Автор Тема: Golf Sportsvan 1.0 TSI  (Прочитано 14490 пати)

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 53255
 • Махер
Одг: Golf Sportsvan 1.0 TSI
« Одговори #90 на: Јануари 29, 2023, 07:59:44 am »
Барај на mobile.de у близина на 61118, ако искочи нешто што ти фаќа око можам у сабота да го видам. Мада ако е од салон/дилер нема промашај таму мислам, али ако е од плац (арапи/турци/балканци) или од приватно лице е позезнато тогаш.
Овој салон е кај мене во градчето, таму на сервис ја носам, не ја купив од таму. Моментално немаат Sportsvan.´
Интересни понуди има, само некои за жал без слики... па малце тешко да разгледа:

https://www.fischer-schaedler.de/fahrzeug/Bad-Vilbel/BMW/225-Active/358395916/?class=Car&make=BMW&price_max=_30000&current_view=mobile&selected_grid=list&sort_field=price&sort_order=ASCENDING

Ваљда е 225хе или е некој 2.0 бензин... Ајде ќе пратиме па ако нешто интересно излезе ќе те имаме у план да ѕирнеш. Фала ти.
Би дал 33к за ова?

А не за ова: https://autowelt.mk/vehicles/101099-audi-a5-sportback-20tdi-190hp-s-tronic-sport-automatic
« Последно менување: Јануари 29, 2023, 09:11:23 am Deni »

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6563
Одг: Golf Sportsvan 1.0 TSI
« Одговори #91 на: Јануари 29, 2023, 09:18:48 am »
Барај на mobile.de у близина на 61118, ако искочи нешто што ти фаќа око можам у сабота да го видам. Мада ако е од салон/дилер нема промашај таму мислам, али ако е од плац (арапи/турци/балканци) или од приватно лице е позезнато тогаш.
Овој салон е кај мене во градчето, таму на сервис ја носам, не ја купив од таму. Моментално немаат Sportsvan.´
Интересни понуди има, само некои за жал без слики... па малце тешко да разгледа:

https://www.fischer-schaedler.de/fahrzeug/Bad-Vilbel/BMW/225-Active/358395916/?class=Car&make=BMW&price_max=_30000&current_view=mobile&selected_grid=list&sort_field=price&sort_order=ASCENDING

Ваљда е 225хе или е некој 2.0 бензин... Ајде ќе пратиме па ако нешто интересно излезе ќе те имаме у план да ѕирнеш. Фала ти.
Би дал 33к за ова?

А не за ова: https://autowelt.mk/vehicles/101099-audi-a5-sportback-20tdi-190hp-s-tronic-sport-automatic
Абе, 23 е БМВто, ова е 33. Ем на аудиво ќе мора дистанцери да му ставам... Не го личело вака :)

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 53255
 • Махер
Одг: Golf Sportsvan 1.0 TSI
« Одговори #92 на: Јануари 29, 2023, 09:34:20 am »
Барај на mobile.de у близина на 61118, ако искочи нешто што ти фаќа око можам у сабота да го видам. Мада ако е од салон/дилер нема промашај таму мислам, али ако е од плац (арапи/турци/балканци) или од приватно лице е позезнато тогаш.
Овој салон е кај мене во градчето, таму на сервис ја носам, не ја купив од таму. Моментално немаат Sportsvan.´
Интересни понуди има, само некои за жал без слики... па малце тешко да разгледа:

https://www.fischer-schaedler.de/fahrzeug/Bad-Vilbel/BMW/225-Active/358395916/?class=Car&make=BMW&price_max=_30000&current_view=mobile&selected_grid=list&sort_field=price&sort_order=ASCENDING

Ваљда е 225хе или е некој 2.0 бензин... Ајде ќе пратиме па ако нешто интересно излезе ќе те имаме у план да ѕирнеш. Фала ти.
Би дал 33к за ова?

А не за ова: https://autowelt.mk/vehicles/101099-audi-a5-sportback-20tdi-190hp-s-tronic-sport-automatic
Абе, 23 е БМВто, ова е 33. Ем на аудиво ќе мора дистанцери да му ставам... Не го личело вака :)
Ааа цените сосе давачки до Македонија ги пишуваат ли? Јас мислев 23 + 10 дека е. Или на Грчки таблици ќе ја возиш?

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6563
Одг: Golf Sportsvan 1.0 TSI
« Одговори #93 на: Јануари 29, 2023, 19:02:54 pm »
Барај на mobile.de у близина на 61118, ако искочи нешто што ти фаќа око можам у сабота да го видам. Мада ако е од салон/дилер нема промашај таму мислам, али ако е од плац (арапи/турци/балканци) или од приватно лице е позезнато тогаш.
Овој салон е кај мене во градчето, таму на сервис ја носам, не ја купив од таму. Моментално немаат Sportsvan.´
Интересни понуди има, само некои за жал без слики... па малце тешко да разгледа:

https://www.fischer-schaedler.de/fahrzeug/Bad-Vilbel/BMW/225-Active/358395916/?class=Car&make=BMW&price_max=_30000&current_view=mobile&selected_grid=list&sort_field=price&sort_order=ASCENDING

Ваљда е 225хе или е некој 2.0 бензин... Ајде ќе пратиме па ако нешто интересно излезе ќе те имаме у план да ѕирнеш. Фала ти.
Би дал 33к за ова?

