Февруари 23, 2022, 16:44:26 pm »
да,a?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9498
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #181 на: Февруари 23, 2022, 17:21:23 pm »
340i нема адаштивен пошо нема кој да следи ќе бидат во ретровизор :)

Sent from my HRY-LX1 using Tapatalk
хаха, шо има да се адаптира, другите нека се адаптираат :D

Отсутен miksi

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1166
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #182 на: Февруари 23, 2022, 19:26:06 pm »
340i нема адаштивен пошо нема кој да следи ќе бидат во ретровизор :)

Sent from my HRY-LX1 using Tapatalk
хаха, шо има да се адаптира, другите нека се адаптираат :D
На времето гледав и Сеат Леон ФР 2.0 Тси од оние ружните стари, имав некое на тест, и ок беше колата ама глеам сензори за паркирање нема. Одговорот на чоекот од Кадис на времето:
Абе види, ФР и Купра купуваат луѓе што знаат да возат, не им треба сензори за паркирање. Затоа немаат. Не купив Сеат...

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9498
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #183 на: Февруари 23, 2022, 20:10:50 pm »
340i нема адаштивен пошо нема кој да следи ќе бидат во ретровизор :)

Sent from my HRY-LX1 using Tapatalk
хаха, шо има да се адаптира, другите нека се адаптираат :D
На времето гледав и Сеат Леон ФР 2.0 Тси од оние ружните стари, имав некое на тест, и ок беше колата ама глеам сензори за паркирање нема. Одговорот на чоекот од Кадис на времето:
Абе види, ФР и Купра купуваат луѓе што знаат да возат, не им треба сензори за паркирање. Затоа немаат. Не купив Сеат...
Па нема да купиш кога не знаеш да возиш ;D ;D

Отсутен Спенсер

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7128
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #184 на: Февруари 23, 2022, 22:55:51 pm »
340i нема адаштивен пошо нема кој да следи ќе бидат во ретровизор :)

Sent from my HRY-LX1 using Tapatalk
хаха, шо има да се адаптира, другите нека се адаптираат :D
На времето гледав и Сеат Леон ФР 2.0 Тси од оние ружните стари, имав некое на тест, и ок беше колата ама глеам сензори за паркирање нема. Одговорот на чоекот од Кадис на времето:
Абе види, ФР и Купра купуваат луѓе што знаат да возат, не им треба сензори за паркирање. Затоа немаат. Не купив Сеат...

Имаше некој на форумов пишано за Голф 5ка гти.. колата немаше наслон за рака. ГТИ се возело со двете раце на волан, нема потреба од наслон за рака..

Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4126
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #185 на: Февруари 23, 2022, 23:31:10 pm »
Значи мене Меганот R.S ми е уствари, ни наслон за рака ни сензори немам :D
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен 223-305

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 13
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #186 на: Декември 24, 2022, 18:13:11 pm »
Здраво дечки, ми треба предлог за нова кола за другарка, моментално гледа во Б сегмент, нешто во ценовен ранг 16-19к.

Овие се до сега на листа:
Киа Стоник 1.2dpi (84ks) 18.750
Киа Рио 1.2 DPI (84ks) 17.100
Хјундаи и20 1.2 MPI (84ks) 16.000
Хјундаи и20 1.4 MPI (100ks) 16.700
Хјундаи и20 1.0T-GDI (100ks) 18.000 (немаме добиено понуда, очекувам оваа цена)

Цените се за слично ниво на опрема со металик боја.

Дали имате предлог да погледнеме и други возила во тој ценовен ранг или тој сегмент (може нешто и од Ц сегмент ако е блиску со цена).


Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 53401
 • Махер
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #187 на: Декември 24, 2022, 18:58:58 pm »


Здраво дечки, ми треба предлог за нова кола за другарка, моментално гледа во Б сегмент, нешто во ценовен ранг 16-19к.

Овие се до сега на листа:
Киа Стоник 1.2dpi (84ks) 18.750
Киа Рио 1.2 DPI (84ks) 17.100
Хјундаи и20 1.2 MPI (84ks) 16.000
Хјундаи и20 1.4 MPI (100ks) 16.700
Хјундаи и20 1.0T-GDI (100ks) 18.000 (немаме добиено понуда, очекувам оваа цена)

Цените се за слично ниво на опрема со металик боја.

Дали имате предлог да погледнеме и други возила во тој ценовен ранг или тој сегмент (може нешто и од Ц сегмент ако е блиску со цена).

Свифт Хибрид, нормално. Мислам дека ќе има и аутоматик за таа цена. Без конкуренција е во тој ранг.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9498
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #188 на: Декември 24, 2022, 19:13:15 pm »


Здраво дечки, ми треба предлог за нова кола за другарка, моментално гледа во Б сегмент, нешто во ценовен ранг 16-19к.

Овие се до сега на листа:
Киа Стоник 1.2dpi (84ks) 18.750
Киа Рио 1.2 DPI (84ks) 17.100
Хјундаи и20 1.2 MPI (84ks) 16.000
Хјундаи и20 1.4 MPI (100ks) 16.700
Хјундаи и20 1.0T-GDI (100ks) 18.000 (немаме добиено понуда, очекувам оваа цена)

Цените се за слично ниво на опрема со металик боја.

Дали имате предлог да погледнеме и други возила во тој ценовен ранг или тој сегмент (може нешто и од Ц сегмент ако е блиску со цена).

Свифт Хибрид, нормално. Мислам дека ќе има и аутоматик за таа цена. Без конкуренција е во тој ранг.
Зарем уште се произведува стариот добар Свифт?

Шала на страна, од 16к до 20к во зависност од мењач и опрема.
Многу ме заинтригираа двата високотонци во највисокото GLX ниво ;D

Високотонци, и тоа 2
Ах ме фаќа носталгија за старите добри времиња :)

Отсутен 223-305

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 13
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #189 на: Декември 24, 2022, 19:27:16 pm »
Swiftot мислам дека и отпадна бидејќи е малку помал и помал багажник, а дополнително братучет ми го има, и после 1-2 години имаше проблем со бојата (не знам што точно) и не му ја прифатија од сервис забелешката, а потоа и уште еден проблем поголем за кој му го прифатија од сервис(не ми текнува точно што беше). Секако ќе и посочам да размисли ипак :)

А што мислите помеѓу набројаните? Дали ќе има значајна разлика 1.4мпи со 100кс наспроти 1.2 со 84кс. Стоникот е дефинитвно најубав, ама скоро 3 илјади евра е разлика за иста опрема и мотор, колку вреди?

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 53401
 • Махер
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #190 на: Декември 24, 2022, 19:44:18 pm »
После Свифт Хибрид, може да се види како полоша опција и алтернатива Јарис некој со аутоматик ако воопшто има. Хибридот е многу скап. Ама најубаво ако има простор е да се видат Королата хечбек, само цените ги кријат како змија нозе. Така да може да е 17к, може да е и 28к, во денешно време не знаеш каква лотарија ќе ти се падне по салониве.

Или да си види некое користено не повеќе од година дена и ајт со здравје.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 28429
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #191 на: Декември 24, 2022, 21:10:25 pm »
Секако дека цените за Corolla Hatchback се јавно достапни.

Тоа што се у небеса отидени и најевтиниот хечбек е 26.000 Евра е друга работа.

Од овие тука, јас би одбрал i20 или Rio, со 1.0 T-GDI турбо-бензинецот.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9498
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #192 на: Декември 24, 2022, 21:12:00 pm »
Swiftot мислам дека и отпадна бидејќи е малку помал и помал багажник, а дополнително братучет ми го има, и после 1-2 години имаше проблем со бојата (не знам што точно) и не му ја прифатија од сервис забелешката, а потоа и уште еден проблем поголем за кој му го прифатија од сервис(не ми текнува точно што беше). Секако ќе и посочам да размисли ипак :)

А што мислите помеѓу набројаните? Дали ќе има значајна разлика 1.4мпи со 100кс наспроти 1.2 со 84кс. Стоникот е дефинитвно најубав, ама скоро 3 илјади евра е разлика за иста опрема и мотор, колку вреди?
Стоник си е модерен, пошто сув-че нели.
Ако не се проблем 3 бона.

1.4 мпи е доверлив мотор, го шинаа од возење во Сид и и30, нешто повеќе ќе троши, нешто потром на старт на зелен семафор,  ќе работи за 1000 вртежи повеќе на автопат при иста брзина од 1.0тгди, но ќе има и поевтин сервис пошто сигурно ќе користи поевтино уље.

Со мпи 1.2  уште помали разлики, но ако почесто се вози на отворено со повеќе народ у кола попрво 1.4 би препорачал.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 28429
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #193 на: Декември 24, 2022, 21:20:02 pm »
Ако не и машина за куцање да му препорачаме на човекот место тастатура.

Разликата во цената на сервисот е незначителна. Разликата во еластичноста на моторот и користабилноста во повеќе секојдневни ситуации е огромна.

Отсутен Skywalker

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3208
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #194 на: Декември 24, 2022, 22:02:54 pm »
Моментално испод 70-80к нема солидна кола, све само компромиси.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"