Автор Тема: Mazda CX-5  (Прочитано 7482 пати)

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2582
Одг: Mazda CX-5
« Одговори #30 на: 24 Септември 2022, 21:26:11 pm »
Kakva e taa garancija, kolku vazi, sto nesto plakas ti a nesto Mazda.

A za gurtnite, za toa barem stori aber povremeno dzirni do kade se ne cekaj da se zapalat :)

I cuvaj mi ja kolata samo taka produzi :)
« Последно менување: 24 Септември 2022, 21:32:24 pm M3V8 »

Отсутен WorM

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 616
Одг: Mazda CX-5
« Одговори #31 на: 25 Септември 2022, 08:08:57 am »
Kakva e taa garancija, kolku vazi, sto nesto plakas ti a nesto Mazda.

A za gurtnite, za toa barem stori aber povremeno dzirni do kade se ne cekaj da se zapalat :)

I cuvaj mi ja kolata samo taka produzi :)
Ја чувам не се секирај :)
Ко ја купив имав уште година дена фабричка гаранција па после тоа уште година дена приватна гаранција. По истек на истата ми понудија да платам за да ја продолжам истата уште година дена.

Приватната гаранција е нешто као осигурителна компанија која што покрива поправки на витални делови и работна рака. Е сега што повише километри, помал процент покираат. Мислам после 150 илјади нешто као 40% покираат они, остатокот сопственикот.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен WorM

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 616
Mazda CX-5
« Одговори #32 на: 21 Ноември 2022, 22:34:45 pm »
Мал апдејт,

Си купив завеси за задните прозори, иако имам затемнети фабрички стакла, тодлер ко ќе почне да плаче, мора да се снаоѓаш..Гледам многу луѓе тука ставаат некои надворешни завеси или оние стандардните што се лепат..Ја реков или ќе најдам наменски или не ставам ништо..

За среќа, најдов на ебај од Германија и ги наручав..Комплет со царина ме коштаа околу 90тина евра, али одлични се. Се монтираат мали метални додатоци испод гумиците околу стаклата и завесите се прикачуваат на нив.. Прозорот може да се отвори и затвори без проблем..

слика од нет:



Еве линк ако некој го интересира, мислам имаат и за други модели наменски:

https://www.carshades.de/Sonnenschutz-fuer-Mazda-CX-5-5-Tuerer-BJ-2012-2017-Blenden-hintere-Tueren

Исто си купив и оем патосници од ебај:



Напраив едно патување до Париз од кај мене, околу 600 километри по правец, возење на темпомат од 120 и на моменти со испади до кај 130/140, па сакав да споделам потрошња:

Ова точно на пунење пред пут, изгланцана надвор и унутра:



И ова покажа у предградие на Париз:



Средна брзина:



Преостанато според борд, што мислам не е прецизно:



Е сега, на овој пут приметив дека регенерацијава на ДПФ от почна да се дешава доста почесто, значи на дистанца од 80 до 120 изминати километри, што не е нормално.

Се расчитав на форуми и у најлош случај наведуваат дека дизните се проблем, но кај мене пред некое време ги менуваа гумиците па претпоставував дека ако не се арни, ќе ме известеа (читај претпоставуам али не им веруам на сервисериве), па у подобри случаи викаат дека филтерот после измината километража намалуа капацитет. Па на германски форум читам дека швабиве користат некој си нивен адитив за чистење на дпф..Се става пред пунење, се пуни цел резервар и се вози до крај..Според искуства, ова е превентивно но не и помош ако е затнат комплет..Ако е затнат, мора вадење и машинско чистење или нов..

Викам ајде да пробам, наручав две шишиња од Швабска (пошто иста достава дали за едно или за две) и го пуштив у резервоар..Прва вожња ми беше тотал од 220 километри и првата регенерација се уклучи на 194км (вожња на автопут на брзини од 120 па нагоре)..После тоа втората се деси на 185 км (вожња од 100 километри на отворено и останатото градска) и третата се деси на 250 километри (200км отворено, 50 градска. Фабрички треба да се дешава од 200 па нагоре, зависно од вожња).

Не знам шо да кажем, али испадна дека адитивов од 10 евра го врати у нормала филтеров сега за сега. Читав дека се препорачуа ова да се пушта на секои 3 месеци, па ќе видим сега како ќе се понаша..

Иначе бројкиве ги читав со ОБД читач, да не помисли некој дека буљам у километража дур се возим :)

Ако некој е заинтересиран, ова е адитивот:



После путуањево ја изгланцав пак и ја сликав под Алпите на чист воздух :)







Последно, си купив од Лидл вакви за гуми и искрено доста корисна работа..се стегаат околу тркалата и имаат рачка за носење и бонус е што не прљаат по гепек ко ги транспортирам до вулканизер.



