Автор Тема: Мобилен дитејлер  (Прочитано 38564 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Мобилен дитејлер
« Одговори #285 на: 10 Април 2022, 21:39:57 pm »
И јас како пушач на цигари, две добри работи што имам применето во животов за да ми биде убаво се, не пушењето дома и во кола. Третата е откажување што треба да се случи, ама тоа, мало сутра 😂
Одлично сработено!
Same here! На дома и у кола никаТ!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5800
Одг: Мобилен дитејлер
« Одговори #286 на: 10 Април 2022, 21:41:42 pm »
Јас дувам веќе со години по две кутии дневно.

Еднаш еден проба да запали во моја кола. Само еднаш.
😎
https://youtu.be/PhPh9mu4L4k



Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Мобилен дитејлер
« Одговори #287 на: 27 Април 2022, 11:35:48 am »
Еве колеги на @Diesel во Ук.Не верувам дека толку детално ќе ја исчистат познавајки колку расипан менталитет имаат(замаскирај таму и ајт),ама ова е интересно шо во Ук кај сакаш си миеш кола без проблем,а во Дојчланд и во сопствен двор не смееш.

God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Мобилен дитејлер
« Одговори #288 на: 28 Април 2022, 10:04:58 am »
Два дена, турбо...

Audi A3. Нема многу "пред", пошто беж ентериерот добро покрива гнасотилаци...

Треба со закон да се забрани да се ставаат каиши со светла нијанса.



































@MecheTo - еве го Енглезот, се жалеше на услугата, истото го кажа и он, замачкуваат само, или that will do.

Убави, квалитетни материјали е мерак за работа. А и испадна прекрасно, иако беше во очајна состојба комплетниот ентериер.































Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 978
Одг: Мобилен дитејлер
« Одговори #289 на: 28 Април 2022, 13:12:18 pm »
https://i.ibb.co/tQjvx4Z/20220427-173742.jpg

Што прави ова спрејов ? Ја носев во една перална и ми мириса внатре на некоја прашина, 2 недели неможе да се излуфтира мирисот.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Мобилен дитејлер
« Одговори #290 на: 28 Април 2022, 14:09:22 pm »
Пробиотско средство за дезинфекција и елиминирање на бактерии и миризби во вентилацијата.

Има и без мирис. И јас не ги сакам парфимираните. Ама па, кога ги прашувам да бираат, повеќето сакаат со мирис. Ванила поготово.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Мобилен дитејлер
« Одговори #291 на: 28 Април 2022, 18:45:10 pm »
Спремен сум за работа или спремен сум за работа?


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Мобилен дитејлер
« Одговори #292 на: 28 Април 2022, 18:59:02 pm »
Ако имаш таг за патарина, спремен си.

Присутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8436
  • Малерозен дрводарец
Одг: Мобилен дитејлер
« Одговори #293 на: 28 Април 2022, 19:24:41 pm »
Годинешнава награда Златен Пешкир за нај-домаќин човек на форумов оди кааај...

:D

Honorary mention: Roci. Помалку слики става, инаку ќе беше тесна борба. :D
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7707
  • Плинаш!!!
Одг: Мобилен дитејлер
« Одговори #294 на: 28 Април 2022, 20:41:03 pm »
@Diesel  Ај да те прашам нешто. Дали бомбава е подобро да се активира пред да се смени филтерот за полен па одма да се стави нов или кога ќе се стави новиот?

Се спремам за редовен сервис па сакам и една бомба да пуштам онака ради реда.

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk


Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Мобилен дитејлер
« Одговори #295 на: 28 Април 2022, 20:47:22 pm »
Јас на моите коли ја пуштам МЕЃУ измена. Тоа значи - го вадам стариот филтер, ги издувувам каналите од вентилацијата, усисувам во куќиштето на полен филтерот, пуштам пареа низ каналите и куќиштето, ја пуштам бомбата, па тек тогаш ставам нов филтер.

Оваа постапка ми дава најдобар резултат, но мора да се земе во предвид дека и доста често менувам полен филтер. 3-4 пати годишно (иако е малку оверкил, два пати е сасвим доволно).

И на клиенти им ја препорачувам оваа постапка, но никогаш не сум ја извел, пошто никој никогаш немал резерва полен филтер. Изгледа јас сум фрик што ги имам сите филтри, бар по еден во резерва.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7707
  • Плинаш!!!
Одг: Мобилен дитејлер
« Одговори #296 на: 28 Април 2022, 22:50:38 pm »
Ќе пробам така, ама малку тешко изводливо е кај мене. Филтерот за полен ми стои под решетката кај што стојат брисачите. Кога ќе растурам се некако страв ми е да пуштам клима и да оставам така 10 мин, да не ушмука нешто низ отворите Туку ај препорачај некоја добра бомба? Јас до сега само еднаш сум користел од " Моје ауто". Евтина беше и незнам дали заврши некоја работа, немав претходно никаков мирис или проблем па да речам, еј се среди. Вреди ли да се земе некоја поскапа или исто е само цената е повисока поради брендот.

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk


Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Мобилен дитејлер
« Одговори #297 на: 29 Април 2022, 07:00:24 am »
Препорачувам Сонакс, ради мирисот, пошто не се парфимирани и мириса онака, на чисто.

И Вурт не се лоши. Моје Ауто се Бест бај и вршат работа. Последно пуштив во Зуки, и сигурно едно две недели се осеќаше парфимираното, мада, како што кажав - не сум фан.
« Последно менување: 29 Април 2022, 07:08:23 am Diesel »

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 698
Одг: Мобилен дитејлер
« Одговори #298 на: 29 Април 2022, 09:51:00 am »
Дали бомбава е подобро да се активира пред да се смени филтерот за полен па одма да се стави нов или кога ќе се стави новиот?

Се спремам за редовен сервис па сакам и една бомба да пуштам онака ради реда.

A ne mi e jasno kakva vrska ima pred ili posle ili bez filter voopshto? Na upatstvoto pishuva da se stavi klimata na cirkulacija samo na vantreshniot vozduh od kabina, shto znachi deka ne vlechi vozduh od nadvor niz filterot.

@Diesel  kako usmukuvas kanali daj poduchi ne nas nubovite :) Jas se shto gledam kaj mene na kolata e eden ogromen otvor kaj shto stoi filterot i tolku ni pristap do kanali ni butur. (e klasa w211 e kolata). I ushte edno prashanje za @Diesel (ako ne sum greshka) mislam deka kaj tebe imam videno deka so pena gi chistish kanalite od ventilacijata....ne li ti pravi problem toa so lepenje podocna? Kaj tatko mi pushti ednash so pena i mu lepea leptirite za prenasochuvanje gore/dole/chelno vo tablata

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7707
  • Плинаш!!!
Одг: Мобилен дитејлер
« Одговори #299 на: 29 Април 2022, 14:10:38 pm »
Сметам дека без разлика како е пуштена климата посекако прашина и бактерии ќе се налепат на филтерот, затоа прашав пред или после.
Фала @Diesel
Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk