Автор Тема: Atm chiptuning  (Прочитано 3212 пати)

Отсутен drzlatko

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 5
Atm chiptuning
« на: 23 Март 2021, 19:31:01 pm »
Здраво на сите, дали е можно G20 318i  да се направи тјунинг со вакви вредности.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11715
 • Архитект
Одг: Atm chiptuning
« Одговори #1 на: 24 Март 2021, 08:36:52 am »
Изгледа можи.
Истиот мотор е за 318, 320 и 325. Ваљда со некои измени.
Еве селтик шо вика за таа кола....

https://www.celtictuning.co.uk/services/bmw/3-series-g20-2019/petrol/318i-b48b20-156-bhp-2019-ECU-remap-chiptuning/stage-1

Отсутен drzlatko

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 5
Одг: Atm chiptuning
« Одговори #2 на: 24 Март 2021, 08:44:53 am »
Да, истите параметри. Проверив 320 и 330i е истиот мотор. Фала за одговорот, некој член да помогни оти сскам да ја купам колата ама само ако мозсм 260кс дс ја напрам 😀

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2618
Одг: Atm chiptuning
« Одговори #3 на: 24 Март 2021, 11:55:28 am »
Da moze, toa e i realnata moznost na toj motor.

ZA info proveri ovde, i preporaka od mene jas tamo napraiv remap na F30.
Decite se profi komplet so dyno pred i posle.

https://www.revochip.com/?page=automobil&marka=9&model=195&godina=2087&tip=51391

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10896
 • 430i
Одг: Atm chiptuning
« Одговори #4 на: 24 Март 2021, 13:12:42 pm »
мене преоптимистичка ми изгледа понудата од горе
обично 15-20% е максимум што може да се извади

разликата во торкот кој мењач ќе ја издржи?

Отсутен drzlatko

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 5
Одг: Atm chiptuning
« Одговори #5 на: 24 Март 2021, 15:14:47 pm »
M3V8 фала за одговорот, Revochip само во Белград има?

Отсутен drzlatko

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 5
Одг: Atm chiptuning
« Одговори #6 на: 24 Март 2021, 15:16:30 pm »
Marjanot фала... Но и мењачот е истиот како и на 330i.  Незнам шо да речам 😁

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13662
Одг: Atm chiptuning
« Одговори #7 на: 24 Март 2021, 16:08:58 pm »
Имаше RevoChip Скопје едно време, не знам дали уште работат со тоа.

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2618
Одг: Atm chiptuning
« Одговори #8 на: 24 Март 2021, 18:24:25 pm »
M3V8 фала за одговорот, Revochip само во Белград има?
Da samo tamu.

Proveri go sekako tocniot model na menuvac - pretpostavuvam e automatik.
Imaat nekolku modeli, edniot do 450Nm a sledniot nad. Taka da...
Jas go krenav na 320Nm na limit od 450Nm.

Отсутен drzlatko

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 5
Одг: Atm chiptuning
« Одговори #9 на: 24 Март 2021, 19:03:20 pm »
Da, avtomatik e, bi trebalo do 450nm da e. Fala ti uste ednas,

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43461
 • Il Moderatore
Одг: Atm chiptuning
« Одговори #10 на: 24 Март 2021, 21:44:01 pm »
мене преоптимистичка ми изгледа понудата од горе
обично 15-20% е максимум што може да се извади

разликата во торкот кој мењач ќе ја издржи?

Тоа ти е исто како првата генерација на 2.0 Giulia.  https://www.celtictuning.co.uk/services/performance-stats/alfa-romeo/giulia-2016/petrol/2-0-tb-197-bhp-2016-ECU-remap-chiptuning/stage-2

The latest 2.0 Turbo engine from FPT fitted to the Alfa Romeo Giulia is fitted with the latest management system from Magnetti Marelli, the MM10J unit. The management, injectors and turbo are identical and therefore the stage 1 upgrade is a factory 276bhp upgrade enabling the 200bhp variant to receive a huge upgrade on the stage 2.

Од 200 на 325. Лагано ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.