До следно пишување дечки…


Sent from my iPad using Tapatalk

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8782
Одг: Mazda CX-5
« Одговори #33 на: 21 Ноември 2022, 22:44:00 pm »
Kako primetuvash deka pravi regeneracika dpf? Kas kaj mene nishto ne primetuvam nikogash

Присутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: Mazda CX-5
« Одговори #34 на: 21 Ноември 2022, 23:44:47 pm »
@WorM

А да ми поклониш еден сет од овие навлакиве за гуми?

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2047
Одг: Mazda CX-5
« Одговори #35 на: 22 Ноември 2022, 00:21:12 am »
@WorM

А да ми поклониш еден сет од овие навлакиве за гуми?

Ќе одам за Солун во декември на викенд, ќе ти купам ако најдам/имаат.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54663
  • Махер
Одг: Mazda CX-5
« Одговори #36 на: 22 Ноември 2022, 08:38:49 am »
Баш ме интересираат carshades, може ли да провериш дали задното е на пола поделено со црно во средина или не?

Како тука е?

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2582
Одг: Mazda CX-5
« Одговори #37 на: 22 Ноември 2022, 09:11:09 am »
Se utepav od buljenje, mada ne sum rasonet, i nemozam da vidam kaj ti pisue prosecna potrosnja.

Imace pacient si bil beter od mene :)

Sto se slucuva pri renegeracija kako se oseka. Laik sum za dizeli.
Edna familijarna kola od kerkami, clio, samo taa e dizel i kao ja vazam na obikolnica da ja izduvam i regenerira ali ne primetuvam deka nesto se desava :)

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10032
Одг: Mazda CX-5
« Одговори #38 на: 22 Ноември 2022, 09:24:41 am »
Си пишал човекот

Цитат
Иначе бројкиве ги читав со ОБД читач, да не помисли некој дека буљам у километража дур се возим :)

И кај мене не се приметува, освен ако е тазе ресетирана просечната потрошувачка после танкирање па да почне да покачува вредности и кога реално треба да симнува, ова во услови на градска вожња.

M3V8, нема да регенерира кога ти сакаш, туку кога ќе му дојде. Инаку, не е лошо да се издува на обиколница :)

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2582
Одг: Mazda CX-5
« Одговори #39 на: 22 Ноември 2022, 09:40:46 am »
Moe e da go izduvam, on neka prai negovoto :)
Nego mislev kako osekate deka regenerira, se pali nekoja lampicka ili nesto se oseka.

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2582
Одг: Mazda CX-5
« Одговори #40 на: 22 Ноември 2022, 09:42:35 am »
@WorM

А да ми поклониш еден сет од овие навлакиве за гуми?

Ќе одам за Солун во декември на викенд, ќе ти купам ако најдам/имаат.
Od kade gi kupuvas vo Solun.

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2047
Одг: Mazda CX-5
« Одговори #41 на: 22 Ноември 2022, 10:02:24 am »
Па имаат Лидл во Солун, ама не знам дали ги носат тие навлаки во грчкиот Лидл.
Така пишал OP дека ги зел од Лидл, само не во Грција.

Присутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: Mazda CX-5
« Одговори #42 на: 22 Ноември 2022, 11:50:26 am »
Лидл имам на 25 километри, ама не сум начекал никогаш вакво нешто.

Отсутен WorM

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 616
Одг: Mazda CX-5
« Одговори #43 на: 22 Ноември 2022, 12:21:56 pm »
Se utepav od buljenje, mada ne sum rasonet, i nemozam da vidam kaj ti pisue prosecna potrosnja.

Imace pacient si bil beter od mene :)

Sto se slucuva pri renegeracija kako se oseka. Laik sum za dizeli.
Edna familijarna kola od kerkami, clio, samo taa e dizel i kao ja vazam na obikolnica da ja izduvam i regenerira ali ne primetuvam deka nesto se desava :)

7.1L :) иам пишано погоре за регенерацијата...Мислам у кола само ја сум тој што ја приметува...јбг

Баш ме интересираат carshades, може ли да провериш дали задното е на пола поделено со црно во средина или не?

Како тука е?

Дени јас ги имам само бочните, немам за задното стакло..Али колку што памтам, мислам задното беше преклопено на две или три дела, така да најверојатно има нешто измеѓу..

Иначе овие за тркала ги начекав у Лидл пред едно месец и нешто, ко имаше неделна акција за коли, претежно пред зима имаат вакви, дизалици и слични заебанции..Моментално и тука нема

Отсутен Aleksandar90

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 172
Одг: Mazda CX-5
« Одговори #44 на: 22 Ноември 2022, 15:58:46 pm »
Како си фатил 4 паркинг места  ::) , да се знае од каде си нели, иначе многу убава позадина на сликите, прекрасно.