Автор Тема: Астра Ј 1.4Т  (Прочитано 7470 пати)

Отсутен M.Meskov

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 337
Астра Ј 1.4Т
« на: Август 20, 2021, 20:55:42 pm »
Имав интересна понуда да ја продадам старата Астра Н што не смеев да ја пропуштам и не ја пропуштив па така дојдов до по новата генерација Астра Ј. Во годините не е многу разлика старата беше 2007ма а оваа е крај 2010та моделска 2011. На неа пишуваше дека има 150 000 ама увезена е од Италија така да незнам колку се реалните. Со оглед дека предходната имаше 100 000 кога ја продадов а бев прв газда и беше максимално чувана во гаража и одржувана , а оваа е во подобра состојба има шанса  и да се реални километрите, ама тоа не ни  многу важно.

Значи моторот е 1.4Т со 140hp искомбиниран со 6 брзини мењач  и можам да кажам дека е доста интересно количе за возење. За разлика од предходната 1.4 90hp што мораш да ја држиш над 2000rpm  оваа најверојатно поради турбото комотно се движи и одржува брзина на ниски обртаи па и на 1200 во 4та  не покажува слабост а потрошувачката да не скокне до небо.

Е сега тоа 140hp звучи интересно ама не е баш така ,  има слаб обртен момент од само 200nm а и тежината не и е во прилог ама е сосема доволно и за норманла вожња и ако сакаш да со поиграш. Во комбинација е чип тунинг и како што се информирав ке добијам 250-60 nm , коњажата не ми е битна колку ке биде толку.

Од старна опрема нема многу но  се води како Космо изгледа поради тоа што има припреми за додатоци , нешто што е многу практично  се автоматски светла, сензори за дожд, електрична рачна со hilholder  што е стварно прекрасна работа, полукожен салон (мада велур седиштата се врв) ,   17" бандажи  со 215/50/ дименјазија на гуми.  Во план сум да ставам поголеми ,овие некако се губат во полумесеците ама ми е страв да не  ја угушам, размислувам за 215/55 .

Од кога ја земав поминав околу 5000км и сум задоволен , кога ја купив освен редовен т.е масло GM 5W30 DEXOS1 GEN2 , филтер за масло GM, масло во менуваш Motul Gear300 75W90 свекици BOSCH doubleiridium, антифриз GM црвен ,    сменив еден пластичен разводник за антифриз што е фабричка маана (напукнува и тече антифриз) и се менува на секои 100 000  а знае и порано да отиде, ама не е скап оригинал ГМ е 2500 ден,  а успат и цревото  што е врзано за тој разводникот, не беше баш за менување ама да не го мислам, малку имаше текстура од внатрешната страна изгледа затоа што минува многу блику до ауспухот и турбото.

Ај толку за сега, ако има некој коментар или совет слободно нека каже.

Еве и малку слики:crozer keystone

Воланот  беше ок ама пак ставив навлака , некако позгодно ми е


Рачките ги офарбав во пиано


При менување на цревото и разводникот морав да го вадам браникот


Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5090
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #1 на: Август 20, 2021, 20:59:04 pm »
Со здравје да ја возиш, мада, лично, да продадам нова кола (сакам да кажам - јас сум прв сопственик) за да купам малку понова, без позната историја, не е за мене.

Како и да е, убава да му е срејчата.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8938
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #2 на: Август 20, 2021, 21:11:43 pm »
Му скурчило 15 години пали/вози ;D

Со здравје да се вози :)

Отсутен M.Meskov

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 337
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #3 на: Август 20, 2021, 21:36:51 pm »
Фала ви дечки , инаку како што кажав како прво имав добра понуда, разликата ми излезе некаден 700еур. и двете регистрирани до 9месец Ке платев и повеке  само што мнооогу теско да се најде ваков опел бензинец.Кога барав  имасе една 1.4 , две 1.6 што не доагаа во предвид поради предходното искуство , една 1.6т и две 1.4т од која едната не беше увезена ама беше буквално крш.

Diesel и јас тешко се одлучив на таков потег . да беше предходната  1.6 115hp најверојатно ке ја задржев, ама 100кмх на 3100рпм, и на трганје  со клима да треба да повториш на кумплунгот за да тргниш, неможев повеке.

Плус и предходната беше скоро стасана за поголем сервис затоа што буквално ништо не сменив на колата освен редовни сервиси, а на оваа поголем дел  беше направена од предходниот сопственик, ке напишам подоцна повеке околу тоа


Отсутен Filip MK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1639
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #4 на: Август 20, 2021, 21:47:43 pm »
Со здравје да се вози, мене ми изгледа многу сочувана, многу безгрижни км
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3621
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #5 на: Август 20, 2021, 21:52:41 pm »
Со арно да си ја возиш и да те служи долго :)

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6536
 • хаУс мајстор
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #6 на: Август 20, 2021, 22:54:08 pm »
Со здравје да се вози, одлично изгледа!

Отсутен nekojtamu

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1110
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #7 на: Август 21, 2021, 00:16:36 am »
Убаво количе, со здравје да те служи.

Отсутен Ordevski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 867
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #8 на: Август 21, 2021, 00:26:17 am »
Честитки и со здравје да си ја возиш!

Правите Опел хејтери ќе речат, за килажата не грижи се, веќе кородира, сигурно веќе е 100кг полесна :)

D-r Ordevski


Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7035
 • Плинаш!!!
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #9 на: Август 21, 2021, 00:31:20 am »
Одлично количе, и разликата во цена минимална.

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk


Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22223
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #10 на: Август 21, 2021, 08:48:33 am »
Честитки и со здравје да си ја возиш!

Правите Опел хејтери ќе речат, за килажата не грижи се, веќе кородира, сигурно веќе е 100кг полесна :)

D-r Ordevski.. тек па и он ако се стави на фитнес режим..Win-win.


Него заради кое црево си вадел браник?
Садот се менува без проблем на лице место.

Отсутен Kozanostra

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1870
 • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #11 на: Август 21, 2021, 10:40:50 am »
Sozdravje da si ja vozis jas mislam deka dobra trampa si napravil plus ovaa serija mi se mnogu policni ali sekoj so svoj vkus...

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk


Отсутен M.Meskov

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 337
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #12 на: Август 21, 2021, 13:25:36 pm »
Фала ви да си купите се што ви е по кеиф.
Ордевски го сменив цревото што оди од развод никот до ладњакот

Еве и каде обично пука ова, не беше толку кога го извадив ама го расчачкав малку и цело се распадна, како да е направено од некоја рециклирана пластика


Еве и какво беше цревото на едниот крај, на другиот што е кај ладњакот си беше ок, од надвор како ново. Може и немаше потреба да се менуваОтсутен M.Meskov

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 337
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #13 на: Август 21, 2021, 16:43:42 pm »
Денеска ме изненади поштарот со еден додаток   само тешко за монтажа зато што никаде во Кв. неможам да најдам црева и спојки, ама белки ке се најдат, ако не алиекспрес и тоа е.


Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4048
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #14 на: Август 21, 2021, 17:39:12 pm »
Денеска ме изненади поштарот со еден додаток   само тешко за монтажа зато што никаде во Кв. неможам да најдам црева и спојки, ама белки ке се најдат, ако не алиекспрес и тоа е.


Daj link kaj go zema i po koja cena? Dali se otvara can-ot?

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk