Автор Тема: Novo vozilo Suv do 20000€  (Прочитано 6913 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42126
 • Il Moderatore
Одг: Novo vozilo Suv do 20000€
« Одговори #45 на: Август 06, 2021, 08:20:07 am »
Мојата невеста сакаше Рав4 наместо Камри. Чистра среќа што Рав4 беше неколку илјади поскап од лимузината.  ;D ;D


Инаку полошо вози Рав4, другар мој има Рав4 Хибрид и неговиот е каде каде потврд на возење отколку лимузината.
Интересна работа, невестите се понаклонети кон SUV-а (mom`s cars), и мислам дека тука лежи голем дел од проблемот...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 52483
 • Махер
Одг: Novo vozilo Suv do 20000€
« Одговори #46 на: Август 06, 2021, 08:22:22 am »
Мојата невеста сакаше Рав4 наместо Камри. Чистра среќа што Рав4 беше неколку илјади поскап од лимузината.  ;D ;D


Инаку полошо вози Рав4, другар мој има Рав4 Хибрид и неговиот е каде каде потврд на возење отколку лимузината.
Интересна работа, невестите се понаклонети кон SUV-а (mom`s cars), и мислам дека тука лежи голем дел од проблемот...
Прво да откријат дека седиштето за возач на сите коли се крева, за да може очите да им се над воланот - после е лесно. Сум претставил такво решение на женските проблеми повеќе од 5 пати и сум бил благосиљан од сите. „Многу е голема, не се вози, неможам да паркирам... не гледам“ - чек, чек, чек! Што? Ај рачката 8 пати нагоре. „Благодет била колава, аууу се гледам, лесно се паркирала, ич не била голема“. True stories.

Отсутен Luki Junior

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4689
 • The Spartan General
Одг: Novo vozilo Suv do 20000€
« Одговори #47 на: Август 06, 2021, 08:28:11 am »
Прво да откријат дека седиштето за возач на сите коли се крева, за да може очите да им се над воланот - после е лесно. Сум претставил такво решение на женските проблеми повеќе од 5 пати и сум бил благосиљан од сите. „Многу е голема, не се вози, неможам да паркирам... не гледам“ - чек, чек, чек! Што? Ај рачката 8 пати нагоре. „Благодет била колава, аууу се гледам, лесно се паркирала, ич не била голема“. True stories.

Како за лимузина, Камри-то има релативно висока седечка позиција и се гледа каде завршува предницата/каде завршува задницата. За толкава кола многу лесно се паркира паралелно.

Интересна работа, невестите се понаклонети кон SUV-а (mom`s cars), и мислам дека тука лежи голем дел од проблемот...

Па имаше дискусија за големината на багажникот и колку ќе собира во него. За среќа беа паркирани повеќе коли една до друга (Камри, Ц класа караван, Рав4, Ауди А4 караван) и можеше да спореди колкав багажен простор има лимузината. На крај утврдивме дека и не е така мал багажникот. Плус, фокусот имаше релативно мал багажник. За прв пат во моите патувања на задни седишта немам ама баш ништо освен корпата со храна и ранецот со компјутерите. Порано бев накрцан до таван и изгледав како да се преселувам.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Славчо

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 10
Одг: Novo vozilo Suv do 20000€
« Одговори #48 на: Јули 25, 2022, 17:12:06 pm »
Да незнае некој како се движат цените на Пежо 2008?  Им пишав на Инстаграм но ми одговорија дека се креираат нови ценовници нешто да сум прашал директно во салон.


Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8263
Одг: Novo vozilo Suv do 20000€
« Одговори #49 на: Јули 26, 2022, 07:10:43 am »
Racunaj si od 22/23 pa nagore, moze i toa e malce

Отсутен Славчо

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 10
Одг: Novo vozilo Suv do 20000€
« Одговори #50 на: Јули 26, 2022, 11:40:13 am »
Racunaj si od 22/23 pa nagore, moze i toa e malce

Значи ги качиле и нив. Околу 19-20 беа ако не се лажам.

