Автор Тема: Peugeot 206 1.4i - Rally Tribute/Rally Look  (Прочитано 32585 пати)

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5399
Одг: Peugeot 206 1.4i - Rally Tribute/Rally Look
« Одговори #165 на: 11 Април 2021, 22:47:33 pm »
Nemoj da se ljutis ziti se ama morav klipov da go postiram
https://youtu.be/kthJhpfGmFw

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16661
  • Keep it 100
Одг: Peugeot 206 1.4i - Rally Tribute/Rally Look
« Одговори #166 на: 11 Април 2021, 23:23:29 pm »
Пежово изгледа како колине од старите Top Gear Specials низ пустини и џунгли, кога ќе земат да ги приспособуваат за таков терен  :D

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7578
  • Плинаш!!!
Одг: Peugeot 206 1.4i - Rally Tribute/Rally Look
« Одговори #167 на: 11 Април 2021, 23:24:18 pm »
Како колата? :D

Па не ја возам нешто премногу, околу 4400 км поминав од 1 октомври, ама и тие си ги вози без да писне. :) Едно што можам да кажам е дека колава ми го промени начинот на возење (на полошо ;D). Многу е лесна, кратка и со убаво конфигурирани прва, втора и трета брзина, па ме тера малку да ја разгазам во градски средини (возам после гужвите, на растеретени сообраќајници, пред да праша некој).

Има некој чуден missfire во лер, што и не е missfire туку некое пуцкетање што ќе биде дијагностицирано покрај сервисот пред регистрација. Ги менував бобините од Ксарата на Пежото, и обратно, кај Ксарата двете работат добро, кај Пежото двете работат како што опишав. Има дупка на една од цевките на ауспухот па можда е до тоа, а можда и нешто посериозно, ќе видиме :)

Мене ми е ептен кул колава!

И мене, затоа и продолжувам да ја развивам првичната идеја :) Скроз различна од секоја друга 206ка, а не дека измислувам топла вода зошто си има доста долга и документирана историја во off-road натпреварувања.
Тоа со пуцкањето, типувам на свеќица.

 Може би си пишал а не сум прочитал, светлата за магла работат или само заради изглед се ставени?

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk


Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3603
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Peugeot 206 1.4i - Rally Tribute/Rally Look
« Одговори #168 на: 11 Април 2021, 23:26:28 pm »
puckanjeto moze da e i od ICV - bar kaj bratucedov na zx so 1.4 motorce bese od ler gas ventilot. zirni na net sto vrednosti treba da dava i izmeri go

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17267
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Peugeot 206 1.4i - Rally Tribute/Rally Look
« Одговори #169 на: 12 Април 2021, 00:29:52 am »
Тоа со пуцкањето, типувам на свеќица.

Може би си пишал а не сум прочитал, светлата за магла работат или само заради изглед се ставени?

Свеќици сменети, Valeo ставени, ваљда не се дупе квалитет.

За магленките, не се поврзани уште, чекам на LED барот па на еден трошок некој да ми ги поврзе комплет.

puckanjeto moze da e i od ICV - bar kaj bratucedov na zx so 1.4 motorce bese od ler gas ventilot. zirni na net sto vrednosti treba da dava i izmeri go

Полесно ми е да пробам да ги заменам на двете коли, зошто не поседувам мултиметар во моментов ;D Ќе ја испитам и таа можност :)

Се надевам не е скокнат заб на ребраст, изгорен вентил, нешто од механичка природа. Ме теши тоа што нема разлика во моќност со Ксарата, исти мотори имаат.

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3603
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Peugeot 206 1.4i - Rally Tribute/Rally Look
« Одговори #170 на: 12 Април 2021, 00:59:44 am »
Тоа со пуцкањето, типувам на свеќица.

Може би си пишал а не сум прочитал, светлата за магла работат или само заради изглед се ставени?

Свеќици сменети, Valeo ставени, ваљда не се дупе квалитет.

За магленките, не се поврзани уште, чекам на LED барот па на еден трошок некој да ми ги поврзе комплет.

puckanjeto moze da e i od ICV - bar kaj bratucedov na zx so 1.4 motorce bese od ler gas ventilot. zirni na net sto vrednosti treba da dava i izmeri go

Полесно ми е да пробам да ги заменам на двете коли, зошто не поседувам мултиметар во моментов ;D Ќе ја испитам и таа можност :)

Се надевам не е скокнат заб на ребраст, изгорен вентил, нешто од механичка природа. Ме теши тоа што нема разлика во моќност со Ксарата, исти мотори имаат.

Vidis... na ventil ne mi tekna :) menjavme toa na citroenot, ama i otkako smenivme pak go imase toj idle shit... ne do tolku ali postoese.. so ICV se resi problemot.

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7578
  • Плинаш!!!
Одг: Peugeot 206 1.4i - Rally Tribute/Rally Look
« Одговори #171 на: 12 Април 2021, 06:05:07 am »
Тоа со пуцкањето, типувам на свеќица.

Може би си пишал а не сум прочитал, светлата за магла работат или само заради изглед се ставени?

Свеќици сменети, Valeo ставени, ваљда не се дупе квалитет.