А не за ова: https://autowelt.mk/vehicles/101099-audi-a5-sportback-20tdi-190hp-s-tronic-sport-automatic
Абе, 23 е БМВто, ова е 33. Ем на аудиво ќе мора дистанцери да му ставам... Не го личело вака :)
Ааа цените сосе давачки до Македонија ги пишуваат ли? Јас мислев 23 + 10 дека е. Или на Грчки таблици ќе ја возиш?
Прав си. Да можев да возам на грчки табли ќе си земев пикап од '99 и поред плажа цела година ќе си возев буриња со маслинки.

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3747
Одг: Golf Sportsvan 1.0 TSI
« Одговори #94 на: Јуни 02, 2023, 13:57:03 pm »
31.05.2023 km: 57928 направена инспекција со промена на филтер за полен и свеќици. За ова не платив ништо зашто влага во месечниот пакет што го плаќам.
Го имав изгубено едниот клуч од колата, па нарачав нов, и климата не ладеше веќе како лани, па ја проверија и дополнија.
Цени:
клуч 185 еур
Разладна течност 6 еур
Кодирање на клуч 32 еур
Испуштање и дополна на разладно средство 79 еур
ДДВ 57

Се вкупно ~ 360 еур

Пријавив и крцкање во воланот, ми рекоа нарачале дел па да закажам нов термин за промена. Ова е бесплатно, под гаранција.
Исто пријавив дека менувањето брзини не е како путер, лани направиле корекција бесплатно, но без резултат. Сега ми рекоа дека се било во ред, и ако сакам да направат пак штелување, кое кошта 150 еур, ама не даваат гаранција дека ќе има промена. Решив да не го правам тоа сега, да не биде за џабе парите фрлени. Заменското возило кое ми го дадоа, беше ново, со 330 км, па исто ги шалташе брзините како мојата кола. Исто беше 1.0 TSI, но со 110 кс, менувач 6 брзини. Се мислам да идам во друг сервис да видам што ќе кажат за тоа со шалтањето.

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3747
Одг: Golf Sportsvan 1.0 TSI
« Одговори #95 на: Август 29, 2023, 22:48:34 pm »
Денеска сагата со крцкањето на воланот беше решена.
Вчера имав термин во истиот сервис како и претходно, ја оставив во 8 часот, ми се јавија околу 15ч дека сменет е дел, но проблемот останал. Истиот дел бил сменет и во мај кога го пријавив проблемот. Рекоа дека ќе нарачаат steering column, да пробаат дали тоа ќе го реши проблемот. Денеска ја замениле и конечно нема веќе крцкање, тишина е во кола сега, се слуша само како „предат“ 3те цилиндри  ;D
Еве и слики што ми ги дадоа:
Се ова беше заменето под гаранцијa.

Отсутен Xristijan

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 156
Одг: Golf Sportsvan 1.0 TSI
« Одговори #96 на: Август 29, 2023, 23:33:46 pm »
Krckase samo na neramen pat ili pri normalno vrtenje?

Sent from my M2101K9G using Tapatalk


Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3747
Одг: Golf Sportsvan 1.0 TSI
« Одговори #97 на: Август 30, 2023, 07:47:49 am »
Крцкаше во 90% од случаите кога се врти воланот, и тоа веднаш чим почнеш да вртиш, кога е мал аголот. После не крцка. И на враќање на воланот кога вртев, пак кога е мал аголот. Исто и на нерамнини крцкаше, ама тоа беше доста ретко зашто поретко се погодува некоја лоша улица со нерамнини.

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8425
Одг: Golf Sportsvan 1.0 TSI
« Одговори #98 на: Август 30, 2023, 15:21:56 pm »
Mnogu demoliranje za krckanje

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5762
Одг: Golf Sportsvan 1.0 TSI
« Одговори #99 на: Август 30, 2023, 15:44:44 pm »
Сум крцкал и за помалце.

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3747
Одг: Golf Sportsvan 1.0 TSI
« Одговори #100 на: Август 30, 2023, 19:02:07 pm »
Mnogu demoliranje za krckanje
Синкир ја го работев :)

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6563
Одг: Golf Sportsvan 1.0 TSI
« Одговори #101 на: Август 30, 2023, 20:39:51 pm »
Убава работе е ова гаранција, само страв да те фати понова кола на старо да купиш... Сигурно цехот за ова би бил над 1000-1500 еур.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42711
 • Il Moderatore
Одг: Golf Sportsvan 1.0 TSI
« Одговори #102 на: Август 31, 2023, 12:52:16 pm »
На старо кога ќе купиш, ќе си крцка до четврти газда, после петиот луфтата ќе мора да ја опраи :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен zlatkoa

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3162
Одг: Golf Sportsvan 1.0 TSI
« Одговори #103 на: Август 31, 2023, 14:15:58 pm »
Стариот дел што го извадиле како ќе легне на оглас, ќе го лапне некој одма како поп сарма.

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3747
Одг: Golf Sportsvan 1.0 TSI
« Одговори #104 на: Август 31, 2023, 14:52:21 pm »
Убава работе е ова гаранција, само страв да те фати понова кола на старо да купиш... Сигурно цехот за ова би бил над 1000-1500 еур.
Ако добро го разбрав тој од сервис, делот е 600 плус 5 саати работна рака.
Да не беше под гаранција, веројатно би барал негде да пројдам многу поефтино, или би ја продал така, нек си крцка :)