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8263
Одг: Novo vozilo Suv do 20000€
« Одговори #51 на: Јули 26, 2022, 16:58:50 pm »
Toa so bilo 19 bilo neshto epten basic i togash

Отсутен vladimir_1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 827
Одг: Novo vozilo Suv do 20000€
« Одговори #52 на: Август 12, 2022, 09:47:09 am »
A zosto SUV?

zoso ti vozis sedan? totalno neprakticno auto

Може ја да кажам за мене? Во однос на соодветен SUV:
1. Затоа што изгледа подобро и од профил и од анфас
2. Затоа што подобро лежи на пат
3. Затоа што е поефикасно во однос на потрошувачка
4. Подобро кочи
5. Подобро забрзува
6. Полесно е
7. Подобро е звучно изолирано (генерално сите 3 волуменски возила имаат подобра изолација од патот во однос на 2 волуменските „замени“)
8. Немам потреба да возам зградурина од лим во 99% од времето поминато во кола
9. Осечам се ко` господин човек, а не ко пиљар со комбе.
10. Апсолутно немам потреба од „практичноста“ на SUV,, освен кога треба да носам мебел од ИКЕА (99,9% од времето поминато во возило)

Освен граунд клиренс, кое во последно време го сотреа кај SUV-овите и го сведоа на ниво на хечбек возила, друга предност во однос на караван нема SUV-от. На кој му е практичноста приоритет (односно сака да трупа глупости во гепек), има(ше) караванчиња за мерак.
Арно ама - помодарството си го праи своето...
Јас ќе пружам отпор, дур можам. Не можам да кажам дека ќе издржам, пошто за некоја година нема да може да се бира. Све ќе биде SUV. Камик, Карок, Коџак. Само такви ќе постојат. Исти со различен габарит...

Сеа може одговор на прашањето „А зошто SUV?“
giulia ili stelvio quadrifoglio ?

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Присутен draganamon

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 407
Одг: Novo vozilo Suv do 20000€
« Одговори #53 на: Август 12, 2022, 11:34:59 am »
Јас би Стелвио

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 28037
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Novo vozilo Suv do 20000€
« Одговори #54 на: Август 12, 2022, 13:46:57 pm »
При можност да изберам Џулија, ни на крај памет не би ми било Стелвио.

Отсутен Славчо

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 10
Одг: Novo vozilo Suv do 20000€
« Одговори #55 на: Август 18, 2022, 21:33:58 pm »
Дечки се наоѓа ли сеуште SUV за таа цена?  Пребарувам деновиве по веб страните, денес им пишав и на неколку места ми вратија само од Сузуки за сега за Витарата(20500евра).
Од тоа што најдов, Skoda Kamiq почнува од 17 000к, на Хјундаи ценовникот им е постар така да не верувам дека Tucson e од 19 000к па нагоре? Кој е поупатен со цените да ме упати кој модели да ги гледам до 20-22к макс? Киа, Нисан, Пежо нешто?

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 28037
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Novo vozilo Suv do 20000€
« Одговори #56 на: Август 18, 2022, 21:51:33 pm »
Најверојатно гледаш погрешен сајт. Види тука - https://hyundai-mk.mk/terenski-vozila/noviot-tucson

Отсутен Bravo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1010
Novo vozilo Suv do 20000€
« Одговори #57 на: Август 18, 2022, 22:06:07 pm »
Сузуки СКросс е 22900 со гратис која боја сакаш. Не е ружен ко прошлиот ама и помал е од Спортаж,  Тусон и сл. Ко Х сеед доаѓа повише. Сузуки од увек си  терале свој филм со просторноста на моделите, ко да не се совпаѓаат во истите класи со другите модели од други брендови.Спортаж е 25900, нарачки нема, што стигне стигне


ова ти е инфо од пред неколку денови, од миркат и од киа

Sent from my iPhone using Tapatalk
« Последно менување: Август 18, 2022, 22:14:21 pm Bravo »

Отсутен bakigvg

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 1
Одг: Novo vozilo Suv do 20000€
« Одговори #58 на: Август 19, 2022, 13:41:27 pm »
Во овој ценовен ранг е Glory 500,  основен модел 16.000 и Фул опрема 18.000 https://dfsk.mk/product/dfsk-500/

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8950
Одг: Novo vozilo Suv do 20000€
« Одговори #59 на: Август 19, 2022, 14:08:05 pm »
Во овој ценовен ранг е Glory 500,  основен модел 16.000 и Фул опрема 18.000 https://dfsk.mk/product/dfsk-500/
Што е па сега ова, није Лада, није Дачија, и како погрдно да го викаме, глорихол😁