За магленките, не се поврзани уште, чекам на LED барот па на еден трошок некој да ми ги поврзе комплет.

puckanjeto moze da e i od ICV - bar kaj bratucedov na zx so 1.4 motorce bese od ler gas ventilot. zirni na net sto vrednosti treba da dava i izmeri go

Полесно ми е да пробам да ги заменам на двете коли, зошто не поседувам мултиметар во моментов ;D Ќе ја испитам и таа можност :)

Се надевам не е скокнат заб на ребраст, изгорен вентил, нешто од механичка природа. Ме теши тоа што нема разлика во моќност со Ксарата, исти мотори имаат.
А со старите свеќици го имаше проблемот? Јас на меривата имав таков проблем.
Кај мене два типа на свеќици ги дава по каталог ZFR5F и ZFR5F-11. Со првите имаше пуцкање па ги сменив за вторите и се среди.

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk


Отсутен Мартин_91

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 446
Одг: Peugeot 206 1.4i - Rally Tribute/Rally Look
« Одговори #172 на: 12 Април 2021, 06:23:09 am »
Тоа со пуцкањето, типувам на свеќица.

Може би си пишал а не сум прочитал, светлата за магла работат или само заради изглед се ставени?

Свеќици сменети, Valeo ставени, ваљда не се дупе квалитет.

За магленките, не се поврзани уште, чекам на LED барот па на еден трошок некој да ми ги поврзе комплет.


Ист проблем имав на Пунто. Сменив свеќици, ставив Champion, проблемот остана. Чистев клапна, без потреба го кривев плинарот, за по некое време да ги сменам со NGK и се да се среди.
Кај мене "играа" малку и обртаите и во лер се осеќаше како минимално се тресе цела кола.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17267
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Peugeot 206 1.4i - Rally Tribute/Rally Look
« Одговори #173 на: 02 Мај 2021, 16:37:03 pm »
Бандажите го прогласувам за вапцано. Од 3+ метри се одлични ;D Социјално дистанцирање при гледање на колата како целина е и онака препорачливо ;D



Иначе колата ќе стои во Гостивар следнава недела, во припреми за регистрација. Почнав поактивно да ја возам па приметив работи што не ми се допаѓаат и ќе биде пренесено на матичниот да ги адресира:

- од @Prcot пазарени сите променливи делови на предница, како и секогаш одлични цени, брза набавка и јаки хехешки при примопредаја на деловите. Вилушки, внатрешни и надворешни спони, стабилизатори и гумици на балансштангла.
- сензор на рачна кочница поради кој свети сијаличката (можам да ја извадам сијаличката и да не се замарам, ама не е тоа решение)
- рачката за рачна кочница е лабава и на нерамнини ми тропка, ме вади од памет, веројатно треба да се затегне
- како што затопли времето, забележав температури на вода од околу 100°. Чистење на хладњак, и внатрешно и надворешно, или ако излезе водна пумпа, јебига цел сет ќе се купува :)
- куплунгот е на сајла, ќе го замолам господин мајстор да погледне дали може да се наштелива да фаќа попрогресивно
- има дупчиња на издувот, да се подзатнат малку треба ;D
- и финално, да каже свое мислење за сецкањето што го спомнавме погоре.
« Последно менување: 02 Мај 2021, 17:13:58 pm MartinAlfista »

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4708
Одг: Peugeot 206 1.4i - Rally Tribute/Rally Look
« Одговори #174 на: 02 Мај 2021, 16:41:07 pm »
Gradska voznja pezoata se dvizat nad 90C, site modeli do sega sto sum gi imal. Ako e taka i kaj tebe nema potreba za griza.

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk


Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17267
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Peugeot 206 1.4i - Rally Tribute/Rally Look
« Одговори #175 на: 02 Мај 2021, 17:41:00 pm »
Gradska voznja pezoata se dvizat nad 90C, site modeli do sega sto sum gi imal. Ako e taka i kaj tebe nema potreba za griza.

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk



Па стига до 100, над 100 не сум видел да качи, а уште не е дојдено скопско лето со 40 степени амбиентална.

Затоа малце со претпазливост, и онака оди на сервис, нека ја проверат. :)

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6866
  • хаУс мајстор
Одг: Peugeot 206 1.4i - Rally Tribute/Rally Look
« Одговори #176 на: 02 Мај 2021, 19:47:59 pm »
Еј заборавив да ти кажам, видов Пежо 206 со налепници насекаде (TOTAL, ESSO, Clarion....  ) изгедаше интересно.

Отсутен Dean

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1341
Одг: Peugeot 206 1.4i - Rally Tribute/Rally Look
« Одговори #177 на: 02 Мај 2021, 20:03:16 pm »
Бандавчина да ти требет

http://reklama5.mk/AdDetails?ad=3913954

ќе напрајме уба цена :)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17267
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Peugeot 206 1.4i - Rally Tribute/Rally Look
« Одговори #178 на: 04 Мај 2021, 11:51:37 am »
Бандавчина да ти требет

http://reklama5.mk/AdDetails?ad=3913954

ќе напрајме уба цена :)

Ене погоре, си средувам сет од доста ретки, многу точно димензионирани тркалца за колата :)

Сме се промашиле за еден ден со чичко поштар - денес стигнаа централните капачиња за бандажите. Да се исфарбаат, да се монтираат гуми, и ќе ги клапнеме на кола :)

https://a.aliexpress.com/_mtSLrup




Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3209
Одг: Peugeot 206 1.4i - Rally Tribute/Rally Look
« Одговори #179 на: 04 Мај 2021, 13:28:44 pm »
Венецот едноставно мораше да остане полиран 😁