Автор Тема: Правна помош - Возило  (Прочитано 7312 пати)

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: Правна помош - Возило
« Одговори #30 на: 18 Март 2021, 09:17:43 am »
И ти не си во право.

Нема да ти завери се што сакаш. Иако во конкретниов случај заверува само потпис, он е пак ДОЛЖЕН да ја провери содржината на договорот, изјавата, полномошното, односно на што странката се потпишува. Баш ради тие работи, да не си продава некој кокаин 5 кила. Имаше една анегдота, некои си го продавале меѓусебно Камени мост во Скопје, па отишле на нотар.

Кога работи на солемнизации или нотарски акти, пред потпишување детално ДОЛЖЕН е се, до детал да ти објасни на што точно ставаш потпис, кои се права, обвсрски, последици и сл.

Правната заштита треба да ја обезбеди нотарот, баш затоа што не е пристрасен кон ниту една договорна страна. Еве, за колава, адвокатот на продавачот знаел за залогот, ама за да го заштити својот клиент, премолчел. Адвокатот на купувачот не му укажал на купувачот да проверат во Централен, заборавил. И?

Адвокатите "улетаа" од други причини.

"Верно на оригиналот" нема врска со овој муабет, конкретно.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Одг: Правна помош - Возило
« Одговори #31 на: 18 Март 2021, 11:04:24 am »
Карикирав, не е дека ќе завери договор за 5кг кокаин, секако... Сакав да кажам дека е помала контролата кај нотарот.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4921
Одг: Правна помош - Возило
« Одговори #32 на: 18 Март 2021, 11:17:21 am »
И сеа после цел муабет излегува тепаниот тепан,  е*анио е*ан!?
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Одг: Правна помош - Возило
« Одговори #33 на: 18 Март 2021, 11:48:59 am »
И сеа после цел муабет излегува тепаниот тепан,  е*анио е*ан!?
Секако!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2610
Одг: Правна помош - Возило
« Одговори #34 на: 18 Март 2021, 23:31:25 pm »

Замисли, и вториот сопственик да ја продал колата на трет во меѓувреме :)

Присутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5636
Одг: Правна помош - Возило
« Одговори #35 на: 18 Март 2021, 23:42:45 pm »
Шо имате коли по дома сеа сите да ги продадете 😁

Sent from Poco X3 NFC using Tapatalk


Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8000
  • Малерозен дрводарец
Одг: Правна помош - Возило
« Одговори #36 на: 18 Март 2021, 23:59:06 pm »

@loopz

Не е така.

Прво - хипотека на движна ствар не постои. Тоа се вика рачен залог. Хипотека е кога се заложува недвижна ствар. Гледам доста од вас го користите, па да разјасниме.

Друго - за разлика од залогот на недвижна ствар, т.е. хипотеката, која се запишува во јавните книги, а со тоа и во имотниот лист, е обврска на нотарот да му предочи на купувачот дека постои, нo не и да го одвраќа од намерата да ја купи таа недвижност со товар. Додека кај возилата (еве, ради муабетов, да ги поистоветиме имотниот лист и сообраќајната, едната како доказ за сопственост на недвижност, другата исправа како доказ за сопственост на движна ствар), во сообраќајната, товар, т.е. залог врз возилото не се прибележува.

Едини кабает на нотарот во овој случај може (но не мора да му биде) бил да ги подучи да си проверат во Заложен регистар при Централен регистар дали постои товар на тоа возило. Ама, имајќи во предвид дека цели пет години работев на оваа проблематика, некогаш е подобро да ги оставиш луѓето да се дават или да се изгорат, пошто јас знам колку пати ме пцуеле за тие 200-300 денари што ги даваат како надомест за проверка дали возилото е заложено, со чест на исклучоци (а и тие исклучоци беа благодарни, пошто кај некои возила постоеше залог, инаку и тие ќе ме пцуеја).

И да, би го променил тоа, баш исто како и во имотните листови - секој залог на кола да се запишува во сообраќајна. Нова сообраќајна е 200,00 денари, нов имотен лист 180,00. И кај имотниот лист кога бришеш товар, вадиш нов, чист.

Зошто не би вадел нова, чиста сообраќајна, со избришан залог?

Златен, супер тераше додека беше објективен :)))

Фала на појаснувањето. И да - се сложувам со тебе.
Ама и твоево објаснение е повлијаено од човечки фактор.

Имав случај каде што нотар ми рече дека требало нешто да се среди прво во Катастар, па да се вратам кај нив.
Ги замолив дали има шанси тие да ја завршат работата (како што имаат нели некој пристап до информации во Катастар за да би испечатиле имотен лист и да го заверат),
ми рекоа дека не бива - морам сам.

Додадоа:
Или ако сакаш да одиш кај оние на Бит Пазар, ама да си знаеш дека е нелегално тоа.

И... с'к?! :)

Погоди кај кој нотар одам сè уште?
Кај истиот, нормално. Затоа што беше коректен и веднаш ме извести за сите правни работи во врска со мојот случај.

Тие што те пцуеле тебе за 100 денари, комплетно те разбирам и еве и јас ќе ги мочам од керамиди во твоја чест.
Ама, дали е сето тоа исправно или не?

За терминот хипотека - исто се сложувам, го користиме буквално сите како уличен сленг повеќе од правен термин.
И за било каков залог, луѓето најчесто велат хипотека :)
Претпоставив дека баш со конкретниов случај е истото.
Двеста на сат
По нелегален пат

Отсутен malinamamun

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 552
Одг: Правна помош - Возило
« Одговори #37 на: 19 Март 2021, 02:17:39 am »
Чекај нели нотарот има увид во тоа дека возилото е заложено?
Јас колку што знам они проверуваат или грешам?


Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1508
Одг: Правна помош - Возило
« Одговори #38 на: 19 Март 2021, 09:47:31 am »
Дали може да се извади потврда за сопственост на автомобил од Италија иако колата е одјавена таму и донесена тука?

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13472
Одг: Правна помош - Возило
« Одговори #39 на: 19 Март 2021, 14:55:08 pm »
Значи јас ко ќе ја продавам колата земам кредит и ја заложувам.
Кредитот не го плаќам и колата ја продавам. Парите ги дуплирам.
Извршител оди кај купецот, мене ме заболе стапот.

Ретардирана држава.

Exactly.

Во нотарскиот договор треба да се доде едноставна ставка, дека продавачот потврдува дека возилото не е заложено и не се води никаква постапка. Доколку има должничко доверителски односи ќе си ги сноси сите трошоци за нив.

Кога се продава нешто, во цел свет, купувачот не е крив.

Преку к од вакви застарени законски решенија.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54666
  • Махер
Одг: Правна помош - Возило
« Одговори #40 на: 22 Март 2021, 11:41:05 am »

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Правна помош - Возило
« Одговори #41 на: 22 Март 2021, 12:48:40 pm »
Значи јас ко ќе ја продавам колата земам кредит и ја заложувам.
Кредитот не го плаќам и колата ја продавам. Парите ги дуплирам.
Извршител оди кај купецот, мене ме заболе стапот.

Ретардирана држава.

Exactly.

Во нотарскиот договор треба да се доде едноставна ставка, дека продавачот потврдува дека возилото не е заложено и не се води никаква постапка. Доколку има должничко доверителски односи ќе си ги сноси сите трошоци за нив.

Кога се продава нешто, во цел свет, купувачот не е крив.

Преку к од вакви застарени законски решенија.

А кога трет купувач го купува возилото? Продавачот не ни знае дали возилото е под хипотека, тоа го знае само иницијалниот продавач кој тогаш не е присутен.
А нотарот за кој курац зема пари? Негова треба да биде обврската да потврди дали говорот е формално и правно исправен, дали продавачот лаже во договорот или не.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Одг: Правна помош - Возило
« Одговори #42 на: 22 Март 2021, 14:38:11 pm »
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Продавачот тврдо се*е :) затоа е заложен регистер, да се провери тврдово :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: Правна помош - Возило
« Одговори #43 на: 22 Март 2021, 17:29:08 pm »
Значи јас ко ќе ја продавам колата земам кредит и ја заложувам.
Кредитот не го плаќам и колата ја продавам. Парите ги дуплирам.
Извршител оди кај купецот, мене ме заболе стапот.

Ретардирана држава.

Exactly.

Во нотарскиот договор треба да се доде едноставна ставка, дека продавачот потврдува дека возилото не е заложено и не се води никаква постапка. Доколку има должничко доверителски односи ќе си ги сноси сите трошоци за нив.

Кога се продава нешто, во цел свет, купувачот не е крив.

Преку к од вакви застарени законски решенија.

А кога трет купувач го купува возилото? Продавачот не ни знае дали возилото е под хипотека, тоа го знае само иницијалниот продавач кој тогаш не е присутен.
А нотарот за кој курац зема пари? Негова треба да биде обврската да потврди дали говорот е формално и правно исправен, дали продавачот лаже во договорот или не.

Ајде бе...

Отсутен Prof. Greenthumb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3963
  • MadaFunker
Одг: Правна помош - Возило
« Одговори #44 на: 23 Март 2021, 08:10:08 am »
@tomm1060

Ко што гледаш не се избриша темава :), дај барем апдејт што се случува со колата
New blood of old school